Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH

(Szczekociny) W tym roku mija 159 rocznica Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. W powstaniu z rosyjskim zaborcą walczyli również młodzi patrioci ze Szczekocin. Dziś ślady powstania i mogiły powstańców odnaleźć można na starym cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Dn. 22.01.2022 r. w Szczekocinach uczczono pamięć tego powstańczego zrywu oraz uczestników powstania. Obok kaplicy św. Stanisława i pomnika Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu, jak co roku, zebrały się władze miasta, mieszkańcy, delegacje szkół i organizacji oraz potomkowie powstańców. Modlitwę w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Szczekociny ks. Jan Jagiełka. Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Jacek Lipa złożył wiązanki kwiatów na pomniku powstańców oraz przy pomniku w Goleniowach. Pojawiły się również kwiaty od Wojewody Śląskiego oraz znicz z Kancelarii Premiera. Delegacje Związku Emerytów i Rencistów w Szczekocinach, Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach oraz potomkowie powstańca Marcina Mrożka zapalili znicze. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Szczekocinach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska dwudziestu powstańców styczniowych ze Szczekocin i okolic. Na pomniku pamięci powstańców styczniowych umieszczone są następujące nazwiska: Jan Nowacki, Marcin Mrożek, Piotr Osetek, Feliks Staszewski, Aleksander Jarmundowicz, Paulin Pasierbiński. Uroczystość zakończyła salwa honorowa z armaty kosynierów.

Szczególne znaczenie odgrywają również pamiątki i przedmioty zachowane po powstańcach styczniowych ze Szczekocin. Rodzina powstańca Jana Nowackiego przechowuje orła z drzewca sztandaru. W Szczekocińskiej Izbie Regionalnej przechowywane jest krzesło, na którym siadywał Piotr Osetek - najdłużej żyjący powstaniec ze Szczekocin (żył 94 lata). Jako jedyny doczekał się niepodległej Polski. Został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

W ostatnich latach w artykułach i opracowaniach poszerzona została wiedza na temat udziału młodych patriotów ze Szczekocin i okolic w Powstaniu Styczniowym, na szczególną uwagę zasługuje praca zbiorowa pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”.

Pamięć o powstańcach, ich mogiłach oraz opieka nad starym cmentarzem w Szczekocinach jest kultywowana przez władze lokalne, mieszkańców i potomków powstańców. Cmentarz szczególną opieką otoczyła rodzina powstańca Marcina Mrożka - wśród nich Pani Alfreda Sadowska, a wcześniej również jej brat śp. Stefan Mrożek. Warto również wspomnieć postać ks. kan. Tadeusza Jarmundowicza (zmarły w 2002 r.), który dzięki swojej społecznej pracy przyczynił się do renowacji i upamiętnienia wielu grobów na starym cmentarzu w Szczekocinach.

Coroczne uroczystości rocznicowe na starym cmentarzu stanowią lekcję lokalnej historii i odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Szczekocinach.

Czesław Orliński



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama