Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 listopada 2024 19:00
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii” DZIAŁANIA WOJENNE NA GÓRZE ŚW. PIOTRA W PILICY

W Pilicy wznosi się Góra Św. Piotra, na której znajdował się zabytkowy modrzewiowy kościółek pw. Św. Piotra i Pawła z XVI wieku. Niestety w wyniku działań wojennych w styczniu 1945 roku kościół spłonął. Widok płonącego zabytku pozostał mieszkańcom Pilicy w pamięci na całe życie.
Podziel się
Oceń

W styczniu 1945 roku ofensywa Armii Czerwonej 43 Korpusu generała Anatola Andriejewa przeprowadza atak przez Pilicę i Wolbrom w kierunku na Sławków. W jego składzie działa 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina, która w zaciętych walkach zmierza na Pilicę i Dłużec. W tym rejonie niemiecka 75 dywizja piechoty broni podejścia na Olkusz. Prawdopodobnie w walkach bierze również udział 68 dywizja piechoty, która wycofywała się przez Pilicę do Ogrodzieńca.

17 stycznia 1945 roku ok. godz. 9:30 atak Armii Czerwonej przeszedł przez wzgórza nad Dobrą w kierunku drogi do Dzwonowic. Dochodzi do licznych kontrataków, a nawet do walki wręcz z niemieckimi żołnierzami. Ok. godziny 14:00 w trakcie prowadzonych walk zaczął płonąć kościółek pw. Św. Piotra i Pawła. Najprawdopodobniej w pobliżu kościółka na Górze św. Piotra znajdowała się niemiecka pozycja obronna lub punkt obserwacyjny, który został ostrzelany przez radziecką artylerię.

W finale walk 80 dywizja piechoty płk. Kuźmina zajęła Pilicę i Dłużec. W wyniku walk zginęło 82 żołnierzy radzieckich. W czasie walk piliczanie schronili się w podziemiach kościoła OO. Franciszkanów. Ok. godz. 15 mieszkańcy zaczęli wychodzić z franciszkańskich piwnic, ich oczom ukazał się płonący kościółek na Górze św. Piotra.

W 1947 roku parafianie odbudowali częściowo ocalałą z pożaru murowaną zakrystię. W 1995 roku na wspomnianej zakrystii odsłonięto tablicę pamiątkową, na której jest napis: „Obrałem i poświęciłem to miejsce, aby tam imię moje było na wieki” 2 krn. 7,16 W 50-TĄ ROCZNICĘ SPALENIA KOŚCIOŁA ŚW. PIOTRA I PAWŁA – 17.I.1945 r. PARAFIANIE PILICY. PILICA, 29.VI.1995r.”.

Wspomnieć należy, że jeszcze w latach 60-tych XX wieku, na miejscu stoczonych walk odnajdywano w ziemi liczne łuski różnego kalibru. Obecnie na Górze św. Piotra możemy oglądać ocalałą drewnianą dzwonnicę, fragmenty średniowiecznych fundamentów kościoła św. Piotra, oryginalne ogrodzenie z XVIII wieku oraz nagrobki z dawnego cmentarza, który otaczał kościółek.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: Jeszcze trochę i po mieście będą jeździć prywaciarze 30 letnimi kopciuchami i bilet będzie kosztował 9 zł .Data dodania komentarza: 25.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama