W imieniu Starostwa Powiatowego przetarg na uporządkowanie terenu prowadziło Centrum Usług Wspólnych. Wpłynęło dziesięć ofert, z czego dwie zostały odrzucone. Wybrano ofertę Przedsiębiorstwa Bednarek z Pabianic (gmina Janów), które za prace zaoferowało cenę 22,8 tys. złotych.
Teren zabytkowego parku we Włodowicach uporządkowano w czerwcu. Wycięto obumarłe i zamierające drzewa, samosiewy, krzewy, konary i gałęzie. Część z nich rosła w obrębie murów dawnego pałacu. Uporządkowano teren na całej powierzchni, również przy dawnym stawie. Zgodę na prace wydał Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.
- Prace nie tylko wyeliminowały zdziczałą część parku, ale także odsłoniły alejki, punkty widokowe, źródło wraz ze zbiornikiem wody, a także, a może przede wszystkim odsłoniły południową elewację pałacu, która od kilkudziesięciu lat zarastała drzewami skutecznie zasłaniając budowle oraz powodując jej destrukcję. Dokonano także selektywnej wycinki drzew w samym pałacu – poinformowała Gmina Włodowice.
GMINA CHCE NABYĆ NIERUCHOMOŚĆ
Wójt Adam Szmukier przybliżył nam historię tego miejsca oraz opisał, co robi Urząd, aby nabyć tę zabytkową nieruchomość. Jak wyjaśnia wójt, pałac i park są własnością Skarbu Państwa. W czerwcu br. włodowiccy radni podjęli uchwałę ws. wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości. Dwa dni później złożono do Starosty Gabriela Dorsa wniosek w tej sprawie. Gmina czeka na odpowiedź.
- Ruiny pałacu oraz park niewątpliwie są jedną z największych atrakcji turystycznych Włodowic i częścią historii tej miejscowości. Nabycie w/w nieruchomości posłuży przede wszystkim lokalnej społeczności, a także turystom, którzy licznie przybywają do naszej gminy. Zachowanie przedmiotowego zabytku w jak najlepszym stanie leży w interesie społecznym ze względu na jego wartość historyczną – mówi wójt Adam Szmukier.
PAŁAC POWSTAŁ W MIEJSCU DAWNEGO DWORU
W miejscu, w którym obecnie znajdują się ruiny pałacu, był niegdyś modrzewiowy dwór. Spłonął podczas najazdu szwedzkiego w połowie XVII wieku. Pałac wzniósł kasztelan Stanisław Warszycki. Zamieszkiwane były parter i pierwsze piętro, pod nimi byłby dwuczęściowe piwnice.
- Na parterze znajdowała się sień, której części boczne oddzielało od siebie sześć półkolistych arkad. Komnaty pałacu zdobione były malowidłami al. Fresco i drogocennymi makatami. W 1683 roku we włodowickim pałacu nocował, udając się na Odsiecz Wiedeńską, Jan III Sobieski. Na pamiątkę pobytu króla umieszczono jego wizerunek na kaflach jednego z pieców ogrzewających tzw. Królewskie pokoje. Wiosną 1734 roku po koronacji w Krakowie przejazdem zatrzymał się tu także August III Sas. Dużą rolę w historii Włodowic odegrał Michał Poleski, który w 1870 roku przybył i osiadł we Włodowicach. To dzięki niemu Włodowice zyskały nazwę Aten Olkuskich. Poleski urządził w pałacu bibliotekę liczącą przeszło 10 tys. tomów archiwów starych, cennych dokumentów oraz kolekcje minerałów i okazów fory. Założył prywatną szkołę agrarną, a przy niej laboratorium fizyczne i chemiczne, które zaopatrzył we wszystkie możliwe do uzyskania przyrządy. Do pałacu licznie poprzybywali profesorowie z różnych krajów, chcąc zapoznać się z kolekcją minerałów, okazami paleontologicznymi zebranymi z całej Polski oraz ze zbiorami flory krakowskiej umieszczonej w zielnikach – opisuje wójt Włodowic.
W połowie XX wieku pałac był już poważnie zaniedbany. W 1956 roku strawił go pożar. Budynek znalazł się w rejestrze Zabytków sztuki w Polsce, jednak w 1989 roku decyzją Wojewody Częstochowskiego został skreślony z rejestru zabytków.
Foto: UG Włodowice
WŁODOWICE UPORZĄDKOWAŁY TEREN ZABYTKOWEGO PARKU PAŁACOWEGO
(Włodowice) W czerwcu dokonano wycinki części drzew i krzewów, które porastały park i ruiny pałacu we Włodowicach. Jak informuje tutejszy Urząd Gminy, odsłonięto dzięki temu alejki, punkty widokowe i południową elewację pałacu. Prace kosztowały prawie 23 tysiące złotych. Obecnie Włodowice starają się o nieodpłatne nabycie tej nieruchomości od Skarbu Państwa.
- 12.09.2020 17:04 (aktualizacja 24.09.2023 04:28)
Napisz komentarz
Komentarze