Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 17:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH

(Szczekociny) W tym roku mija 159 rocznica Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. W powstaniu z rosyjskim zaborcą walczyli również młodzi patrioci ze Szczekocin. Dziś ślady powstania i mogiły powstańców odnaleźć można na starym cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Dn. 22.01.2022 r. w Szczekocinach uczczono pamięć tego powstańczego zrywu oraz uczestników powstania. Obok kaplicy św. Stanisława i pomnika Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu, jak co roku, zebrały się władze miasta, mieszkańcy, delegacje szkół i organizacji oraz potomkowie powstańców. Modlitwę w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Szczekociny ks. Jan Jagiełka. Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Jacek Lipa złożył wiązanki kwiatów na pomniku powstańców oraz przy pomniku w Goleniowach. Pojawiły się również kwiaty od Wojewody Śląskiego oraz znicz z Kancelarii Premiera. Delegacje Związku Emerytów i Rencistów w Szczekocinach, Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach oraz potomkowie powstańca Marcina Mrożka zapalili znicze. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Szczekocinach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska dwudziestu powstańców styczniowych ze Szczekocin i okolic. Na pomniku pamięci powstańców styczniowych umieszczone są następujące nazwiska: Jan Nowacki, Marcin Mrożek, Piotr Osetek, Feliks Staszewski, Aleksander Jarmundowicz, Paulin Pasierbiński. Uroczystość zakończyła salwa honorowa z armaty kosynierów.

Szczególne znaczenie odgrywają również pamiątki i przedmioty zachowane po powstańcach styczniowych ze Szczekocin. Rodzina powstańca Jana Nowackiego przechowuje orła z drzewca sztandaru. W Szczekocińskiej Izbie Regionalnej przechowywane jest krzesło, na którym siadywał Piotr Osetek - najdłużej żyjący powstaniec ze Szczekocin (żył 94 lata). Jako jedyny doczekał się niepodległej Polski. Został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

W ostatnich latach w artykułach i opracowaniach poszerzona została wiedza na temat udziału młodych patriotów ze Szczekocin i okolic w Powstaniu Styczniowym, na szczególną uwagę zasługuje praca zbiorowa pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”.

Pamięć o powstańcach, ich mogiłach oraz opieka nad starym cmentarzem w Szczekocinach jest kultywowana przez władze lokalne, mieszkańców i potomków powstańców. Cmentarz szczególną opieką otoczyła rodzina powstańca Marcina Mrożka - wśród nich Pani Alfreda Sadowska, a wcześniej również jej brat śp. Stefan Mrożek. Warto również wspomnieć postać ks. kan. Tadeusza Jarmundowicza (zmarły w 2002 r.), który dzięki swojej społecznej pracy przyczynił się do renowacji i upamiętnienia wielu grobów na starym cmentarzu w Szczekocinach.

Coroczne uroczystości rocznicowe na starym cmentarzu stanowią lekcję lokalnej historii i odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Szczekocinach.

Czesław Orliński


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama