Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 01:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

PRACOWNICY RPWiK W ZAWIERCIU WALCZĄ O PODWYŻKI

Niskie płace i rozbudowany zarząd – to powody, przez które pracownicy Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji nie mogą być w pełni zadowoleni ze swojej pracy. Od ponad dwóch lat rosną ceny, ale płace pracowników RPWiK Zawiercie ani drgną. W ubiegłym tygodniu w siedzibie spółki RPWiK Zawiercie doszło do spotkania pracowników z zarządem, wzięło w nim udział około 60 pracowników. Czy dojedzie do porozumienia?
Podziel się
Oceń

Przy Rejonowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Zawierciu funkcjonują trzy związki zawodowe. Od dwóch lat, pomimo głosów ze strony przedstawicieli związków zawodowych oraz podpisanego porozumienia w sprawie podwyżek, w spółce nie wzrosły płace. Obecnie pracownicy zarzucają zarządowi oszczędności na pracownikach i inwestowanie w firmy zewnętrzne, zamiast w pracowników. Podczas wcześniejszych rozmów, ówczesna prezes Katarzyna Stachowicz na postulaty pracowników o podwyżki płac powiedziała jedynie, że przyjrzy się sprawie. Pracownicy oprócz podwyżek postulują również o rezygnację spółki z zatrudniania osób na emeryturze. 
Jak dotąd pracownicy nie doczekali się stanowiska prezesa spółki Bogusława Piotrowskiego, ich zdaniem prezes niechętnie podchodzi do tematu podwyższania płac. Ich brak tłumaczy m.in. wzrostem kosztów niezależnych od spółki, które mogą przerosnąć zyski, w wyniku czego spółce grozi utrata płynności finansowej. Co ciekawe, w trudnym czasie dla spółki, kiedy rosną koszty i coraz częściej trzeba szukać oszczędności, rozszerza się zarząd. Od jesieni ubiegłego roku zarząd spółki stanowi prezes Bogusław Piotrowski oraz wiceprezes Katarzyna Stachowicz. Wtedy ówczesny wicestarosta Bogusław Piotrowski złożył rezygnację i został powołany przez radę nadzorczą RPWiK na nowego prezesa tej spółki. W tamtych dniach prezes Katarzyna Stachowicz przebywała na zwolnieniu lekarskim – została odwołana ze stanowiska prezesa, ale w spółce pozostała jako wiceprezes. Po co spółce dwóch prezesów, skoro zawsze wystarczał jeden? Pytają logicznie pracownicy wodociągów. 

ROZBUDOWANY ZARZĄD KOSZTEM PRACOWNIKÓW?
Wzrost kosztów, ryzyko utraty płynności finansowej i szukanie oszczędności – to jedne z argumentów zarządu RPWiK w Zawierciu, którymi tłumaczy brak podwyżek. Pracownicy stawiają jednak pytanie: „Dlaczego zarząd jest rozbudowywany?”. To pytanie jest jak najbardziej trafne. Co prawda, pensje w zarządzie nie wzrosły, ale zwiększyła się ich ilość – teraz prezesów jest dwóch. Zmiana w zarządzie, która miała miejsce rok temu nic nie wniosła w temacie wzrostu płac. By poruszyć ten temat, pracownicy musieli wyraźnie zaznaczyć swoją obecność. 
Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników RPWiK Sp. z o.o. Paweł Wych zaprzecza, jakoby miało dojść do strajku. „-Odbyło się spotkanie, którego głównym tematem były płace. Pracownicy chcieli otrzymać informacje o możliwych podwyżkach, których nie było od ponad dwóch lat” – informuje Paweł Wych. Pracownicy RPWiK pracują normalnie, nie dochodzi do buntów i przerywania prowadzonych prac. Jeśli jednak związkowcy nie dojdą do porozumienia z zarządem, nie wiadomo, co może z tego wyniknąć. 
Czy w RPWiK Zawiercie nastąpią podwyżki płac? Zarząd twierdzi, że jest to realne, ale w tej chwili nie wiadomo, kiedy nastąpią i jak wysokie będą. Ponowne spotkania zarządu z przedstawicielami związków zawodowych powinny mieć miejsce w najbliższych dniach. 
Jak informuje Sekretariat Zarządu spółki RPWiK Sp. z o.o., jeszcze nie tak dawno podpisane zostało porozumienie o podwyżkach: „Zarząd RPWiK Sp. z o.o. w dniu 22.04.2020 roku  podpisał z reprezentującymi pracowników zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce porozumienie w sprawie związanej z podwyższeniem wynagrodzeń dla pracowników spółki”. 
W JAKIEJ KONDYCJI SĄ ZAWIERCIAŃSKIE WODOCIĄGI?
Sytuacja finansowa w RPWiK Zawiercie nie jest dobra. Wodociągi są stare, a dodatkowo brakuje pieniędzy z unijnych dofinansowań. Okres, w którym można było ubiegać się o dofinansowania został przez zarząd przegapiony. Inne przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji na Górnym Śląsku wykorzystały możliwość wsparcia finansowego i teraz ich sytuacja finansowa wyglądają o wiele lepiej niż w Zawierciu. „Jesteśmy w latach osiemdziesiątych” – podsumowuje stan zawierciańskich wodociągów Przewodnicząca N.S.Z.Z. Solidarność przy RPWiK w Zawierciu Zofia Wódka. Wodociągi w Zawierciu nie są w najlepszej sytuacji finansowej, a muszą realizować mniejsze i większe inwestycje, bieżące naprawy. Przy nie najlepszej kondycji finansowej, zarząd musi również realizować postulaty związków zawodowych, które domagają się podwyżek. Związki zawodowe RPWiK podpisały z kierownictwem porozumienie w sprawie podwyżek płac dla pracowników, dlatego zarząd zobowiązany jest do podwyższenia płac. Sytuacja nie jest najłatwiejsza. Czy znajdzie się rozwiązanie?
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama