Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 24 lutego 2025 00:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGAJĄ SAMORZĄDY I ZWYKLI MIESZKAŃCY

(powiat myszkowski) Od tygodnia w całej Polsce organizowane są liczne zbiórki na rzecz objętej wojną Ukrainy. Pomoc humanitarna potrzebna jest zarówno tym, którzy pozostali na miejscu, ale również licznie napływającym do naszego kraju uchodźcom. Do wielu miejsc, w których organizowane są od tygodnia zbiórki mieszkańcy wszystkich gmin dostarczali żywność, środki higieniczne, ubrania. Niektórzy już w ciągu pierwszych dni wojny na Ukrainie udali się na granicę, by dostarczyć niezbędną pomoc.
SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGAJĄ SAMORZĄDY I ZWYKLI MIESZKAŃCY
Posegregowana pomoc zebrana przez SIL trafiła do gminy nadgranicznej a dalej na Ukrainę
Podziel się
Oceń

Pomagać Ukraińcom można na różne sposoby – przekazując pomoc rzeczową, finansową lub udostępniając zakwaterowanie dla uchodźców. W ciągu ostatniego tygodnia zbiórki rzeczowe prowadzone były we wszystkich gminach powiatu myszkowskiego. Początkowo zbiórki były ogłaszane i prowadzone przez instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, a nawet osoby prywatne. Od początku tygodnia zmienił się charakter pomocy organizowanej w całym kraju – mianowicie ma ona być prowadzona w oparciu o wytyczne Kancelarii Premiera w powiązaniu z poszczególnymi województwami. Oznacza to, że obecnie dary można przekazywać do urzędów lub do punktów przez nie wskazanych. Trafią wszystkie do starostwa, a stamtąd do magazynów wojewódzkich i następnie mają być transportowane na Ukrainę. Jak informowało Starostwo Powiatowe, niezorganizowane formy transportu darów nie będą wpuszczane na teren Ukrainy.
W Myszkowie zbiórka zorganizowana została m.in. przez Samorządową Inicjatywę Lewicy w biurze poselskim przy ul. 3 Maja 30. Rzeczy, które w pierwszych dniach zebrał SIL, trafiły już do potrzebujących. Kobiety z dziećmi, które w niedzielę (27 lutego) przyjechały do powiatu myszkowskiego, otrzymały paczki z części zebranych darów. To, co udało się zebrać, miało zostać przewiezione w poniedziałek wieczorem (28 lutego) do Katowic, a stamtąd do gminy Narol przy granicy z Ukrainą. Docelowo dary miały dotrzeć do obwodu lwowskiego. Z kolei rzeczy, które przekazywano od wtorku 1 marca miały już trafiać dalej do Starostwa, które przejęło koordynację zbiórki w powiecie myszkowskim. Na terenie Myszkowa w ostatnich dniach dary zbierane były również przez jednostki OSP (Nowa Wieś, Mrzygłódka, Smudzówka, Myszków) oraz niektóre parafie (Mijaczów, Mrzygłód, Będusz).
- W chwili obecnej mamy dwie rodziny (w sumie 5 osób), jutro dojedzie czteroosobowa rodzina, dla wszystkich mamy miejsca docelowe. Jednak cały czas tworzymy bazę mieszkaniową, mając wsparcie od naszych mieszkańców. Miejsca noclegowe zaoferowała parafia w Mrzygłodzie w Domu Pielgrzyma, tam mamy miejsca dla 30 osób. Hotel Kukubara również zaoferował pomoc noclegową. Punktem przejściowym będzie sala w MOSiR, którą wyposażymy w łóżka, koce i materace. (…) Bardzo duże podziękowania należą się Sarze i Grzegorzowi Froś, którzy przyjęli i w pełni zaopiekowali się dwiema rodzinami oddając do ich dyspozycji swoje mieszkania – przekazała nam w środę 2 marca rzeczniczka prasowa UM Myszków Małgorzata Kitala-Miroszewska.
Na dworcu PKP w Myszkowie (w świetlicy biblioteki) powstał specjalny punkt informacyjny (czynny w godz. 8.00-18.00), z kolei w MDK powstał punkt pomocy dedykowanej Ukraińcom, którzy dotrą do Myszkowa (czynny w godzinach 8.00-21.00). Miasto chce zaoferować uchodźcom wsparcie edukacyjne oraz poszerzyć ofertę MDK i MOSiR dla dzieci z Ukrainy.
- Koordynatorem z ramienia Urzędu ds. zbiórki darów jest Sławomir Pabiasz, ds. lokalowych i innej pomocy Małgorzata Kitala-Miorszewska. Na naszej stronie internetowej, jak i na Facebooku znajdują się informacje wraz z numerami telefonów. Stworzyliśmy nowy adres mailowy [email protected] dedykowany tylko tym przedsięwzięciom. Jesteśmy w stałym kontakcie z Zarządzaniem Kryzysowym Starostwa, by nasze działania się nawzajem uzupełniały – dodaje rzeczniczka prasowa myszkowskiego magistratu.
Na terenie Poraja dary zbierane były w punkcie zlokalizowanym w Urzędzie Gminy, w jednostkach OSP, w szkołach i przedszkolach, a w zbiórkę zaangażowany był nie tylko UG, ale również Centrum Integracji Społecznej, GOPS i ZHP. Dary do Hrubieszowa zawieźli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żarkach Letnisku. Po niedzielnej zbiórce, jaka prowadzona była w remizach w Poraju i Żarkach Letnisku, druhowie w poniedziałek nad ranem dostarczyli dary na miejsce w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. - Ilość darów zdecydowanie przerosła oczekiwania, samochód oraz przyczepa, którymi dostarczone zostały zebrane dary na granicę państwową były załadowane po sam dach – informuje Gmina Poraj.
Na chwilę obecną gmina nie dysponuje miejscami kwaterunku. Jeśli będzie trzeba, to udostępni budynki użyteczności publicznej (głównie remizy OSP). W bazie lokalowej, stworzonej przez Urząd Gminy w Poraju, zadeklarowanych jest 15 miejsc (stan na środę, 2 marca). To zgłoszenia od mieszkańców chętnych przyjąć uchodźców. Jak przekazał nam Andrzej Kozłowski z UG Poraj, koordynatorem pomocy lokalowej jest Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Gminie trudno określić, czy i ilu uchodźców dotarło dotychczas do Poraja: - Urząd jest w stanie stwierdzić jedynie te przypadki pobytu uchodźców, które zostały zgłoszone w ewidencji ludności, poprzez zameldowanie czasowe. Wśród przybyłych są z pewnością takie osoby, które jeszcze nie dokonały meldunku.
Jak przekazał nam Andrzej Kozłowski, po 24 lutego (czyli po napaści Rosji na Ukrainę) do Szkoły Podstawowej w Żarkach Letnisku zapisana została trójka dzieci z Ukrainy.
Od samego początku wojny na Ukrainie, bardzo aktywnie działała Ochotnicza Straż Pożarna w Żarkach. W tutejszej remizie przez weekend udało się zebrać wiele rzeczy dla potrzebujących rodzin, w tym wózków dziecięcych, fotelików i zabawek. Jak informowała na swojej facebookowej stronie jednostka OSP z Żarek, tutejsi druhowie dołączyli się do działań koordynator „Akcja Życie” w Częstochowie, a zebrane dary miały trafiać bezpośrednio do rodzin z dziećmi, które są już na miejscu.
W Koziegłowach zbiórkę najpierw zorganizowali mieszkańcy. Potrzebne rzeczy można było zostawiać w oznaczonych sklepach, pod wskazanym adresem w Siedlcu Dużym oraz dostarczać do samochodu, który ustawiony został przy koziegłowskim rynku. Zbiórki na terenie gminy prowadzono również w GMOPS, szkołach i remizach OSP.
W ostatnich dniach Powiat Myszkowski przekazał, że nie prowadzi zbiórki leków. Ponadto poinformował, że Śląski Urząd Wojewódzki i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie będą przyjmować zbiórek środków medycznych od osób fizycznych. Asortyment taki przekazywać mogą producenci lub firmy sprzedający takie środki (mowa tutaj np. o witaminach, środkach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, lekach na kaszel, przeziębienie itp.).
Mieszkańcy naszego województwa, którzy są gotowi przyjąć kogoś potrzebującego pod swój dach za darmo (niekomercyjnie) mogą też wpisywać się na listę wojewódzką, ogólnodostępną (tworzona baza znajduje się pod adresem slaskiedlaukrainy.pl).
- Zgodnie z Poleceniem Wojewody Śląskiego, Starosta Myszkowski wskazał w informacji do ŚUW 117 miejsc zakwaterowania. Obecnie wykorzystanych jest 21 miejsc. Z uwagi na dynamicznie się rozwijającą sytuację, liczba miejsc dostępnych i zajętych ulega zmianie. Z naszych informacji wynika, iż na terenie powiatu myszkowskiego znajduje się ok 80 osób – przekazał w środę, 2 marca Marcin Pilis ze Starostwa Powiatowego w Myszkowie.
Jak informowało Starostwo Powiatowe w Myszkowie w poniedziałkowe przedpołudnie, Ukraińcy kwaterowani mają być za pośrednictwem powiatowych centrów kwaterunkowych (nr telefonu do centrum w Myszkowie to 664 747 390). Z kwaterunku mogą skorzystać ci, którzy określą termin i miejsce przekroczenia granicy oraz – w przypadku osób, które przekroczyły granicę przed 24 lutego – czym był spowodowany wyjazd z kraju (np. obawa przed konfliktem zbrojnym). Bazę lokalową tworzy również Gmina Myszków. Aby uzyskać informacje o wolnych miejscach lub zgłosić lokal do wynajęcia można dzwonić pod numer 728 917 940. Informacje na temat potrzebnej pomocy można kierować też mailowo na adres [email protected]. W Koziegłowach informacje o przyjęciu uchodźców pod swój dach lub pytania o pomoc dla potrzebujących można kierować do Gminno-Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (w siedzibie ośrodka lub dzwoniąc pod numer 531 547 001).
Przez cały czas można też dokonywać wpłat na konta fundacji i organizacji, które również prowadzą zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców. Aktywnych jest tak wiele zbiórek, że nie sposób wymienić choćby połowy z nich. Zbiórki pieniężne prowadzą między innymi Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Unicef, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Caritas Polska, Narodowy Bank Ukrainy (zbiórka na armię), Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, czy też Polska Pomoc Medyczna. To, o czym warto pamiętać przed dokonaniem przelewu, to zweryfikowanie zbiórki, którą chcemy wesprzeć. Gdy upewnimy się kto jest organizatorem zbiórki i jaki cel jej przyświeca, nie pozostaje już nic innego, jak tylko okazać wsparcie – nawet najmniejsza kwota ma znaczenie.
Swoją pomoc okazują również przewoźnicy kolejowi. Darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy oferują spółki PKP Intercity oraz Koleje Śląskie. Z kolei operatorzy sieci komórkowych oferują darmowe rozmowy dla osób dzwoniących z polskich numerów na Ukrainę. Na początku tygodnia Narodowy Funduszu Zdrowia informował, że Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną  u lekarzy rodzinnych, w poradniach specjalistycznych lub szpitalach. Zgodnie z zapowiedzią, świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy będzie rozliczał NFZ. Konieczne jest jednak, by obywatel Ukrainy miał zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt po przekroczeniu granicy od 24 lutego w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. 
Wsparcie dla Ukraińców w znalezieniu pracy oferować mają Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy. Zainteresowani mogą bezpośrednio zgłosić się do urzędów, kontaktować się z nimi telefonicznie lub skorzystać z infolinii „Zielona Linia”, dzwoniąc pod numer 19524. Informacje w języku ukraińskim publikowane są również na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia.
Miejski Dom Kultury w Myszkowie poinformował na początku tygodnia, że niebawem rozpoczną się darmowe zajęcia artystyczne dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się w środę, 9 marca o godzinie 16.00 w sali widowiskowej myszkowskiego Domu Kultury. Z kolei burmistrz Myszkowa poinformował, że zdecydował, by nie organizować w tym roku Gali Promotor Myszkowa oraz Dni Myszkowa. Środki finansowe mają zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom oraz na cele Zarządzania Kryzysowego. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wojtasTreść komentarza: stać ich na sponsoring a nie stać na ekrany/osłony na oświetlenie, które przeszkadza mieszkańcom ulicy Myśliwskiej. To wiele pokazuje o intencjach kierujących tym przedsiębiorstwem. A do tego jakby prezentowali podejście w postaci -"wybudowaliśmy wam zakład na 200 miejsc pracy więc morda w kubeł"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 12:36Źródło komentarza: Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie J Autor komentarza: Jarosław Mazanek, dziennikarzTreść komentarza: Czyta pan to w internecie na smartfonie z Androidem, więc proszę ostrożnie te buty pucować bo jeszcze ekran się zaryzuje! A tak na poważnie to można jeszcze dodać, że mówił jeszcze Mentzen, że nie zgadza się na wysyłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. Typowy pacyfizm rosyjski typu: nie nasza wojna, przestępcy z Ukrainy zabierają nam pracę i kobiety i podobne bzdury. Niedawno jeden z konfederatów chciał zostać radnych w Żarkach, bez powodzenia, a na ulotce pisał, że będzie łapał pedofili uczących w żareckich szkołach (wyśmiano go w szkole za te pomysły), straszył wzrostem przestępczości powodowanej przez "obcych". Poprosiliśmy o dane policji, ta nie odnotowała żadnego wzrostu w gminie Żarki przestępczości której sprawcami byliby obcokrajowcy. O pacyfiźnie wielu osób, zwykle z Konfederacji, którzy "nie będą umierać za Kijów" pisałem w innym artykule, niestety też tylko w sieci, więc do "podcierania" musi Pan użyć ponownie smartfona. Było tam o chlubnych tradycjach polskiego oręża, gdy pogoniliśmy Ruskich do Moskwy (1610) i pod Kijów (25.041920). To fakty historyczne. A teraz spekulacja: z rządzami tchórzy i ruskich agentów spod różnych pacyfistycznych partyjek w Polsce to raczej Putin nas zajmie do Odry lub dalej.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 10:40Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 22:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: kandydat, m. in. atakując osoby LGBP, konkurenta Rafała Trzaskowskego nazwał „Tęczowym Trzaskowskim”. Popiera dobrowolny ZUS (a więc i dobrowolność życia bez emerytury i bezpłatnej służby zdrowia), uproszczenie podatków. (JotM) Ktoś kto streścił Sławomira Mentzena to ignorant i bezmózg, kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 16:50Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: krisTreść komentarza: gdzie tu są bluzgi w pozostałej części. Jako człowiek operujący zawodowo słowem pisanym raczej powinien pan znać definicję wyrazu "bluzgi, bluzgać". I na koniec zupełnie bezpodstawnie przyrównuje mnie pan prawicowych zacofanych prymitywów. Czyli chce mnie obrazić i jednocześnie zarzucić coś co nie ma miejsca. Mógłbym powiedzieć tym samym manipulacyjnym, zaczepnym, pasywno-agresywnym sposobem - że postępując w ten sposób widzi pan tylko lewicowy wykolejony punkt widzenia, czegoś czego niema, który teoretycznie walczy o wolność dla każdego i różnorodność, ale w praktyce... pod warunkiem że ta różnorodność jest z naszej lewicowej bańki i odpowiada tylko naszym poglądom. A resztę należy cenzurować, bo to prymitywy zacofane. Jak łaskaw był pan to podkreślić.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 09:50Źródło komentarza: Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Troszkę pogubili się zwolennicy wspólnoty. Jak się podejmuję budowy domu to myślę czy ją dowozić będę beczkowozem czy z wodociągu pod warunkiem, że podejmę wysiłek i udam się do RPWiK aby uzyskać przyłącze. Światło, gaz , podobnie. Chyba,że dogadam się z sąsiadem, który użyczy mi dostępu do swoich ujęć. Ale kto ma takie rzeczy podpowiedzieć jak się całe życie mieszka w bloku gdzie wszystko załatwia Spółdzielnia. A swoją drogą ciekawe dlaczego połowa sąsiadów nie przyswoiła sobie argumentacji wspólnotowców.Może warto przedstaawić czytelnikom inne argumenty. No chyba że ktoś uważa że ich już słuchać nie wartoData dodania komentarza: 4.02.2025, 23:55Źródło komentarza: Nie chcą spółdzielni, założyli pierwszą w wieżowcu wspólnotę. SM Hutnik kara ich zapowiedzią odcięcia wody
Reklama
Reklama
Reklama