Młodzieżowa Rada Miasta funkcjonowała w Zawierciu w latach 2015-2019. W czerwcu br. pojawiła się inicjatywa jej reaktywacji. Młodzież w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, zebrała ponad 870 podpisów pod projektem uchwały i przedłożyła Radzie Miejskiej. Uchwała została podjęta na sesji 30 czerwca przy 7 głosach „za”, 4 „przeciw” i 3 wstrzymujących się. 20 lipca br. uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i nie spotkała się z uwagami ze strony nadzoru prawnego wojewody.
Mimo tego, grupa radnych Rady Miejskiej w Zawierciu złożyła nowy projekt uchwały w sprawie utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta. W uzasadnieniu nowo przyjętej uchwały, radni wypunktowali zmiany, jakie miały zostać wprowadzone we wcześniej uchwalonym statucie. Wniosek inicjujący zmiany podpisali radni: Beata Chawuła, Ewa Mićka, Michał Myszkowski, Witold Grim, Henryk Mól, Paulina Pietras oraz Martyna Gajos.
W nowym statucie radni zaproponowali, aby członkowie młodzieżowej rady byli wybierani bezpośrednio z samorządów szkoły, bez przeprowadzania dodatkowych wyborów, które tym razem miałyby odbywać się wyłącznie wewnątrz samorządów szkolnych. Ponadto, radni postulowali o skrócenie kadencji do jednego roku, zamiast wcześniej uchwalonych dwóch lat. Nowa uchwała została przyjęta.
DŁUGA DYSKUSJA I WIELE PUNKTÓW SPORNYCH
Część radnych nie zgadzała się z zapisami nowego statutu Młodzieżowej Rady Miasta. Podczas półtoragodzinnej dyskusji, wypowiadali się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wprowadzanych zmian.
Przeciwnikiem uchwalenia nowego statutu oraz uchylania uchwały z dnia 30 czerwca br. dotyczącej Młodzieżowej Rady Miasta był radny Dominik Janus, który w Młodzieżowej Radzie Miasta Zawiercie zasiadał w latach 2015-2017. -Wybory do młodzieżowej rady były demokratyczne, prowadzone w szkołach, właśnie dlatego, żeby każdy uczeń mógł wybrać swojego przedstawiciela – podkreślał radny Dominik Janus.
Argument dotyczący naruszania zasady demokratycznych wyborów niejednokrotnie padał podczas dyskusji. Według uchwały, w Młodzieżowej Radzie Miasta zasiadać będą wyłącznie przedstawiciele samorządów szkolnych, wybrani w sposób przez siebie ustalony. Nie będzie więc wyborów, w których mógłby wziąć udział każdy uczeń, tak jak było to w ubiegłych latach oraz tak, jak zapisane było w statucie Młodzieżowej Rady Miasta uchwalonym dwa miesiące wcześniej.
Zmian w statucie broniła Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła, która odniosła się do słów radnego Janusa. -Intencja ustawodawcy nie była taka, że koniecznie muszą się odbywać wybory do rady młodzieżowej, bo członkowie rady młodzieżowej mogą zostać wyłonieni także w inny sposób, bez konieczności organizowania dodatkowych wyborów – argumentowała przewodnicząca Beata Chawuła.
Organizacja dodatkowych wyborów to również dodatkowe koszty dla miasta. Radnym, którzy tworzyli nowy statut, zależało na wyeliminowaniu kosztów związanych z przeprowadzeniem wyborów. W uzasadnieniu do uchwały napisano: „Przedstawiony projekt uchwały nie powoduje kosztów finansowych dla gminy. Rezygnacja z dodatkowych wyborów w szkołach spowoduje oszczędności wobec uchwały podjętej w dniu 30 czerwca 2021 r.”.
W sierpniowej Sesji Rady Miejskiej w Zawierciu wziął również udział członek Zawierciańskiego Forum Młodzieży Mateusz Gwóźdź, który sprzeciwiał się zmianom wprowadzanym w statucie. -Rada Miejska powołuje Młodzieżową Radę Miasta, ale w ustawie jest również zapisane, że samorząd ma obowiązek wspierać młodzież w działaniach. Dlaczego więc ograniczać jej kompetencje i odrzucać statut, który został w czerwcu podjęty? – dopytywał Mateusz Gwóźdź. Działacz Zawierciańskiego Forum Młodzieży zaznaczał, że wielu uczniów chce kandydować na młodzieżowego radnego, jednocześnie nie starając się o miejsce w samorządzie uczniowskim.
Głos w dyskusji zabrała również Zastępca Prezydenta Zawiercia Małgorzata Benc. Wiceprezydent opowiadała się przeciwko wprowadzeniu zmian względem uchwały z 30 czerwca.
-Nie cała młodzież z Zawiercia uczęszcza do szkół na terenie miasta Zawiercie. W wielu statutach uchwalonych i przyjętych przez nadzór innych miast jest napisane, że kandydat do Młodzieżowej Rady Miasta musi mieszkać na terenie danej gminy, natomiast daje się też możliwość do tego, by uczeń, który mieszka na terenie gminy, a naukę kontynuuje poza jej terenem, mógł również skorzystać z kandydowania do rady młodzieżowej – podkreślała wiceprezydent Małgorzata Benc.
Między zawierciańską młodzieżą a Radą Miejską zabrakło dialogu. Podkreślał to radny Mariusz Golenia: -Gdybyście podeszli do tematu trochę inaczej, gdybyście podjęli dialog, o którym tu dzisiaj wszyscy mówimy, to myślę, że dzisiaj bylibyśmy w innym miejscu i inaczej by to funkcjonowało.
POWSTANIE MŁODZIEŻOWEJ RADY UCHWALONE NA NOWO
Faktem jest, że ostatecznie to Rada Miejska powołuje młodzieżową radę, nadaje jej statut określający zasady działania, tryb i kryteria wyboru jej członków oraz zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania członka – tak świadczy ustawa uchwalona przez sejm w kwietniu 2021 r.
Tym samym, uchwała powołująca Młodzieżową Radę Miasta Zawiercie oraz ustanawiająca na nowo jej statut, a także uchylająca uchwałę z 30 czerwca br. została przegłosowana. „Za” głosowało 10 radnych, 6 „przeciw”, a 2 osoby nie oddały głosu.
Według uchwały, kadencja nowo powstałej Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie rozpocznie się z dniem jej pierwszej sesji (która planowo odbędzie się w październiku) i potrwa do końca trwającego roku szkolnego.
UCHWAŁA WS. MŁODZIEŻOWEJ RADY PRZYJĘTA PONOWNIE. POWODEM ZMIANA STATUTU
30 czerwca br. Rada Miejska w Zawierciu przyjęła uchwałę w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta i nadania jej statutu. Uchwała weszła w życie, jednak jeszcze przed rozpoczęciem działania młodzieżowego organu, na sesji 25 sierpnia pojawiła się kolejna uchwała w tej sprawie, która na nowo powołuje Młodzieżową Radę Miasta, ustanawia jej statut oraz uchyla poprzednią uchwałę z czerwcowej sesji. Projekt uchwały złożony przez grupę radnych, który miał na celu zmianę statutu, został przegłosowany, jednak ma on swoich przeciwników. Dlaczego większość radnych chciała zmiany? Powodów było kilka.
- 10.09.2021 12:31 (aktualizacja 24.09.2023 04:34)
Napisz komentarz
Komentarze