Powstanie Styczniowe przeciwko Rosji carskiej wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Na ziemi zawierciańskiej znajduje się wiele miejsc pamięci narodowej związanych z tym pamiętnym wydarzeniem m.in. symboliczna mogiła powstańców w Kazimierówce, Krzyż Powstańczy przy ulicy 11 Listopada w Zawierciu, groby powstańców na Cmentarzu Parafialnym w Zawierciu oraz Kromołowie.
W dniu 21 stycznia 2022 roku udano się na wzgórze (430 m n.p.m.) zwane „Szubienicą”, gdzie przy szosie Kromołów- Blanowice usytuowany jest krzyż upamiętniający straconych powstańców styczniowych. Na wzgórzu - miejscu straceń - zapalono znicz. Następnie udano się na cmentarz w Zawierciu-Kromołowie, gdzie zapalono znicz na grobowcu rodziny Zachertów. W grobowcu spoczywa kpt. Kazimierz Witold Zachert - uczestnik Powstania Styczniowego, podczas bitwy pod Grochowiskami znajdował się w otoczeniu sztabowym generała Mariana Langiewicza, dyktatora powstania. Kapitan poległ trafiony rosyjskim kartaczem w dniu 18.03.1863 roku pod Grochowiskami.
W obchody 159. rocznicy Powstania Styczniowego należy również wpisać prelekcję multimedialną, która odbyła się w dniu 13 stycznia 2022 roku w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza w Zawierciu. Prelegentem był historyk-regionalista Zdzisław Kluźniak, który przybliżył mniej znane fakty z Powstania Styczniowego w powiecie zawierciańskim.
Tekst oraz zdjęcia:
Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze