Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:13
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BRAK ZGODY W SPRAWIE ODPŁATNOŚCI ZA MIESZKANIA CHRONIONE

(Zawiercie) Rada Miejska w Zawierciu podjęła uchwałę ws. ustalenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych. Temat ten wywołał długą dyskusję w trakcie styczniowej sesji. Część radnych nie zgadzała się z tym, by osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, ponosiły opłaty za pobyt w mieszkaniu chronionym. Roczny koszt utrzymania 12 mieszkań mógłby wynieść ok. 42 tysięcy złotych i niektórzy radni proponowali, by zostało to sfinansowane z budżetu gminy. Dyrektor MOPS stwierdziła, że niektórzy radni są bardziej przeciwni wprowadzeniu opłat, niż osoby przebywające w mieszkaniach chronionych.
Podziel się
Oceń

Zgodnie z uchwałą, pobyt w mieszkaniach chronionych jest odpłatny. Osoby w trudnej sytuacji zdrowotnej lub osobistej mogą wnioskować o obniżenie opłaty lub całkowite zwolnienie z odpłatności. Za pobyt w mieszkaniu chronionym nie płacą też osoby, których dochód (osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie) nie przekracza kwoty kryterium dochodowego. Dotychczas, czyli od sierpnia 2020 roku, pobyt dla mieszkańców był bezpłatny, ponieważ mieszkania funkcjonowały w ramach projektu ze środków Unii Europejskiej.

- Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną, a dla osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych alternatywą instytucjonalnych form pomocy – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Wskazano też, że kierowanie potrzebujących mieszkańców do mieszkań chronionych (zamiast umieszczania ich w domach pomocy społecznej) przyniesie miastu oszczędności. Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła proponowała, by prezydent Łukasz Konarski poszukał oszczędności gdzie indziej – np. w kwiatach zdobiących miasto, liczbie fotografów, którzy robią prezydentowi zdjęcia, ograniczeniu nakładu lub ilości wydań miejskiego biuletynu. Jak oceniła Beata Chawuła, na miejscu prezydenta nie śmiałaby proponować wprowadzania oszczędności kosztem mieszkańców, którzy najbardziej potrzebują wsparcia i pomocy, przy jednoczesnym wydawaniu pieniędzy „na bzdury”.

Prezydent zapytał przewodniczącą Chawułę, czy była kiedyś w mieszkaniach chronionych i rozmawiała z mieszkającymi tam osobami. W dyskusji nad projektem uchwały radna Ewa Mićka wspomniała, że ona też nigdy nie była w mieszkaniach chronionych, na co prezydent wtrącił, że „państwa nie interesuje, co tam się dzieje”. Ewa Mićka ripostowała, że miarą zainteresowania nie jest to, czy było się w jakimś miejscu i zrobiło się zdjęcie podczas przecinania wstęgi.

Była przeciwna wprowadzeniu opłat dla osób przebywających w mieszkaniach chronionych. Jak argumentowała, po zakończeniu unijnego projektu, miasto nie może przerzucać kosztów na lokatorów, którzy są w potrzebie.

Wiceprezydent Justyna Miszczyk wyjaśniała, że odpłatność wynosi 294 złote miesięcznie na mieszkańca, przy czym zwolnione z opłat będą osoby, które nie osiągają kryterium dochodowego (których dochód nie przekracza 776 złotych). Ci, którzy będą mieli wyższy dochód będą płacić od 50% tej sumy w zależności od tego, o ile ich dochód przekracza kryterium dochodowe. Wskazała, że obecnie na 12 mieszkańców, 7 z nich nie będzie ponosiło opłaty. Pozostałe 5 osób będzie płaciło 50%, czyli około 145 złotych miesięcznie. Wiceprezydent Miszczyk argumentowała, że opłata obejmuje koszty prądu, ogrzewania, wody, telewizji, sprzątania powierzchni wspólnych. Gdyby mieszkańcy nie uczestniczyli w kosztach, wówczas miasto kosztowałoby to ok. 42 tysięcy złotych rocznie.

Radny Jerzy Radosz (który pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej) wskazał, że całkowite zwolnienie z opłat za mieszkania chronione nie byłoby sprawiedliwe np. wobec mieszkańców, którzy płacą za usługi opiekuńcze lub wobec bezdomnych, którzy ponoszą odpłatność za pobyt w schronisku dla bezdomnych. Jak mówiła radna Ewa Mićka, rozumie ona ten argument i go nie neguje. Podkreśliła jednak, że gdyby miasto miało więcej mieszkań chronionych i koszty związane z ich utrzymaniem byłyby wyższe, to wówczas można się zastanowić nad opłatami. Zdaniem Ewy Mićki miasto stać na to, by wydać rocznie na mieszkania chronione około 40 tysięcy złotych, zamiast przerzucać koszty na mieszkańców. Razem z przewodniczącą Beatą Chawułą wskazały inne wydatki w mieście, np. wymianę serduszka przy napisie „Zawiercie” przy Miejskim Ośrodku Kultury (koszt około 40 tysięcy złotych) lub doniczki z kwiatkami (ok. 100 tys. zł). Wątpliwości co do wprowadzania opłat zgłaszał też radny Henryk Mól.

Prezydent Łukasz Konarski argumentował, że celem wprowadzenia odpłatności jest też między innymi wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za mieszkania chronione osób, które tam przebywają. Zdaniem prezydenta to naturalne, jeśli chodzi o sprawiedliwość społeczną, bo wszyscy zawiercianie ponoszą koszty za mieszkanie. Radny Przemysław Trepka wnioskował, by w związku z wątpliwościami radnych i brakiem ich zgody na wprowadzenie opłat, zdjąć projekt uchwały z porządku obrad. Proponował też, by prezydent przygotował projekt uchwały, zgodnie z którym nie będą pobierane opłaty za mieszkania chronione. Jego wniosek został jednak odrzucony przez Radę Miejską (6 głosów „za” wnioskiem, 10 „przeciw”, 1 osoba wstrzymała się od głosu). W dalszej części dyskusji przewodnicząca Beata Chawuła przekonywała, że Rada Miejska nie o wszystkim decyduje i nie na wszystko ma wpływ. Ale tam, gdzie jest to możliwe, radni powinni starać się nie obciążać dodatkowymi kosztami mieszkańców.

Dyrektor MOPS Martyna Tyszczak-Sołtysik zapewniała, że mieszkańcy nie są zaskakiwani opłatami. Na etapie rekrutacji poznali oni zasady projektu i wiedzieli, że nie będą ponosić opłat na czas jego trwania. Dodała również, że pracownicy MOPS rozmawiali na ten temat z mieszkańcami, wytłumaczyli ile będzie wynosiła opłata i z czego ona wynika. Jak stwierdziła M. Tyszczak-Sołtysik, odniosła wrażenie, że radni bardziej sprzeciwiają się opłacie niż mieszkańcy, którzy będą ją ponosić.

Po długiej dyskusji uchwała ws. ustalenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych podjęta została 9 głosami „za”(M. Borzęcki, M. Golenia, D. Janus, D. Kurek, M. Myszkowski, T. Pacia, J. Radosz, J. Wesołowska, Z. Wojtaszczyk), przy 4 głosach „przeciw (B. Chawuła, E. Mićka, H. Mól, P. Trepka). 4 radnych wstrzymało się od głosu (M. Gajos, E. Kornobis-Wieczorek, P. Pietras, D. Świderski). (es) Foto: arch. MOPS Zawiercie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama