Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 12:29
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DWIE SESJE W KRÓTKIM ODSTĘPIE CZASU– GARŚĆ INFORMACJI ZE SZCZEKOCIN

(Szczekociny) W czwartek 27 sierpnia 2020 radni gminy Szczekociny obradowali na sesji zwykłej, by już za 4 dni (31 sierpnia) spotkać się na sesji nadzwyczajnej. Na 31 sierpnia przesunęli -na wniosek burmistrza- uchwały dotyczące usług komunalnych. Radni uchwalili regulamin wynagradzania nauczycieli. Cieszyć się mogą sołtysi. Ich dieta wynosząca od 2011 roku 80 zł skoczyła na 270 zł.
DWIE SESJE W KRÓTKIM ODSTĘPIE CZASU– GARŚĆ INFORMACJI ZE SZCZEKOCIN
Sesja z 27 sierpnia 2020
Podziel się
Oceń

Radni uchwalili regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Szczekociny.  W czasie dyskusji nad uchwałą radna Teresa Niechciał stwierdziła zbyt małą różnicę dodatku funkcyjnego między dyrektorem przedszkola (1000 zł) a dyrektorem szkoły (1300 zł). W odpowiedzi J.Lipa zaznaczył, iż projekt uchwały był przedmiotem posiedzenia komisji i to na nich należy składać stosowne wnioski. Poza tym gospodarz Szczekocin zaznaczył, że obiekt przedszkola - podobnie jak obiekt szkoły - jest sporym obiektem, znajduje się w nim żłobek; a odpowiedzialność w nauce przedszkolnej jest duża. Burmistrz dodał, że  dyrektor szkoły podstawowej ma do dyspozycji pełne zaplecze administracyjne, czego nie ma dyrektor przedszkola. Ostatecznie uchwała została przyjęta siedmioma głosami przy pięciu wstrzymujących się.
 Biblioteka? Radni decydują, że to niepotrzebne
Następnie radni pochylili się nad uchyleniem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczekocinach, zlokalizowanej w Starzynach oraz dokonania zmian w statucie głównego podmiotu. Jej zasadność skomentowała inspektor ds. oświaty, kultury, sportu i zdrowia, Małgorzata Słabowska: - Przedstawiona Państwu uchwała, jest sporządzona w celach porządkowych. W związku z tym, że nie została podjęta uchwała w sprawie likwidacji filii, nie została też wszczęta procedura jej likwidacji. Filia aktualnie jest zamknięta, ale Pani dyrektor planuje wprowadzenie dyżuru bibliotekarza, w celu umożliwienia mieszkańcom wypożyczania książek. (Za przyjęciem uchwały zagłosowało 11 radnych, jedna osoba powstrzymała się od głosu.) 
Wielka podwyżka dla sołtysów: z 80 na 270 zł
Dietę sołtysów i przewodniczących zarządu osiedli ustalono na 270 złotych kwartalnie. Wcześniej kwota ta wynosiła 80 złotych i była uchwalona w styczniu 2011 roku. Podwyżkę o 350 %  skomentował burmistrz: -Wcześniejsza dieta była niestosowna do obowiązków, które wykonują przewodniczący organów wykonawczych. Dziś mogę powiedzieć, że są mi oni pomocni przy realizacji moich zadań statutowych, stąd też troska, aby to uposażenie się zmieniło [...]. Są to środki niewielkie, jeśli chodzi o budżet gminy, a rola sołtysa, jak również przewodniczącego zarządu osiedlowego uległa zmianie; ich obowiązki zwiększyły się. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. 
Zgodnie z następnym punktem sesji Jacek Lipa przedstawił informacje z działalności między sesjami z okresu od 30 czerwca do 26 sierpnia. Jak poinformował burmistrz, spotkał się on między innymi z nowym proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła  Janem Jagiełko, z którym rozmawiał o kompleksowym remoncie budynku dawnej plebanii i uruchomieniu w nim dziennego domu seniora; na spotkaniu określono wstępne warunki współpracy. Istotnym wydarzeniem okresu lipiec-sierpień było ogłoszenie (24 sierpnia) wyroku w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach, w sprawie zespołu pałacowo-parkowego. Ostatecznie gmina Szczekociny będzie musiała zapłacić kwotę niespełna 600 tysięcy złotych prywatnemu inwestorowi. Poprzedni wyrok implikował wypłatę zobowiązania w kwocie ponad 8 milionów złotych. Jacek Lipa określił decyzję sądu jako: „znakomitą dla samorządu”.
Drogi- priorytet gminy
Już w rozmowie z radnymi - po wygłoszeniu sprawozdania – burmistrz zdradził, iż najpilniejszym kierunkiem modernizacji dróg jest kompleksowy remont w miejscowości Wólka Ołudzka (wynikający z ciągu komunikacyjnego łączącego dwie gminy: Szczekociny i Żarnowiec); a w dalszej kolejności: nowy chodnik przy ulicy Krakowskiej w Szczekocinach, i remont drogi powiatowej w Starzynach. Prócz tego J. Lipa zaznaczył zapoczątkowanie inicjatywy kompleksowej przebudowy ciągu drogowego od placu Kościuszki poprzez Plac Panny Marii i ulicę Senatorską, jednocześnie zaznaczając problematyczność projektu, wynikającą z pierwszeństwa remontu innych dróg powiatu; zaznaczył też, iż projekt rewitalizacji ulicy Mleczarskiej, Cmentarnej i ulic przyległych - jest w toku. Także dalsza część obrad sesji orbitowała wokół problemu dróg (w Kresach, Rokitnie, czy Zachoiniu Prawym), w końcu burmistrz wyraźnie podkreślił, iż wraz z końcem pierwszej kadencji jego rządów: drogi asfaltowe staną się normalnością gminy.
Oprócz tego radna Anna Seweryn zapytała, między innymi, o program odbioru folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. 
Burmistrz odpowiedział: „-Jeżeli chodzi o wniosek na folie z gospodarstw, jak również azbest, są to dwa wnioski, które aktualnie ustalamy z wykonawcami, czy są możliwe do zrealizowania. Gdyż nasza sytuacja do 24 sierpnia była niejednoznaczna, nie zaciągałem zobowiązań finansowych w tym kierunku. Trwają ustalenia czy jesteśmy w stanie te założenia do 30 września wypełnić, na tę chwilę nie potrafię tego ocenić z całą stanowczością, więc realizacja zadania jest zagrożona. Przy czym z azbestem sytuacja jest trudniejsza”. Zaapelował o zadawanie pytań na posiedzeniach komisji: - Mam wtedy do dyspozycji pracowników, mogę poprosić państwa o trzy, cztery minuty przerwy i udzielić szczegółowo odpowiedzi. No, chyba że chodzi o wzmocnienie opinii publicznej, co nie jest moim zdaniem dobre. 
Już na sam koniec sesji J. Lipa odniósł się do sprawy modernizacji oświetlenia w gminie: -Teraz jest czas, że jestem w stanie przyspieszyć rozwój infrastruktury oświetleniowej. Rozłożyć koszty na dwa, góra trzy lata, i wykonać gruntowną modernizację, a więc uzupełnić wszystkie lampy. Na pewno zainicjuję spotkanie z osobami umocowanymi do reprezentowania spółki Tauron, i przystąpię do natychmiastowego wdrożenia tego projektu w życie. [...] Będziemy też dyskutować na temat zmiany opraw na ledowe. Dodam od razu, iż będzie to oszczędność rzędu 20-30 procent na rachunkach [...].
Za 4 dni… znowu sesja. Śmieci? Na wsi jak w mieście
Sesja nadzwyczajna 31 sierpnia zaczęła się od wyjaśnień burmistrza, dotyczących zmian w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy: - Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy. Wprowadzone są nowe pojęcia frakcji odpadów. W istocie rzeczy regulamin jest bliźniaczo podobny do tego, który był dotychczas. Istotne jest to, iż częstotliwość odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców zarówno w mieście, jak i w sołectwach będzie taka sama. 
Ostatecznie projekt uchwały został podjęty jednogłośnie, jedenastoma głosami „za”. Z jego szczegółami można zapoznać się na: http://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2020/6485/akt.pdf. 
Również druga, a zarazem ostatnia z uchwał rozpatrywanych podczas obrad - w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w kwestii odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów - została podjęta jednomyślnie (z jej treścią godzi się zapoznać pod poniższym linkiem: http://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2020/6486/akt.pdf.) Obie uchwały  wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Jacek Lipa zwrócił uwagę, iż nowe uchwały narzucają  odbieranie śmieci od właścicieli nieruchomości letniskowych, nie rzadziej niż raz w miesiącu. W związku z powyższym burmistrz zasygnalizował też, że w przyszłości zostanie wywołana uchwała w sprawie kwoty zagospodarowania tychże nieczystości (będzie to opłata ryczałtowa, nie wyższa niż 17 złotych). 
 


27 sierpnia 2020. Radni obradują w Szczekocinach

31 sierpnia 2020. I kolejna sesja po 3 dniach


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama