Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 06:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZKM NIE LUBI ROWERÓW!

Dlaczego w Zawierciu autobusem miejskim nie można przewieźć roweru? -zwróciła uwagę jedna z naszych Czytelniczek. W regulaminie Zakładu Komunikacji Miejskiej, który świadczy usługi transportu publicznego na terenie powiatu zawierciańskiego, nie znajduje się ani jeden punkt świadczący o przewożeniu jednośladów, natomiast określone są w nim zasady związane z przewozem bagażu podręcznego, nart, sanek, wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Zatem, czy transport rowerów w zawierciańskiej komunikacji publicznej jest całkowicie zakazany?
ZKM  NIE LUBI ROWERÓW!
ZKM Zawiercie nie widzieć czemu, zabrania przewozu rowerów
Podziel się
Oceń

W wielu miastach w komunikacji publicznej można przewozić rowery pod warunkiem przestrzegania określonych zasad. W autobusach, w których przewóz rowerów jest dozwolony, najczęściej to pasażer, który przewozi jednoślad, odpowiada za bezpieczne i nie zagrażające innym zabezpieczenie roweru w pojeździe. 
Zapis określający możliwość transportowania roweru znajduje się w § 6 ust. 6 regulaminu MPK Częstochowa: „Przewożony rower pasażer winien zabezpieczyć, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych pasażerów i pojazdu”.

/artykul/5525,czy-zawiercie-to-dobre-miejsce-do-pracy

Kwestia przewozu rowerów szeroko poruszona jest również w regulaminie Górnośląsko-Zagłębiowskiego ZTM, który w wybranych pojazdach komunikacji miejskiej posiada wyznaczone do tego miejsca. 
W regulaminie ZKM Zawiercie nie znajduje się punkt odnoszący się bezpośrednio do kwestii przewozu rowerów, dlatego zapytaliśmy zawierciańskiego przewoźnika o wyjaśnienie tej kwestii. 


PRZEWÓZ ROWERU NIE JEST MOŻLIWY

Rzecznik praw pasażera ZKM Zawiercie Maciej Zaremba wyjaśnia kwestię przewozu rowerów w zawierciańskiej komunikacji miejskiej: „-Dzisiaj przewóz roweru nie jest możliwy. Nie jest też zasadne porównywanie różnych przewoźników. Każdy ma inny tabor, zamawiany z innym celem i dla innej grupy podróżnych”. 
Tabor ZKM-u nie jest dostosowany do przewozu rowerów, ponieważ w autobusach znajdują się miejsca przeznaczone jedynie dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Jednak grupa podróżnych korzystających z usług komunikacji miejskiej w Zawierciu, nie różni się znacząco od grup korzystających z tej samej usługi w Siewierzu, Częstochowie, czy Dąbrowie Górniczej. Nie możemy więc zrozumieć, ani znaleźć racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego po całym Śląsku i Zagłębiu z rowerem wsiądziemy do miejskiego, a w Zawierciu nie.

ZKM Zawiercie tłumaczy się.. zagrożeniem dla „życia i zdrowia

Uzasadnieniem decyzji ZKM-u Zawiercie o zakazie przewozu rowerów jest podstawa prawna – kodeks karny, ustawa prawo przewozowe oraz kodeks cywilny. Jak podkreśla rzecznik prawa pasażera, regulamin nie pełni funkcji aktu prawnego, a jest czymś w rodzaju umowy. „-Jako podmiot komunalny, zawsze działamy na podstawie i w granicach przepisów prawa, czyli przykładowo nigdy nie wolno nam - jak i reszcie osób przebywających na terenie RP - narazić człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 kk), a tym mógłby być przewóz roweru w przestrzeni pasażerskiej, która nie jest do tego przeznaczona. Czym innym jest przewóz wózka inwalidzkiego czy wózka z dzieckiem w miejscu do tego fabrycznie przygotowanym” – podkreśla Maciej Zaremba.
W najbliższej przyszłości, nie są spodziewane zmiany w regulaminie ZKM Zawiercie, dzięki którym możliwy byłby przewóz roweru. „-Wszelkie ewentualne zmiany zależą nie tylko od możliwości technicznych, które są w tej chwili ograniczone, ale również od rzeczywistego zainteresowania pasażerów. Świadczymy usługi zbiorowe dla mieszkańców, za pieniądze publiczne i jakiekolwiek znaczące zmiany - od rozkładu jazdy po ingerencję w pojazdy, ale tylko te niebędące obecnie na gwarancji - muszą być uzasadnione potrzebami zbiorowości” – tłumaczy Maciej Zaremba z ZKM Zawiercie. 


ZASADY PRZEWOZU BAGAŻU W AUTOBUSACH ZKM-U

W regulaminie przewozu osób i bagażu ręcznego pojazdami ZKM Zawiercie znajdującym się na stronie internetowej przewoźnika, określono zasady dotyczące przewozu bagażu ręcznego. W § 15 wymienione są przedmioty, które nie podlegają opłacie podczas przewozu w pojazdach komunikacji miejskiej. Są to: bagaż ręczny o wymiarach nie przekraczających 60x40x20 cm, wózki inwalidzkie oraz dziecięce, narty, sanki oraz deski snowboardowe. Z kolei bagaż ręczny przekraczający wymiary 60x40x20 cm może być przewożony pod warunkiem wykupienia dodatkowego biletu.
W miastach, w których przewóz rowerów w autobusach jest dozwolony, jednoślad należy stawiać w miejscu przeznaczonym dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. W takim przypadku rower musi być pilnowany przez osobę przewożącą, by nie stwarzał zagrożenia i nie utrudniał podróży innym pasażerom. 
Kwestia zagrożenia, jakie stwarza wobec pasażerów jednoślad znajdujący się w środku autobusu jest jednym z głównych argumentów przeciwko wprowadzaniu możliwości przewozu rowerów w pojazdach ZKM Zawiercie. „-W przypadku gwałtownego hamowania nieprzymocowany rower zadziała jak ogromny pocisk. I tu wracamy do prawa karnego i zakazu stwarzania zagrożenia zdrowia i życia” – podsumowuje Maciej Zaremba
Obecnie, tabor ZKM Zawiercie składa się głównie z niskopodłogowych, mniejszych busów MMI Urby oraz większych modeli Solaris Urbino 10,5 i Solbus SM12. W przypadku, gdy autobus jedzie pusty lub podróżuje nim kilku pasażerów – a takie sytuacje często się zdarzają – przewóz roweru nie byłby żadnym utrudnieniem. Mimo tego, na dzień dzisiejszy w autobusach linii ZKM Zawiercie w żadnym przypadku roweru nie przewieziemy i nic nie zapowiada zmian w tym kierunku. 
Piotr Suszek, Foto: Facebook ZKM Zawiercie 
 

nasz komentarz: 
Tłumaczenie ZKM Zawiercie odbieramy jako „nie da się i już”, „nie zawracajcie nam tym…”. Moim zdaniem zasłanianie się kwestiami  bezpieczeństwa do nadużycie i nadinterpretacja przepisów. W miejskim jeździmy nieprzypięci, stojąc. Jak coś się stanie, np. wypadek, to wszyscy się przewrócą rozbijając głowy, czasem łamiąc kości. Przewrócą się jak rowery. ZKM Zawiercie używa przecież podobnych autobusów jak wszyscy, tylko niewielka część taboru na Śląsku ma miejsca dla rowerów. W transporcie rowerów można wprowadzić zdroworozsądkowe zasady, np.: obowiązek przypięcia roweru do rurki, zablokowania hamulców, np. opaską. I np. dodatkowy zapis, że kierowca może odmówić przewozu roweru, gdy autobus ma komplet pasażerów. 
Zawierciański regulamin w ZKM to tylko dokument, można go zmienić, poprawić. Ale ZKM mówi: NIE.
Jarosław Mazanek 

Aktualizacja z dnia 2022-04-11: wygląda na to, że ZGK Zawiercie po cichu zmieniło regulamin tak, że przewóz rowerów jest formalnie zakazany w Zawierciu! Mówi o rowerach par. 12 regulaminu przewozu osób i mienia zawierciańskich autobusach. Rok temu tego zapisu nie było!


Napisz komentarz

Komentarze

Pasażerka niestety 15.04.2022 08:53
Ale za to kierowcy mogą palić papierosy wewnątrz pojazdu, prowadzą pojazd i palą. Psów też za bardzo nie lubią. Za to pijaczyska śmierdzące mają jazdę gratis i wysiadkę pod domem.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama