Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 12:48
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” CMENTARZ WOJENNY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ W KOTOWICACH

(Kotowice, gm. Żarki) Cmentarz Wojenny z okresu I wojny światowej usytuowany jest w Kotowicach (gm. Żarki). Na cmentarzu pochowani są żołnierze z trzech mocarstw (armii austro-węgierskiej, rosyjskiej oraz niemieckiej), którzy polegli w latach 1914-1918 w walkach na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obecnie na cmentarzu spoczywa ok. 1900 żołnierzy.
Podziel się
Oceń

Zabytkowy Cmentarz Wojenny w Kotowicach jest trzecim co do wielkości liczby pochowanych żołnierzy cmentarzem na jurze. Powstał bezpośrednio po walkach toczonych tu w 1914 roku. Ostateczny wygląd cmentarz uzyskał w latach 1917-1918. Pierwotnie spoczywało na cmentarzu ok. 800 żołnierzy trzech armii zaborczych. Po przeprowadzonej przez polską administrację w 1936 roku akcji komasacyjnej, przeniesiono do Kotowic zwłoki poległych i wyposażenie nagrobne z likwidowanych nekropolii wojennych mieszczących się pierwotnie w Przewodziszowicach, Podgaju, Ludwinowie, Nowej Wsi, Jaworzniku, Łutowcu, Hucisku, Parkoszowicach i Morsku.

 Pochowani są żołnierze różnych narodowości m.in. polskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej oraz liczni Bośniacy z I Bośniacko-Hercegowińskiego Pułku Piechoty walczącego w składzie II Korpusu Armii Austro-Węgierskiej (źródło: Tablica informacyjna przy nekropolii w Kotowicach opracowana przez Piotra Ormana). Na cmentarzu spoczywa w imiennym grobie major Gerhard von Bessewitz z II batalionu 2 gwardyjskiego pułku piechoty z Berlina, poległ 17.11.1914 roku, jest najwyższym rangą Niemcem pochowanym w tym rejonie.

Należy zwrócić uwagę, że na cmentarzu występuje 6 rodzajów żeliwnych krzyży – 3 typy łacińskie oraz 3 typy prawosławne. Ogółem na cmentarzu było 413 krzyży, obecnie oryginalnych krzyży jest ok. 200. Krzyże padły łupem złodziei złomu, które zostały sprzedane na okolicznych złomowiskach w powiatach zawierciańskim oraz myszkowskim. W miejscu skradzionych krzyży pojawiły się drewniane repliki.

Wspomnieć należy, że pomimo iż cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków, był on wielokrotnie dewastowany, również zlecane prace konserwatorskie prowadzone były czasem niefachowo i przyczyniły się do dalszych zniszczeń m.in. kamienne nagrobki zostały uszkodzone.

W 2018 roku odbył się obóz wojskowy zorganizowany przez warszawską Fundację „Pamięć”. Uczestniczyli w nim żołnierze Bundeswehry oraz 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. W czasie trwania obozu przeprowadzono szereg prac remontowo-konserwatorskich, m.in. naprawiona została zabytkowa kapliczka usytuowana przy ogrodzeniu cmentarza, wyremontowano nagrobki oraz ustawiono krzyże. Zakres prac był konsultowany z konserwatorem zabytków w Częstochowie. Cmentarz objęty jest opieką Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama