26 maja na Zamku Ogrodzieniec burmistrz Anna Pilarczyk i prezes Spółki Zamek Paweł Skóra zaprosili media na prezentację miecza, który wykonał kowal Artur Wysocki, artysta od 5 lat wykuwający miecze „Wiedźmińskie”.
Kowala artystę pytamy o pracę nad mieczem, który powstał jak głosi inskrypcja na klindze miecza „Wykuty na Zamku Ogrodzieniec dla Henrego Cavilla”: -I jeszcze jego imię Biały Wilk- w języku Elfów Gwynbleidd, którzy tak nazywali Geralta z Rivii. Inskrypcja jest napisana czcionką gogoliką, którą firma CD Projekt twórca gry, zastosowała w grze. Gra mocno oparta jest w słowiańskich, bałkańskich korzeniach -mówi Artur Wysocki, twórca miecza.
Kowal wykuwający miecze, zwłaszcza tak oryginalne, piękne i.. niebezpieczne to niecodzienny zawód. Biały Wilk to prawdziwa broń, którą można zrobić krzywdę, sobie lub innym. Pytamy Artura Wysockiego czy wykuwanie mieczy to jego praca czy hobby: -Jestem zawodowym żołnierzem wojsk lądowych, więc miecze to hobby. Od zawsze byłem fanem Wiedźmina, książek Sapkowskiego, również gier filmów tej sagi. W mojej rodzinie nie brakował rzemieślników z zacięciem artystycznym, stolarzy, kowali, więc to po części tradycja rodzinna. Wykuwaniem mieczy wiedźmińskich zainteresowałem się pięć lat temu, z tego powodu, że nie były dostępne miecze wykonane z odpowiednią jakością, dbałością o szczegóły.
-Jak długi trwa praca nad mieczem? I jeśli nie tajemnica ile taki miecz kosztuje?
-Minimum dwa tygodnie pracy po 8 godzin. Ceny od 3 tys w górę. Ale ten, jaki wykonałem na zamówienie Gminy Ogrodzieniec, jest mieczem wyjątkowym, choćby z tego powodu, że w całości pokryty jest srebrem. Ze srebra jest też głowica, przedstawiająca dwa wilki. (głowica- tłumaczymy, to koniec rękojeści miecza.)
Oprócz miecza, który ma być prezentem dla Henry’go Kavill’a odtwórcy roli Geralta, jeżeli aktor zdecyduje się przybyć na Zamek Ogrodzieniec odebrać prezent, powstał firm z wykuwania miecza. Firm będzie wkrótce dostępny na stronie zamek-ogrodzieniec.pl
Współtwórca filmu Marcin Staszewski tak mówił o pracy nad filmem: -Zacznę od tego, że gdy szukano pomysłów, jak wykorzystać dla promocji turystyki w Gminie Ogrodzieniec, fakt, że były tu na zamku kręcone sceny Wiedźmina w serialu Netfix, pierwszy pomysł był, żeby dla dla Henry’ego Cavill’a wykonać klucze do Zamku Ogrodzieniec. Ale kowal do którego się zgłosiliśmy, powiedział: po co robić klucze. Znam człowieka, który wykuwa miecze wiedźmińskie. I tak trafiliśmy do Katowic, do Artura Wysockiego. Termin wykonania miecza jaki nam podał początkowo… rok 2025. Udało się to jednak przyśpieszyć. Film z pracy nad mieczem powstawał przez kilka miesięcy, od lipca 2020 roku. 5 maja 2021 wysłaliśmy film do Henry’go w dniu jego urodzin. Zależało nam, żeby zobaczył film jako pierwszy. Firma CD Projekt, twórca gry, pozwoliła nam wykorzystać w filmie oryginalną muzykę z gry, za co bardzo im dziękujemy.
Miecz Biały Wilk -tu zdradzimy nieco tajemnicy- nie powstał w całości na terenie zamku, na potrzeby filmu wykorzystano kuźnię znajdującą się w Muzeum Ziemi Śląskiej w Chorzowie, z wykorzystaniem historycznych narzędzi.
Jak mówi burmistrz Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk, do czasu aż Henry Cavill nie odwiedzi Zamku Ogrodzienieckiego odebrać prezent, miecz Biały Wilk będzie wyeksponowany na zamku: -Musimy ten szczegół tylko skonsultować z konserwatorem zabytków -mówi A. Pilarczyk. I zaprasza do odwiedzania nie tylko zamku ale i innych urokliwych miejsc w gminie Ogrodzieniec.
-Zapraszamy do zwiedzania zamku, w którym dzięki dotacjom ciągle trwają prace renowacyjne. Można skorzystać z naszej Karczmy Rycerskiej w podziemiach zamku, kupić atrakcyjne nietuzinkowe pamiątki na dziedzińcu. Spółka Zamek, którą mam przyjemność zarządzać, w imieniu gminy administruje zamkiem, który dzierżawimy. Prowadzimy też Hotel Pod Lilijką przy rynku. Hotel i restauracja zostały odnowione, przebudowane -mówi Prezes Paweł Skóra.
Cały film można obejrzeć na:
Napisz komentarz
Komentarze