Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 05:15
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

159 ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W SZCZEKOCINACH

(Szczekociny) W tym roku mija 159 rocznica Powstania Styczniowego, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. W powstaniu z rosyjskim zaborcą walczyli również młodzi patrioci ze Szczekocin. Dziś ślady powstania i mogiły powstańców odnaleźć można na starym cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Szczekocinach.
Podziel się
Oceń

Dn. 22.01.2022 r. w Szczekocinach uczczono pamięć tego powstańczego zrywu oraz uczestników powstania. Obok kaplicy św. Stanisława i pomnika Powstańców Styczniowych na starym cmentarzu, jak co roku, zebrały się władze miasta, mieszkańcy, delegacje szkół i organizacji oraz potomkowie powstańców. Modlitwę w intencji poległych odprawił Proboszcz Parafii Szczekociny ks. Jan Jagiełka. Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Jacek Lipa złożył wiązanki kwiatów na pomniku powstańców oraz przy pomniku w Goleniowach. Pojawiły się również kwiaty od Wojewody Śląskiego oraz znicz z Kancelarii Premiera. Delegacje Związku Emerytów i Rencistów w Szczekocinach, Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach oraz potomkowie powstańca Marcina Mrożka zapalili znicze. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyli również nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Szczekocinach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Szczekocinach, Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Podczas uroczystości odczytano nazwiska dwudziestu powstańców styczniowych ze Szczekocin i okolic. Na pomniku pamięci powstańców styczniowych umieszczone są następujące nazwiska: Jan Nowacki, Marcin Mrożek, Piotr Osetek, Feliks Staszewski, Aleksander Jarmundowicz, Paulin Pasierbiński. Uroczystość zakończyła salwa honorowa z armaty kosynierów.

Szczególne znaczenie odgrywają również pamiątki i przedmioty zachowane po powstańcach styczniowych ze Szczekocin. Rodzina powstańca Jana Nowackiego przechowuje orła z drzewca sztandaru. W Szczekocińskiej Izbie Regionalnej przechowywane jest krzesło, na którym siadywał Piotr Osetek - najdłużej żyjący powstaniec ze Szczekocin (żył 94 lata). Jako jedyny doczekał się niepodległej Polski. Został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości z Mieczami.

W ostatnich latach w artykułach i opracowaniach poszerzona została wiedza na temat udziału młodych patriotów ze Szczekocin i okolic w Powstaniu Styczniowym, na szczególną uwagę zasługuje praca zbiorowa pt. „Powiat Zawierciański w Powstaniu Styczniowym 1863-1864”.

Pamięć o powstańcach, ich mogiłach oraz opieka nad starym cmentarzem w Szczekocinach jest kultywowana przez władze lokalne, mieszkańców i potomków powstańców. Cmentarz szczególną opieką otoczyła rodzina powstańca Marcina Mrożka - wśród nich Pani Alfreda Sadowska, a wcześniej również jej brat śp. Stefan Mrożek. Warto również wspomnieć postać ks. kan. Tadeusza Jarmundowicza (zmarły w 2002 r.), który dzięki swojej społecznej pracy przyczynił się do renowacji i upamiętnienia wielu grobów na starym cmentarzu w Szczekocinach.

Coroczne uroczystości rocznicowe na starym cmentarzu stanowią lekcję lokalnej historii i odbywają się z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Szczekocinach.

Czesław Orliński



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ł3Treść komentarza: zakompleksione pajace. nie ma jak się zasadzić się na ambonie najlepiej przy wcześniej wykopanym poidle i potem rozprawiać o tym perfekcyjnym strzale przy gorzałce. rozgonić ich albo na granicę wysłaćData dodania komentarza: 4.11.2024, 18:54Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama