Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 01:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

KŁUSOWNICTWO ZAGRAŻA

Jak wielki problem stanowi kłusownictwo, wiedzą nie tylko myśliwi, ale także i leśnicy. Każdego roku giną w nich tysiące sztuk zwierząt łownych, tych, które są pod ochroną gatunkową, ale także psy i koty. O ich cierpieniach nie trzeba przekonywać, gdyż umierają w straszliwych męczarniach we wnykach lub sidłach. Poza wnykarstwem i sidlarstwem, które istniało od dawna pojawiło się też kłusownictwo z bronią palną. Aby sprawdzić jak sytuacja wygląda na naszym terenie postanowiłem wybrać się do lasu w okolicach Skałki z Łowczym koła PZŁ „Poręba” w Porębie Markiem Dynowskim. Podczas dzisiejszej akcji (14 grudnia) wymierzonej przeciw kłusownikom znaleźliśmy ponad 20 wnyków na dziki, sarny i jelenie.
Podziel się
Oceń

- Dzisiaj mieliśmy szczęście, że w sidłach nic nie było - mówi łowczy koła Marek Dynowski. Ale o okrutnej śmierci zwierzyny złapanej na takie urządzenia kłusownicze świadczy często zryta i skopana wokół wnyka ziemia. Dziś jesteśmy usatysfakcjonowani, gdy zdążymy przyjść na pomoc zwierzynie i zdjąć wnyki zanim zwierzyna bytująca w tym terenie stała się ofiarą bestialstwa kłusownika. Dzisiejsza akcja prowadzona jest wspólnie ze Strażą Leśną.

Ale myśliwi w naszym kole w każdym roku uczestniczą wielokrotnie w akcji zbierania sideł i wnyków. Walczymy z tą patologią, ale jest to nadal trudne. Nadal często istnieje „zmowa milczenia” i nie jesteśmy powiadamiani o zauważonych urządzeniach kłusowniczych. Pamiętać należy, że szybkie poinformowanie koła łowieckiego nie tylko spowoduje likwidację tych urządzeń, ale w następstwie braku efektów kłusownik może zaprzestać swojej „działalności”.

Zasadą jest, że informacja o kłusownictwie przekazywana jest przez koło łowieckie organom ścigania, a kary za takie czyny zostały określone w ustawie prawo łowieckie. Za samo posiadanie lub wytwarzanie urządzeń służących do kłusownictwa osoba je posiadająca lub wytwarzająca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Kłusownik, czyli osoba, która zakłada narzędzia lub urządzenia przeznaczone do łowienia, chwytania lub zabijania zwierzyny, albo nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Dodać należy, że dodatkowo wszystkie narzędzia, sprzęt czy pojazdy, które były wykorzystywane w działaniach kłusowniczych, zgodnie z cytowaną ustawą mogą decyzją sądu ulec przepadkowi.

Tekst i foto:

Włodzimierz Pucek



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama