Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” TRANSPORTY LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ DO OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przed wybuchem II wojny światowej w Zawierciu zamieszkiwało ok. 5000 Żydów. Po wybuchu wojny, na początku września 1939 roku, Niemcy pojawili się w Zawierciu. Po wkroczeniu do miasta, przystąpili do organizowania struktur posterunków policji, NSDAP oraz gestapo. Przystąpili również do wysiedlania Polaków oraz Żydów z budynków, które miały być przeznaczone dla Niemców.
Podziel się
Oceń

W 1939 roku w Zawierciu utworzono Judenrat (Żydowska Rada Starszych). W celu łatwiejszego zarządzania i selekcji, okupant postanowił zgromadzić ludność żydowską w jednym miejscu, tworząc w 1941 roku dzielnicę żydowską zwaną gettem. W roku 1942 policja niemiecka przeprowadziła szereg łapanek oraz obław, które nasiliły się w kwietniu 1943 roku. Miało to związek z wybuchem powstania w getcie warszawskim.

W nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku rozpoczęto akcję wywozu Żydów do obozów zagłady. Wówczas to funkcjonariusze Gestapo, SS i policji otoczyli getto, a nad ranem zgromadzili na Nowym Rynku pięć tysięcy osób. W południe sprowadzono dwa tysiące Żydów z Kromołowa, Siewierza, Poręby i Myszkowa. Do wagonów załadowano wskutek selekcji około 1800 osób, jednocześnie zapewniając wyjeżdżających, iż jadą na wycieczkę.

W lipcu gestapowcy z Opola i Zawiercia ponownie skoncentrowali zawierciańskich Żydów. Wówczas to do wywiezienia przeznaczono sto osób, które najpierw uwięziono w synagodze na ulicy Marszałkowskiej (budynek jest do dnia dzisiejszego), a następnie wywieziono na dworzec, skąd odjechali pociągiem do Auschwitz-Birkenau.

W dniu 26 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili pierwszą akcję likwidacji zawierciańskiego getta. Żołnierze SS i gestapo przy pomocy polskich policjantów wyselekcjonowali 2500 Żydów, których zaprowadzono na stację kolejową w Zawierciu, następnie wysłano ich transportem do obozu Auschwitz-Birkenau.

W sierpniu 1943 roku Niemcy przeprowadzili drugą akcję likwidacyjną zawierciańskiego getta. Żołnierze SS, gestapo i niemieckiej żandarmerii przy pomocy polskich policjantów wysiedlili wszystkich Żydów ze swoich domów i przeszukali teren całego getta w poszukiwaniu osób ukrywających się. Na oczach wszystkich zgromadzonych rozstrzelano członków Judenratu. Następnie około 6–7 tys. Żydów z Zawiercia oraz okolic, zaprowadzono na stację kolejową i wysłano transportami do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (źródło: Wirtualny Sztetl „Historia społeczności”).

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, na stacji kolejowej w Zawierciu, w dniu 29 sierpnia 2013 roku, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica została usytuowana na ścianie budynku dworca na peronie I. Na tablicy w trzech językach (polskim, angielskim oraz hebrajskim) umieszczono treść: Z TEGO MIEJSCA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NIEMIECCY NAZIŚCI WYSŁALI NA ŚMIERĆ KILKA TYSIĘCY NIEWINNYCH LUDZI – ŻYDÓW Z ZAWIERCIA I OKOLIC. PRZEZ STULECIA ŻYLI Z NAMI I OBOK NAS. PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ. ZAWIERCIANIE. ZAWIERCIE 29.08.2013.

Tekst oraz zdjęcie:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama