Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 21:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Nawet osoba bez prawa jazdy może wziąć samochód w leasing. Na jakich warunkach?

Chociaż osoby nieposiadające prawa jazdy nie mogą usiąść za kółkiem, mogą być właścicielami pojazdu, ubezpieczać go, a także wziąć samochód w leasing. Czy jest w tym sens? Jak najbardziej. Z pojazdu leasingowanego przez osobę bez prawa jazdy może bowiem korzystać inny kierowca. Na jakich zasadach działa wówczas leasing? Co należy o nim wiedzieć?
Podziel się
Oceń

Leasing operacyjny i leasing finansowy

Leasing samochodu jest niejako udostępnieniem samochodu. Leasingobiorca jest zatem jego użytkownikiem, a nie właścicielem. Właścicielem pozostaje firma leasingowa.

W ramach leasingu można wyróżnić dwa jego rodzaje, które zasadniczo różnią się pod względem podatkowym, co dla przedsiębiorcy decydującego się na wzięcie auta w leasing ma duże znaczenie. Mowa o leasingu operacyjnym i leasingu finansowym.

Leasing operacyjny musi trwać przynajmniej 2 lata. Po jego zakończeniu leasingobiorca może wykupić pojazd. Założeniem leasingu operacyjnego jest to, że leasingowany pojazd pozostaje środkiem trwałym leasingodawcy, a przedsiębiorca, który z niego korzysta, może wliczać w koszta tylko raty, które spłaca. W tym przypadku podatek VAT jest doliczany do każdej raty.

Leasing finansowy z kolei zakłada, że pojazd jest środkiem trwałym leasingobiorcy i staje się on jego właścicielem po zapłaceniu ostatniej raty. W tym przypadku podatek VAT musi zostać opłacony przy wnoszeniu pierwszej raty.

Leasing samochodu a brak prawa jazdy – czy to w ogóle możliwe?

Jak czytamy w artykule Leasing samochodu a brak prawa jazdy – czy to możliwe?, nawet osoba, która nie posiada prawa jazdy, może wziąć samochód w leasing. Przedsiębiorca, który się na to decyduje, musi jednak wskazać osobę, która będzie korzystała z pojazdu. Musi też udowodnić, że taki samochód jest leasingobiorcy niezbędny. Dopiero wtedy możliwe jest podpisanie umowy leasingowej.

Dlaczego przedsiębiorcy bez prawa jazdy decydują się na leasing samochodu?

Tutaj odpowiedź jest prosta. Zwykle jest to podyktowane charakterem prowadzonej działalności i koniecznością udostępniania pojazdu pracownikowi, aby mógł efektywnie wywiązywać się z obowiązków służbowych. Ponadto decyzja o wzięciu auta w leasing, np. busa, może być podyktowana koniecznością dojazdu pracowników do pracy, np. na budowę, która znajduje się poza siedzibą firmy.

Samochód może posłużyć także samemu przedsiębiorcy, który będzie dojeżdżał nim do pracy wraz z którymś z pracowników albo wkrótce samodzielnie, jeśli ma w planie uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Dużym plusem leasingowania auta jest możliwość wliczenia kosztów z tym związanych do kosztów działalności i odpisanie ich od podatku.

Obowiązki leasingobiorcy wobec leasingodawcy

Z racji tego, że leasingowany samochód nadal pozostaje własnością leasingodawcy, nie można z niego korzystać dowolnie. Wiele kwestii związanych z użytkowaniem pojazdu należy konsultować z właścicielem. Leasingobiorca będzie musiał poinformować leasingodawcę i uzyskać jego zgodę chociażby na wyjazd autem za granicę, udostępnienie pojazdu osobom trzecim, przerobienie pojazdu, a nawet wybór ubezpieczenia.

Czy OC na samochód leasingowany wystarczy?

Firmy leasingowe zwykle wymagają od swoich klientów zawarcia pakietu ubezpieczeń. Samo OC zatem nie wystarczy, bo nie chroni ono pojazdu, gdy zostanie on uszkodzony z winy leasingobiorcy. Leasingodawca może zatem wymagać wykupienia także ubezpieczenia AC i to na określonych warunkach. Zwykle mile widziany jest wariant bez udziału własnego i z wykupioną amortyzacją części. Ponadto, jak wspomina autor artykułu na https://mubi.pl/poradniki/ac-samochodu-w-leasingu/, mile widziana lub wręcz wymagana jest stała suma ubezpieczenia, dzięki czemu w razie szkody na leasingowanym pojeździe jego właściciel otrzyma odszkodowanie wyliczone na podstawie wartości auta z dnia podpisania umowy, nie z dnia wypadku. Dodatkowo leasingodawca może wymagać od leasingobiorcy wybrania takiego wariantu ubezpieczenia, który będzie umożliwiał naprawę nawet najmniejszej usterki (brak franszyzy integralnej), a naprawę będzie można wykonać w ASO.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama