Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 14:59
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED SKOPIOWANIEM KARTY PŁATNICZEJ

Pomysłowość przestępców oraz ich metody działania wciąż idą naprzód. Możliwe jest – choć może nie wszyscy o tym wiedzą – skopiowanie zawartości paska magnetycznego karty płatniczej. Służy to zrobieniu kopii, która pozwoli na dokonywanie płatności lub wypłatę gotówki z bankomatu. Skopiowaną kartą przestępca może wykonywać wszystkie operacje, tak jak czyni się to oryginalną kartą. Co zrobić, aby nie paść ofiarą tego przestępstwa, które nazywane jest skimmingiem?
Podziel się
Oceń

Z takim przestępstwem można mieć do czynienia w placówce handlowej lub w bankomacie. W pierwszym przypadku polega on na skopiowaniu karty przez kogoś, komu podaliśmy na chwilę naszą kartę, np. po to, by nią zapłacić. Tutaj nie zawsze przestępca może poznać PIN do naszej karty, więc jej kopia może się przydać w przypadku kart, którymi możemy zapłacić bez wpisywania PIN-u. Bez kodu niemożliwie jest również pobranie gotówki z bankomatu.
Drugi rodzaj skimmingu to skimming bankomatowy. Jest on znacznie bardziej niebezpieczny. Przestępcy instalują na bankomatach lub w ich czytnikach urządzenia, które służą do pozyskania danych z paska magnetycznego karty oraz PIN-u.
- Kamera, fałszywa klawiatura lub płaska płytka obwodu umieszczona w czytniku na kartę dzięki której można podsłuchać i zmanipulować komunikację między terminalem a chipem i uzyskać numer PIN. Zarejestrowane w ten sposób informacje są najczęściej transmitowane drogą radiową i służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów – wyjaśnia myszkowska policja.
Jak uchronić się przed skimmingiem? Najlepiej korzystać z bankomatów, które są wewnątrz banków, bo prawdopodobieństwo, że ktoś zainstalował tam urządzenie do skimmingu jest naprawdę niewielkie. Należy być czujnym i zwrócić uwagę na wygląd bankomatu. Jeśli nasze podejrzenie wzbudzi np. wystający i niepasujący do całości bankomatu element (np. klawiatura, nakładka na miejsce wsuwania karty, elementy nad klawiaturą bankomatu), to lepiej skorzystajmy z innego punktu. - Wpisując natomiast kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę tak, aby kod nie został zauważony przez inne osoby lub zarejestrowany przez kamerę jeżeli przestępcy zdołali ją w pobliżu zainstalować – radzi Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie.
Swoją kartę można chronić, nosząc ją w specjalnym etui, które uniemożliwia odczytanie danych z karty na odległość, np. w centrum handlowym lub komunikacji publicznej. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama