Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 15:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

USUNIĘCIE SAMODZIELNIE DZIKIEGO WYSYPISKA MOŻE BYĆ KŁOPOTLIWE

(Myszków) Styropian po ocieplaniu domu nie jest odpadem komunalnym, bo budynki są ocieplane przez przedsiębiorców, którzy powinni zająć się takim odpadem – wynika z dyskusji, jaka wywiązała się podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Myszkowie. Jak się okazuje, próba uprzątnięcia dzikiego wysypiska napotkanego np. w lesie też może być kłopotliwa.
Podziel się
Oceń

Radni przyjęli regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W dyskusji przed głosowaniem Eugeniusz Bugaj nawiązał do zapisu dotyczącego odbierania zużytych opon. Jak mówił radny, znalazł wyrzucone „w plenerze” opony ciężarowe. Radny zabrał je i w punkcie, w którym odbierane są opony zapytał, czy może je tam oddać. Miał otrzymać odpowiedź, że tak – punkt przyjmuje opony, ale tyko z samochodów osobowych. I tutaj pojawił się problem, bo radny stał się niejako właścicielem cudzych opon, a teraz nie wiadomo co z nimi zrobić – nie może przecież wyrzucić ich tam, skąd je zabrał.
Jak mówił radny Bugaj, podobny problem pojawia się w przypadku wykonywania drobnych remontów i pozostałymi kawałkami styropianu – nie należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych, ale jednocześnie nie jest wymieniany jako odpad budowlany.
Jak mówiła kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Wioletta Dworaczyk, dodatkowe informacje, które gmina ewentualnie chciałaby zawrzeć w regulaminie mogą zostać zakwestionowane przez nadzór prawny. Dodała, że jeszcze sprawdzi tę informację, ale jej zdaniem nie jest możliwe rozróżnianie opon w gminnym regulaminie (na osobowe i ciężarowe), bo takiej możliwości nie dopuszcza ustawa.
Eugeniusz Bugaj zapytał, czy w takim razie w PSZOK-u (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) na terenie SANiKO opony zostaną przyjęte, skoro nie stosuje się podziału na opony z samochodów osobowych i ciężarowych. O oddawanie opon pytał też Dominik Lech, który zwrócił uwagę, że są mieszkańcy, którzy mają maszyny rolnicze, ciągniki. Z kolei Sławomir Jałowiec powtórzył pytanie radnego Bugaja – do jakiego pojemnika należy wrzucać odpady styropianowe?
Wioletta Dworaczyk tłumaczyła, że PSZOK przyjmuje odpady komunalne, czyli odpady wytwarzane na nieruchomościach zamieszkałych. Jeśli na terenie niezamieszkałym znajdziemy jakiś odpad (np. opony wyrzucone w lesie, na łące itp.), to najlepiej zadzwonić do Urzędu Miasta. Gmina pozbędzie się go w ramach likwidacji dzikich wysypisk. Jeśli już mieszkaniec zabrał we własnym zakresie znalezione opony, to może je zawieźć do PSZOK-u – następnie Urząd Miasta uzgodni z SANiKO w jaki sposób zagospodarować ten odpad.
- Opony, które pochodzą z pojazdów takich ciężarowych albo ciągników są kontrowersyjne, dlatego że samochód ciężarowy to zazwyczaj jest wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej, więc opony z pojazdów ciężarowych nie będą przyjmowane na PSZOK-u jako wytwarzane z gospodarstwa domowego. Troszkę inaczej to wygląda w przypadku ciągników rolniczych, bo często dla własnych potrzeb osób fizycznych te ciągniki są wykorzystane i wówczas taka opona będzie przyjęta na PSZOK. Albo wystawiona przed dom podczas wystawek, które mamy zazwyczaj w drugim półroczu tego roku (w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych – przyp. red.) – mówiła kierownik Wioletta Dworaczyk.
Odpowiadając na pytania dotyczące styropianu, W. Dworaczyk mówiła, że styropian pozostały po ocieplaniu budynku nie może zostać oddany w ramach opłaty za odpady, którą co miesiąc ponoszą mieszkańcy. Dlaczego? Bo dom ociepla firma, a styropian, który pozostanie to odpad wytworzony przez przedsiębiorcę. Powinien on oddać pozostały po pracy odpad wyspecjalizowanej firmie. Jeśli zaś chodzi o styropian, który jest częścią opakowań np. urządzeń AGD, to on powinien być wrzucony do odpadów zmieszanych.
Pod koniec sesji radny Eugeniusz Bugaj złożył wniosek, aby na stronie Urzędu Miasta opublikować ogłoszenie zawierające gdzie, kto i za ile przyjmuje odpady, z którymi jest kłopot – np. opony lub styropian. Problem mogą mieć na przykład mieszkańcy, którzy wykonują remont w domu we własnym zakresie, bez najmowania firmy remontowej. Co mają zrobić ze styropianem po remoncie, którzy wykonali samodzielnie? Radny Bugaj stwierdził, że wniosek, jaki płynie z dyskusji jest taki, że nikt takimi odpadami nie chce się zająć, a jeśli ktoś ma takie odpady, to porzuci je w lesie i powiadomi straż miejską, że powstało dzikie wysypisko. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama