Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 23:25
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” TRANSPORTY LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ DO OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przed wybuchem II wojny światowej w Zawierciu zamieszkiwało ok. 5000 Żydów. Po wybuchu wojny, na początku września 1939 roku, Niemcy pojawili się w Zawierciu. Po wkroczeniu do miasta, przystąpili do organizowania struktur posterunków policji, NSDAP oraz gestapo. Przystąpili również do wysiedlania Polaków oraz Żydów z budynków, które miały być przeznaczone dla Niemców.
Podziel się
Oceń

W 1939 roku w Zawierciu utworzono Judenrat (Żydowska Rada Starszych). W celu łatwiejszego zarządzania i selekcji, okupant postanowił zgromadzić ludność żydowską w jednym miejscu, tworząc w 1941 roku dzielnicę żydowską zwaną gettem. W roku 1942 policja niemiecka przeprowadziła szereg łapanek oraz obław, które nasiliły się w kwietniu 1943 roku. Miało to związek z wybuchem powstania w getcie warszawskim.

W nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku rozpoczęto akcję wywozu Żydów do obozów zagłady. Wówczas to funkcjonariusze Gestapo, SS i policji otoczyli getto, a nad ranem zgromadzili na Nowym Rynku pięć tysięcy osób. W południe sprowadzono dwa tysiące Żydów z Kromołowa, Siewierza, Poręby i Myszkowa. Do wagonów załadowano wskutek selekcji około 1800 osób, jednocześnie zapewniając wyjeżdżających, iż jadą na wycieczkę.

W lipcu gestapowcy z Opola i Zawiercia ponownie skoncentrowali zawierciańskich Żydów. Wówczas to do wywiezienia przeznaczono sto osób, które najpierw uwięziono w synagodze na ulicy Marszałkowskiej (budynek jest do dnia dzisiejszego), a następnie wywieziono na dworzec, skąd odjechali pociągiem do Auschwitz-Birkenau.

W dniu 26 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili pierwszą akcję likwidacji zawierciańskiego getta. Żołnierze SS i gestapo przy pomocy polskich policjantów wyselekcjonowali 2500 Żydów, których zaprowadzono na stację kolejową w Zawierciu, następnie wysłano ich transportem do obozu Auschwitz-Birkenau.

W sierpniu 1943 roku Niemcy przeprowadzili drugą akcję likwidacyjną zawierciańskiego getta. Żołnierze SS, gestapo i niemieckiej żandarmerii przy pomocy polskich policjantów wysiedlili wszystkich Żydów ze swoich domów i przeszukali teren całego getta w poszukiwaniu osób ukrywających się. Na oczach wszystkich zgromadzonych rozstrzelano członków Judenratu. Następnie około 6–7 tys. Żydów z Zawiercia oraz okolic, zaprowadzono na stację kolejową i wysłano transportami do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (źródło: Wirtualny Sztetl „Historia społeczności”).

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, na stacji kolejowej w Zawierciu, w dniu 29 sierpnia 2013 roku, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica została usytuowana na ścianie budynku dworca na peronie I. Na tablicy w trzech językach (polskim, angielskim oraz hebrajskim) umieszczono treść: Z TEGO MIEJSCA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NIEMIECCY NAZIŚCI WYSŁALI NA ŚMIERĆ KILKA TYSIĘCY NIEWINNYCH LUDZI – ŻYDÓW Z ZAWIERCIA I OKOLIC. PRZEZ STULECIA ŻYLI Z NAMI I OBOK NAS. PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ. ZAWIERCIANIE. ZAWIERCIE 29.08.2013.

Tekst oraz zdjęcie:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama