Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ryczowie pw. Nawiedzenia NMP w intencji poległych podczas tej pacyfikacji mieszkańców wsi Ryczów i wszystkich poległych za Ojczyznę w trakcie II wojny światowej. Po mszy udano się pod pomnik „Na Skale”, upamiętniający poległych mieszkańców. Tam krótki referat odczytała wiceburmistrz Ogrodzieńca Pani Magdalena Sitek. Krótką historię pacyfikacji wraz z dalszymi losami swojej rodziny przedstawił syn zamordowanego Konstantego Wnuka, Pan Marian Wnuk.
Następnie przy akompaniamencie orkiestry z OSP Ryczów złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Ogrodzieńcu z Panią wiceburmistrz Magdaleną Sitek, przedstawicieli Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, Sołtysa Ryczowa Lesława Janusa, wspólną delegację Związku Oficerów Rezerwy RP Okręg Śląski, który reprezentował plut. rez. Damian Liszczyk z Klubem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, który reprezentował prezes Maciej Świderski oraz mieszkańców wsi Ryczów.
Wspomnieć należy, że podczas pacyfikacji Ryczowa w lutym 1944 roku z rąk niemieckich oprawców zginęło 15 mieszkańców tej miejscowości. Kolejnych 17 wywieziono do obozu pracy w Płaszowie koło Krakowa. Zbrodnia była odwetem za działalność żołnierzy Armii Krajowej na ziemiach ryczowskich.
Tekst oraz zdjęcie:
Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze