Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

USUNIĘCIE SAMODZIELNIE DZIKIEGO WYSYPISKA MOŻE BYĆ KŁOPOTLIWE

(Myszków) Styropian po ocieplaniu domu nie jest odpadem komunalnym, bo budynki są ocieplane przez przedsiębiorców, którzy powinni zająć się takim odpadem – wynika z dyskusji, jaka wywiązała się podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Myszkowie. Jak się okazuje, próba uprzątnięcia dzikiego wysypiska napotkanego np. w lesie też może być kłopotliwa.
Podziel się
Oceń

Radni przyjęli regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. W dyskusji przed głosowaniem Eugeniusz Bugaj nawiązał do zapisu dotyczącego odbierania zużytych opon. Jak mówił radny, znalazł wyrzucone „w plenerze” opony ciężarowe. Radny zabrał je i w punkcie, w którym odbierane są opony zapytał, czy może je tam oddać. Miał otrzymać odpowiedź, że tak – punkt przyjmuje opony, ale tyko z samochodów osobowych. I tutaj pojawił się problem, bo radny stał się niejako właścicielem cudzych opon, a teraz nie wiadomo co z nimi zrobić – nie może przecież wyrzucić ich tam, skąd je zabrał.
Jak mówił radny Bugaj, podobny problem pojawia się w przypadku wykonywania drobnych remontów i pozostałymi kawałkami styropianu – nie należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych, ale jednocześnie nie jest wymieniany jako odpad budowlany.
Jak mówiła kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Wioletta Dworaczyk, dodatkowe informacje, które gmina ewentualnie chciałaby zawrzeć w regulaminie mogą zostać zakwestionowane przez nadzór prawny. Dodała, że jeszcze sprawdzi tę informację, ale jej zdaniem nie jest możliwe rozróżnianie opon w gminnym regulaminie (na osobowe i ciężarowe), bo takiej możliwości nie dopuszcza ustawa.
Eugeniusz Bugaj zapytał, czy w takim razie w PSZOK-u (Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) na terenie SANiKO opony zostaną przyjęte, skoro nie stosuje się podziału na opony z samochodów osobowych i ciężarowych. O oddawanie opon pytał też Dominik Lech, który zwrócił uwagę, że są mieszkańcy, którzy mają maszyny rolnicze, ciągniki. Z kolei Sławomir Jałowiec powtórzył pytanie radnego Bugaja – do jakiego pojemnika należy wrzucać odpady styropianowe?
Wioletta Dworaczyk tłumaczyła, że PSZOK przyjmuje odpady komunalne, czyli odpady wytwarzane na nieruchomościach zamieszkałych. Jeśli na terenie niezamieszkałym znajdziemy jakiś odpad (np. opony wyrzucone w lesie, na łące itp.), to najlepiej zadzwonić do Urzędu Miasta. Gmina pozbędzie się go w ramach likwidacji dzikich wysypisk. Jeśli już mieszkaniec zabrał we własnym zakresie znalezione opony, to może je zawieźć do PSZOK-u – następnie Urząd Miasta uzgodni z SANiKO w jaki sposób zagospodarować ten odpad.
- Opony, które pochodzą z pojazdów takich ciężarowych albo ciągników są kontrowersyjne, dlatego że samochód ciężarowy to zazwyczaj jest wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej, więc opony z pojazdów ciężarowych nie będą przyjmowane na PSZOK-u jako wytwarzane z gospodarstwa domowego. Troszkę inaczej to wygląda w przypadku ciągników rolniczych, bo często dla własnych potrzeb osób fizycznych te ciągniki są wykorzystane i wówczas taka opona będzie przyjęta na PSZOK. Albo wystawiona przed dom podczas wystawek, które mamy zazwyczaj w drugim półroczu tego roku (w ramach odbioru odpadów wielkogabarytowych – przyp. red.) – mówiła kierownik Wioletta Dworaczyk.
Odpowiadając na pytania dotyczące styropianu, W. Dworaczyk mówiła, że styropian pozostały po ocieplaniu budynku nie może zostać oddany w ramach opłaty za odpady, którą co miesiąc ponoszą mieszkańcy. Dlaczego? Bo dom ociepla firma, a styropian, który pozostanie to odpad wytworzony przez przedsiębiorcę. Powinien on oddać pozostały po pracy odpad wyspecjalizowanej firmie. Jeśli zaś chodzi o styropian, który jest częścią opakowań np. urządzeń AGD, to on powinien być wrzucony do odpadów zmieszanych.
Pod koniec sesji radny Eugeniusz Bugaj złożył wniosek, aby na stronie Urzędu Miasta opublikować ogłoszenie zawierające gdzie, kto i za ile przyjmuje odpady, z którymi jest kłopot – np. opony lub styropian. Problem mogą mieć na przykład mieszkańcy, którzy wykonują remont w domu we własnym zakresie, bez najmowania firmy remontowej. Co mają zrobić ze styropianem po remoncie, którzy wykonali samodzielnie? Radny Bugaj stwierdził, że wniosek, jaki płynie z dyskusji jest taki, że nikt takimi odpadami nie chce się zająć, a jeśli ktoś ma takie odpady, to porzuci je w lesie i powiadomi straż miejską, że powstało dzikie wysypisko. (es)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ł3Treść komentarza: zakompleksione pajace. nie ma jak się zasadzić się na ambonie najlepiej przy wcześniej wykopanym poidle i potem rozprawiać o tym perfekcyjnym strzale przy gorzałce. rozgonić ich albo na granicę wysłaćData dodania komentarza: 4.11.2024, 18:54Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama