Jesienią tego roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej mieli dotrzeć na Pustynię Błędowską w Małopolsce nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”. Takie plany na początku roku przedstawili leśnicy z Siewierza i Olkusza. Epidemia koronawirusa wystawiła je jednak na ciężką próbę.
Lockdown, trwający niemal od połowy marca sprawił, że inwestycję trzeba było odwiesić na kołku. Pojawiło się wręcz niebezpieczeństwo, że projekt zostanie skreślony z planu.
- Nie mogłem się z tym pogodzić, bo zrobiliśmy wszystko, by transgraniczna trasa między województwami śląskim i małopolskim powstała. Zakończyliśmy etap projektowania nowej drogi oraz tzw. uzgodnienia terenowe. Przygotowaliśmy niezbędne dokumenty, by w marcu rozpisać przetarg mający wyłonić wykonawcę trasy – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.
Ale leśnicy nie zrezygnowali z tego projektu. Nadleśnictwa Siewierz i Olkusz mają zapewnienie o jego finansowaniu. Droga połączy Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce. Realizacja transwojewódzkiego projektu jest możliwa, ponieważ Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach obejmuje swym zasięgiem nie tylko woj. śląskie, ale i część Małopolski - stąd do budowy drogi wystarczą uzgodnienia między dwiema jednostkami tej samej dyrekcji Lasów Państwowych.
Pierwotnym celem projektu było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz drogi do sprawnej obrony lasu przed pożarem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło skutkować w razie zarzewia ognia, trudnymi do opanowania sytuacjami kryzysowymi.
- Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – dodaje nadleśniczy Grzegorz Cekus.
Dziś wybierając się na Pustynię Błędowską, można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd jest również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
Budowa nowej, transgranicznej trasy daje ciekawe możliwości. Rozważane jest m.in. stworzenie bazy parkingowej w dzielnicy Okradzionów w widłach rzek Białej Przemszy i Białej. Przy okazji będzie można podziwiać rosnące w pobliżu Lipy Dobieckie, pomniki przyrody, których wiek szacuje się na 370 – 390 lat.
Inwestycja, jeżeli oprócz trasy rowerowej, powstaną parkingi, ułatwi oglądanie pieszo lub rowerem największego w Europie obszaru pustynnego jakim jest Pustynia Błędowska.
- Trochę zapomniany, gdzieś na marginesie regionu, jednak jestem przekonany, że to perła, która odpowiednio wypromowana może stać się na nowo niebywała atrakcją turystyczną - ocenia nadleśniczy.
W województwie śląskim leśnicy zbudowali, wytyczyli bądź oznakowali, już kilkaset kilometrów rowerowych tras. (JotM)
„Wrota do Pustyni Błędowskiej” z opóźnieniem, ale powstaną!
Trasa rowerowa z pogranicza Dąbrowy Górniczej aż na Pustynię Błędowską przez lasy Nadleśnictwa Siewierz miała powstać już jesienią br. Leśnicy spotkali się z dziennikarzami z regionu, żeby opowiedzieć o tym projekcie, ale przy okazji pokazać tereny leśne, które np. dla mieszkańców powiatów myszkowskiego czy zawierciańskiego nie są „na pierwszej liście” odwiedzanych miejsc spacerów czy wypoczynku. Kilkugodzinny spacer po terenach Dąbrowy – wypadkowym punktem orientacyjnym może być Eurocamping (D.G. ul. Żelazna 130)- może być ciekawą odmianą dla typowo jurajskich krajobrazów, dobrze znanych. Można tam dotrzeć albo od Niegowonic, albo przez Ogrodzieniec, przed Kluczami na Chechło. Nagrodą będą lasy bogate w grzyby w dolinie Przemszy, jednocześnie jedna z największych ostoi łosia w Polsce!
- 18.10.2020 13:46 (aktualizacja 24.09.2023 04:29)
1/7
2/7
Reklama
3/7
Grzegorz Cekus Nadleśniczy prezentuje skarby tego lasu
Reklama
4/7
5/7
Grzegorz Cekus Nadleśniczy prezentuje skarby tego lasu
6/7
Reklama
Reklama
7/7
Napisz komentarz
Komentarze