Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 07:22
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

UCZNIOWIE Z „JEDYNKI” BIORĄ UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE

(Zawiercie) Grupa kilkunastu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu bierze udział w konkursie „Projektanci edukacji”. Nastolatkowie zostali finalistami 1 etapu konkursu. Realizowany przez nich projekt polega na zaprojektowaniu mobilnej aplikacji, która będzie służyć jako przewodnik po zawierciańskich zabytkach i ciekawych miejscach.
Podziel się
Oceń

Wydawnictwo Nowa Era co roku organizuje konkurs pn. „Projektanci edukacji”, który adresowany jest do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i średnich. Osoby, które chcą realizować ciekawe projekty edukacyjne mogą w ten sposób szukać wsparcia finansowego i merytorycznego. W tegorocznej, 11 edycji konkursu w ogólnopolskiej rywalizacji wzięło udział ponad 450 szkół. Najlepsze projekty otrzymają granty finansowe. Zostaną przeznaczone na przykład na zakup specjalnych programów komputerowych, materiałów plastycznych lub organizację warsztatów.
- To wyjątkowa edycja konkursu. Czas pandemii jest ciężki dla uczniów, którzy podporządkowani różnego rodzaju nakazom i zaleceniom, mają wrażenie, że niewiele od nich zależy. Dlatego wszyscy tegoroczni uczestnicy „Projektantów edukacji” są naszymi bohaterami - przesłane propozycje były kreatywne, inspirujące i dokładnie przemyślane - komentuje Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu „Projektanci edukacji”. - Mamy nadzieję, że zaangażowanie uczniów w opracowanie pomysłów, a potem realizację fantastycznych projektów edukacyjnych, da im poczucie wewnętrznej mocy i wielką satysfakcję z wykonywanej wspólnymi siłami pracy - dodaje Małgorzata Jankowska.
Z terenu naszego województwa jurorzy wyłonili 13 projektów, w tym jeden z Zawiercia. Finalistami 1 etapu konkursu są uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu. Nastolatkowie z SP nr 1 tworzą projekt „Z naszą apką poznasz lepiej miasto (Zawiercie)”. Celem uczniów jest stworzenie aplikacji, która służyć będzie za mobilnego przewodnika.
W czasie pracy nad projektem uczestnicy konkursu mogą korzystać z materiałów merytorycznych, takich jak np. e-booki, webinary, czy też artykuły eksperckie, które opublikowane są na stronie internetowej konkursu.
JAKIE PRZEWIDZIANO NAGRODY DLA ZWYCIĘZCÓW?
Drugi etap konkursu rozpoczął się w połowie stycznia. Teraz jurorzy będą oceniali sposób, w jaki uczniowie będą realizować swoje pomysły. Na przedstawienie wyników swojej pracy grupy konkursowe mają czas do połowy kwietnia. Zwycięzców drugiego etapu „Projektantów edukacji” poznamy 13 maja. Jurorzy przyznają 5 złotych grantów po 2 tysiące złotych każdy, które ufunduje organizator konkursu – wydawnictwo Nowa Era.
Prócz tego miesięcznik Focus i serwis Focus.pl spośród uczestników drugiego etapu konkursu wybiorą jeden najlepszy wg nich projekt. Członkowie zwycięskiego zespołu udzielą wywiadu redakcji Focusa, a projekt zostanie przedstawiony w specjalnym materiale na łamach miesięcznika.
APLIKACJA POPROWADZI PO MIEŚCIE
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu realizują projekt „Z naszą apką poznasz lepiej miasto (Zawiercie)”. W konkursie bierze udział kilkunastu uczniów z klas szóstych i siódmych. Ich opiekunem jest Marzanna Miąsko.
Celem uczniów z SP nr 1 jest stworzenie aplikacji mobilnej, służącej za przewodnika po obiektach i zabytkach miasta. Osoba, która zainstaluje aplikację w swoim telefonie i wybierze się na spacer po Zawierciu (z włączoną lokalizacją), będzie otrzymywać informacje o obiektach, które znajdą się na liście. Użytkownicy otrzymają opis obiektu, do którego się zbliżają. Celem tworzonej aplikacji będzie zapoznanie mieszkańców z wyjątkowymi miejscami, datami i wydarzeniami z historii Zawiercia.
W fazie przygotowań uczniowie ustalają listę obiektów, które znajdą się w aplikacji, ustalają dla nich opisy w wersji krótkiej oraz rozszerzonej, wykonują zdjęcia i grafiki i dostosowują je do aplikacji, jak również mają zwrócić się do lokalnego grafika z prośbą o zgodę na wykorzystanie grafik, które przedstawiają obiekty w mieście w celu wykorzystania ich w aplikacji.
W kolejnej fazie prac – programistycznej – uczniowie stworzą szatę graficzną aplikacji, nawigację, bazę obiektów z opisami i reprezentacjami graficznymi oraz zbudują warstwę programistyczną. Oczywiście aplikacja będzie wymagała również długiego testowania.
Niewykluczone jest rozbudowanie aplikacji w przyszłości, jeśli jej użytkownicy zgłosiliby takie zapotrzebowanie. Aplikacji mogłaby też zostać wykorzystana podczas gry miejskiej.
- Zadania projektowe w pierwszej fazie począwszy od miesiąca grudnia realizowane będą z zastosowaniem narzędzia Teams. Początkowo tworząc bazę obiektów będziemy wykorzystywać Office 365. Na przełomie stycznia i lutego rozpoczniemy pracę online na aplikacji App Inventor 2; ciągle Teams będzie nam towarzyszyć. Mamy nadzieję, że po feriach spotkamy się i w szkole prace będziemy mogli łączyć z wypadami na miasto w celach testowych. W tej fazie będziemy potrzebować tablet/komórkę z systemem Android z dostępem do Internetu. Projekt w całości może być realizowany zdalnie. Gdyby tak się stało, trochę nam będzie szkoda wspólnych wypadów na miasto w celu testowania aplikacji. No trudno, będziemy testować pojedynczo w maseczkach i relacjonować np. na żywo z użyciem narzędzia Teams – czytamy w opisie projektu na stronie konkursu „Projektanci edukacji”.
Grant, jaki mogą otrzymać uczniowie z zawierciańskiej jedynki, zostałby wykorzystany na zakup dwóch tabletów z dostępem do Internetu. Sprzęt byłby wykorzystywany w pracy, testowaniu i użytkowaniu w czasie wycieczek po Zawierciu.
Uczestnicy projektu wskazują, że innowacyjny jest sposób, w jaki chcą upowszechniać wiedzę historyczną o Zawierciu. Aplikacja mobilna to nietypowy sposób na lepsze poznanie miasta, nie tylko dla tutejszych uczniów, ale wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających Zawiercie.
Udział w ogólnopolskim konkursie zwiększy umiejętności zawierciańskich uczniów z zakresu technologii informatycznej. Biorąc pod uwagę pandemię i sposób, w jaki przyszło uczniom pracować, tworzenie projektu konkursowego nauczy też zdalnej współpracy.
- Dopiero zbieramy siły, dyskutujemy i szykujemy się do właściwego działania – tworzenia aplikacji na Androida. Rozważaliśmy różne środowiska. W ostateczności zdecydowaliśmy się wykorzystać środowisko programistyczne App Inventor 2. Czy nam się uda? Na pewno trzeba za nas trzymać kciuki, bo zdalna praca nie ułatwia realizacji zadania – przekazuje nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zawierciu Marzanna Miąsko, która jest opiekunem grupy projektowej. 
(es) Grafika: Materiały udostępnione przez SP nr 1 w Zawierciu



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama