Sesja odbyła się 27 sierpnia. Na początku ślubowanie złożyła nowa radna, która objęła mandat w miejsce Małgorzaty Benc, która kilka tygodni temu została Zastępcą Prezydenta Zawiercia. Izabela Maciążek Mazur, która otrzymała największą liczbę głosów, startując z tej samej listy co Małgorzata Benc (PiS), nie utraciła prawa wybieralności oraz nie zrzekła się pierwszeństwa do objęcia mandatu. Nowa radna pracować będzie w Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz w Komisji Edukacji.
SYTUACJA EPIDEMIOLOGICZNA W POWIECIE W 2019 ROKU
W minionym roku, pracownicy oświaty oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej prowadzili działania mające na celu dbałość o stan sanitarny m.in. obiektów żywności i żywienia, obiektów komunalnych i użyteczności publicznej. Poza tym umieszczali informacje dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia, stanu sanitarnego nadzorowanych obiektów oświatowo-wychowawczych i oceniali warunki sanitarno-higieniczne środowiska pracy.
- Pracownicy oświaty zdrowotnej inicjowali, realizowali i koordynowali wiele programów edukacyjno-zdrowotnych oraz akcji prozdrowotnych skierowanych do wychowanków placówek przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Prowadzona była również promocja szczepień ochronnych oraz akcja informacyjna i edukacyjna w ramach obchodu Światowego Dnia Zdrowia - mówiła przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Dorota Pytlik.
Sytuacja epidemiologiczna w 2019 roku znacznie odbiegała od obecnej na skutek pandemii koronawirusa, która od ponad pół roku jest głównym obiektem zainteresowań pracowników Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Szczegółowe informacje podsumowujące 2020 rok pod kątem sytuacji epidemiologicznej w powiecie zostaną przedstawione w podsumowaniu za rok bieżący.
PODSUMOWANIE WAKACJI PRZEZ KOMISJĘ ROZWOJU I PROMOCJI
Małgorzata Machura – Przewodnicząca Komisji Rozwoju i Promocji – podsumowywała działania prowadzone przez policję, straż pożarną oraz Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w okresie wakacji. Czas ten był o tyle trudniejszy, że wciąż aktualne było zagrożenie epidemiologiczne, jednak według przewodniczącej Komisji Rozwoju i Promocji wakacje w powiecie zawierciańskim były udane i bezpieczne: - W okresie wakacyjnym szczególną uwagę zwracano na kąpieliska i bezpieczeństwo wypoczywających tam osób, warunki sanitarno-higieniczne i bezpieczeństwo pożarowe w obiektach wypoczynkowych i rekreacyjnych. W ramach ogólnopolskiego programu pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” przedstawiciele policji organizowali spotkania z dziećmi i młodzieżą w ośrodkach wypoczynkowych podczas których omawiano zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w obiektach jak i w ruchu drogowym.
Funkcjonariusze straży pożarnej prowadzili akcje informacyjno-edukacyjne nt. prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia pożarowego. W zakresie nadzoru sanitarnego przedstawiciele Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zawierciu prowadzili działania edukacyjne, lekcje, pogadanki i akcje profilaktyczne.
Podsumowując sezon letni należy stwierdzić, że wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu zawierciańskiego był dobrze przygotowany, warunki sanitarno-higieniczne jak i bezpieczeństwo pożarowe w obiektach nie budziły zastrzeżeń” – mówiła Małgorzata Machura.
CZY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNY W SZPITALU W ZAWIERCIU ZOSTANIE ZLIKWIDOWANY?
Podczas sesji działania Szpitala Powiatowego w Zawierciu podsumowywała Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Dorota Pytlik: - Zaplanowane przychody szpitala zostały wykonane w 52 procentach, na co wpływ miała m.in. wysokość środków otrzymanych z NFZ, związana ze wsparciem z budżetu państwa placówek medycznych w walce z COVID-19. Plan kosztów wykonano w 47 proc. Za pierwsze półrocze szpital osiągnął dodatki wynik finansowy w wysokości 6.794.816,19 zł.
Szpital w Zawierciu był jednym z siedmiu w województwie śląskim, w których zorganizowano oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne. W tym celu szpital został wsparty przez NFZ, co również zaznaczała radna Dorota Pytlik: - W związku z pandemią koronawirusa oraz decyzją Wojewody Śląskiego nr 5/2020 zobowiązującą szpital do pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób z podejrzeniem COVID-19 na oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem noworodkowym, oddział dziecięcy, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddział zakaźny szpital zawarł umowę z NFZ na świadczenia związane ze zwalczaniem oraz przeciwdziałaniem COVID-19 w tym gotowość do udzielania świadczeń i hospitalizację.
Kleszczewski pyta o ginekologię
Kwestię oddziału ginekologiczno-położniczego poruszył radny Jarosław Kleszczewski, który zapytał czy zostanie on zlikwidowany czy z powrotem wznowi działalność. Radny Kleszczewski alarmował również o interwencję w sprawie pracowników oddziału ginekologiczno-położniczego. Według jego informacji lekarze i pielęgniarki przeniesieni do Szpitala Powiatowego w Myszkowie zostali zmuszeni do złożenia wypowiedzenia w szpitalu w Zawierciu, jeśli chcą kontynuować pracę w szpitalu w Myszkowie. Radny Jarosław Kleszczewski przedstawił swoje wątpliwości związane z tą sytuacją: - Nasuwają się tu pewne wątpliwości, chciałbym wiedzieć czy nadal jesteśmy szpitalem jednoimiennym w zakresie ginekologii, położnictwa i noworodków, czy już nie jesteśmy? Mamy też problem, radni byli informowani, że lekarze ginekolodzy pracują w Myszkowie, są oddelegowani, a w chwili obecnej jest duży problem, bo szpital w Myszkowie zażądał zwolnienia się tych lekarzy z naszego szpitala i warunkiem tego zwolnienia się w Zawierciu jest zatrudnienie ich w Myszkowie. To są bardzo niepokojące informacje, chyba, że zarząd ma plany likwidacji już na stałe tego oddziału skoro pozbywamy się personelu. (…) Wiąże się to z pierwszym półroczem, ponieważ wtedy powstały decyzje, że szpital będzie oddelegowywał lekarzy i na to się wysoka rada zgodziła, to samo dotyczy położnych, ale w chwili obecnej są nowe rzeczy, podobno ta umowa już nie obowiązuje, szpital w Myszkowie żąda od tych lekarzy, aby w trybie natychmiastowym zwolnili się z pracy w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu i to jest warunek zatrudnienia ich w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie na oddziale ginekologiczno-położniczym.
W odpowiedzi Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego Paweł Sokół jednoznacznie zaprzeczył, jakoby oddział ginekologiczno-położniczy w Zawierciu miał zostać zlikwidowany, ale przyznał również, że nie zna sytuacji, w której lekarze i pielęgniarki mieliby być zmuszani do złożenia wypowiedzenia w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na rzecz pracy w szpitalu w Myszkowie. Wicestarosta ubolewał również nad brakiem obecności niektórych radnych np. wypowiadającego się Jarosława Kleszczewskiego, na komisji zdrowia: - Najbardziej kompetentną osobą wyjaśniającą tą sprawę byłby dyrektor szpitala. (…) Będąc na komisji zdrowia dyrektorzy szpitala nic nie wspominali na ten temat. Szkoda, że tak rzadko bywacie państwo na komisjach zdrowia.
Jednak w sprawie pozostawienia oddziału ginekologiczno-położniczego Wicestarosta wypowiadał się jasno. -Nie ma takich zamiarów, aby ten oddział był likwidowany – zapewniał Paweł Sokół.
KOMISJA SKARG I WNIOSKÓW I PETYCJI NIE PODEJMUJE SIĘ ROZPATRZENIA SKARG
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rozpatrywała w ostatnich tygodniach skargi na dyrektorów czterech zawierciańskich szkół średnich oraz dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu.
Pierwsza ze skarg została złożona 30 czerwca. Zarzuty zwarte w skardze dotyczyły braku odpowiedzi w ustawowym terminie na wniosek skarżącego w sprawie udzielenia informacji publicznej, skierowany do dyrektorów czterech zawierciańskich techników: Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół im. Dunikowskiego oraz Zespołu Szkół im. Bema w Zawierciu.
Druga ze skarg została złożona do Rady Powiatu Zawierciańskiego w dniu 18 czerwca, zawarte w niej zarzuty wobec Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu dotyczyły nie wydania na wniosek pracownika poradni potwierdzonych za zgodność z oryginałem kserokopii dokumentów z akt osobowych.
Obie powyższe skargi nie zostały rozpatrzone przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Jako powód uznano, że „Rada Powiatu nie jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi ze względu na brak ustawowych kompetencji w tym zakresie”.
Swoje niezadowolenie z pracy komisji wyrażał radny powiatowy Jarosław Kleszczewski, który podważał prawidłowe działania tego organu. - Swoją drogą, to po co jest ta komisja, nic nie rozwiązuje, właściwie jest niekompetentna w każdej dziedzinie. Ja rozumiem, ale mogłaby zając jakieś stanowisko. Brak mi jest w uzasadnieniu, wydania dla Starosty opinii. Dziwi mnie fakt, że wydanie kserokopii dokumentu z akt osobowych, które są własnością pracownika – uważam, że nie powinno być ani tej skargi, ani wywodów, tylko Starosta powinien wziąć za telefon i dowiedzieć się czy dyrektor działa zgodnie z prawem – podsumowywał radny J. Kleszczewski.
Poza tym podczas sesji przyjęto kilka uchwał jak np. zmiany w budżecie na 2020, oraz w wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2025, uchwalono również zmiany składach Komisji Edukacji oraz Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, gdzie miejsce Małgorzaty Benc zajęła nowa radna powiatowa Izabela Maciążek Mazur.
Piotr Suszek
Komentarz: Położnictwo jest likwidowane. To oczywiste
Jak dawno temu to było, gdy ze strony przedstawicieli szpitala słyszeliśmy, że nie ma mowy o likwidacji ginekologii i położnictwa w zawierciańskim szpitalu, że to tylko czasowe przeniesienie pracowników do Myszkowa, ze względu na pilny remont oddziału. Remont, który ma się zakończyć do końca 2020 roku choć… nawet się nie rozpoczął. I z naszych informacji wynika, że nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych dniach coś miano remontować. Z kolei ze źródeł w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie wiemy, że od 1 września umowy o pracę już na stałe podpisało 6 położnych przeniesionych z Zawiercia, niedługo później kolejni przeniesieni pracownicy. Sytuacja wydaje się identyczna jak ta z Będzina, gdzie też zrobiono remont ginekologii i położnictwa, ale już żadne dziecko w tamtejszym szpitalu się nie urodziło. Nawet osoby, które o tym decydowały, są te same, które teraz pociągają za sznurki w szpitalach w Myszkowie i Zawierciu. Paweł Sokół może gadać co chce, gdyż wicestarostą nie jest, bierze pensję za stanowisko, na które nie został prawidłowo wybrany, żadna decyzja podjęta przez niego w roli „wicestarosty” nie może być uważana za wiążącą. Ale nic mu nie zrobimy. Premier też łamie prawo, co właśnie orzekł WSA z Warszawy w sprawie zlecenia organizacji wyborów kopertowych Poczcie Polskiej.
Jarosław Mazanek
Aktualizacja z 2021-01-29: Myliliśmy się? Niekoniecznie
Od sierpnia 2020 sytuacja diametralnie się zmieniła. Ze względu na to, że rozpadł się układ "nasza ortopedia- wasza ginekologia" czyli nieformalny podział jakie oddziały mają być rozwijane w Zawierciu, a jakie w Myszkowie od marca 2021 położnictwo i ginekologia wraca do Szpitala Powiatowego w Zawierciu po zakończonym remoncie. I dobrze. Dodatkowo wzmocnione przez najlepszych lekarzy ze szpitala myszkowskiego, którzy teraz przechodzą do Zawiercia. Ze strony Starostwa Powiatowego w Zawierciu oficjalne sygnały dostajemy, że "nigdy nie planowano likwidacji porodówki w Zawierciu". Nie planowano, ale likwidowano, pod pozorem remontu.
Napisz komentarz
Komentarze