Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 17:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

PACYFIKACJA BŁOJCA W 1944 ROKU

16 czerwca 1944 roku oddział Armii Krajowej, dowodzony przez Gerarda Woźnicę ps. „Hardy” stoczył potyczkę w zabudowaniach rodziny Kozickich z połączonymi siłami Wehrmachtu i żandarmerii w przysiółku Błojec.
Członkowie Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP z porucznikiem w st. spocz. Tadeuszem Kozickim na tle pomnika ku czci poległych i zamordowanych
Podziel się
Oceń

Tego dnia poległo pięciu partyzantów „Hardego”, a po zakończonej obławie, Niemcy spacyfikowali wioskę, paląc wszystkie domostwa i zabijając jedenastu mieszkańców. Należy wspomnieć, że rodzina Kozickich ciężko okupiła pomoc, udzieloną polskim partyzantom. Zastrzelono gospodarza Jana Kozickiego i jego syna Franciszka. Natomiast żonę, Marię Kozicką i najstarszą córkę Zofię, po serii brutalnych tortur w areszcie gestapo w Zawierciu, wywieziono do obozu w Ravensbruck. Obie przeżyły wojnę, w 1945 roku powróciły na zgliszcza swojego domu. Maria Kozicka została odznaczona Krzyżem Oświęcimskim, który porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki przechowuje do dnia dzisiejszego, traktując odznaczenie jako rodzinną pamiątkę. Wspomnieć należy, że Jan Kozicki został zastrzelony na swoim podwórku w czasie wynoszenia wagi z palącej się stodoły. Waga przetrwała do dzisiaj, ma widoczny ślad po kuli karabinowej. Ostatnim żyjącym świadkiem pacyfikacji jest wspomniany porucznik w st. spocz. Tadeusz Kozicki, wówczas szesnastoletni chłopiec, który widział ostatnie chwile życia swojego ojca Jana. W 1975 roku w Błojcu wybudowano pomnik ku czci poległych i zamordowanych. 
Na marmurowych tablicach są wypisane nazwiska ofiar pacyfikacji. W 2011 roku przy pomniku w Błojcu została uroczyście odsłonięta tablica historyczna. Przedstawia ona biografię dowódcy oraz szlak bitewny zgrupowania partyzanckiego. W 2018 roku z inicjatywy Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP został zrealizowany reportaż w lokalnej telewizji iTV Region, który przedstawiał m.in. wywiad z por. w st. spocz. Tadeuszem Kozickim. Tradycją są coroczne uroczystości pod pomnikiem, które upamiętniają kolejne rocznice tragedii.

Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama