Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 17:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” TRANSPORTY LUDNOŚCI ŻYDOWSKIEJ DO OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Przed wybuchem II wojny światowej w Zawierciu zamieszkiwało ok. 5000 Żydów. Po wybuchu wojny, na początku września 1939 roku, Niemcy pojawili się w Zawierciu. Po wkroczeniu do miasta, przystąpili do organizowania struktur posterunków policji, NSDAP oraz gestapo. Przystąpili również do wysiedlania Polaków oraz Żydów z budynków, które miały być przeznaczone dla Niemców.
Podziel się
Oceń

W 1939 roku w Zawierciu utworzono Judenrat (Żydowska Rada Starszych). W celu łatwiejszego zarządzania i selekcji, okupant postanowił zgromadzić ludność żydowską w jednym miejscu, tworząc w 1941 roku dzielnicę żydowską zwaną gettem. W roku 1942 policja niemiecka przeprowadziła szereg łapanek oraz obław, które nasiliły się w kwietniu 1943 roku. Miało to związek z wybuchem powstania w getcie warszawskim.

W nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku rozpoczęto akcję wywozu Żydów do obozów zagłady. Wówczas to funkcjonariusze Gestapo, SS i policji otoczyli getto, a nad ranem zgromadzili na Nowym Rynku pięć tysięcy osób. W południe sprowadzono dwa tysiące Żydów z Kromołowa, Siewierza, Poręby i Myszkowa. Do wagonów załadowano wskutek selekcji około 1800 osób, jednocześnie zapewniając wyjeżdżających, iż jadą na wycieczkę.

W lipcu gestapowcy z Opola i Zawiercia ponownie skoncentrowali zawierciańskich Żydów. Wówczas to do wywiezienia przeznaczono sto osób, które najpierw uwięziono w synagodze na ulicy Marszałkowskiej (budynek jest do dnia dzisiejszego), a następnie wywieziono na dworzec, skąd odjechali pociągiem do Auschwitz-Birkenau.

W dniu 26 sierpnia 1942 roku Niemcy przeprowadzili pierwszą akcję likwidacji zawierciańskiego getta. Żołnierze SS i gestapo przy pomocy polskich policjantów wyselekcjonowali 2500 Żydów, których zaprowadzono na stację kolejową w Zawierciu, następnie wysłano ich transportem do obozu Auschwitz-Birkenau.

W sierpniu 1943 roku Niemcy przeprowadzili drugą akcję likwidacyjną zawierciańskiego getta. Żołnierze SS, gestapo i niemieckiej żandarmerii przy pomocy polskich policjantów wysiedlili wszystkich Żydów ze swoich domów i przeszukali teren całego getta w poszukiwaniu osób ukrywających się. Na oczach wszystkich zgromadzonych rozstrzelano członków Judenratu. Następnie około 6–7 tys. Żydów z Zawiercia oraz okolic, zaprowadzono na stację kolejową i wysłano transportami do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (źródło: Wirtualny Sztetl „Historia społeczności”).

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, na stacji kolejowej w Zawierciu, w dniu 29 sierpnia 2013 roku, dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica została usytuowana na ścianie budynku dworca na peronie I. Na tablicy w trzech językach (polskim, angielskim oraz hebrajskim) umieszczono treść: Z TEGO MIEJSCA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ NIEMIECCY NAZIŚCI WYSŁALI NA ŚMIERĆ KILKA TYSIĘCY NIEWINNYCH LUDZI – ŻYDÓW Z ZAWIERCIA I OKOLIC. PRZEZ STULECIA ŻYLI Z NAMI I OBOK NAS. PAMIĘTAMY I BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ. ZAWIERCIANIE. ZAWIERCIE 29.08.2013.

Tekst oraz zdjęcie:

Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama