Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 23 lutego 2025 21:27
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZKM NIE LUBI ROWERÓW!

Dlaczego w Zawierciu autobusem miejskim nie można przewieźć roweru? -zwróciła uwagę jedna z naszych Czytelniczek. W regulaminie Zakładu Komunikacji Miejskiej, który świadczy usługi transportu publicznego na terenie powiatu zawierciańskiego, nie znajduje się ani jeden punkt świadczący o przewożeniu jednośladów, natomiast określone są w nim zasady związane z przewozem bagażu podręcznego, nart, sanek, wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Zatem, czy transport rowerów w zawierciańskiej komunikacji publicznej jest całkowicie zakazany?
ZKM  NIE LUBI ROWERÓW!
ZKM Zawiercie nie widzieć czemu, zabrania przewozu rowerów
Podziel się
Oceń

W wielu miastach w komunikacji publicznej można przewozić rowery pod warunkiem przestrzegania określonych zasad. W autobusach, w których przewóz rowerów jest dozwolony, najczęściej to pasażer, który przewozi jednoślad, odpowiada za bezpieczne i nie zagrażające innym zabezpieczenie roweru w pojeździe. 
Zapis określający możliwość transportowania roweru znajduje się w § 6 ust. 6 regulaminu MPK Częstochowa: „Przewożony rower pasażer winien zabezpieczyć, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych pasażerów i pojazdu”.

/artykul/5525,czy-zawiercie-to-dobre-miejsce-do-pracy

Kwestia przewozu rowerów szeroko poruszona jest również w regulaminie Górnośląsko-Zagłębiowskiego ZTM, który w wybranych pojazdach komunikacji miejskiej posiada wyznaczone do tego miejsca. 
W regulaminie ZKM Zawiercie nie znajduje się punkt odnoszący się bezpośrednio do kwestii przewozu rowerów, dlatego zapytaliśmy zawierciańskiego przewoźnika o wyjaśnienie tej kwestii. 


PRZEWÓZ ROWERU NIE JEST MOŻLIWY

Rzecznik praw pasażera ZKM Zawiercie Maciej Zaremba wyjaśnia kwestię przewozu rowerów w zawierciańskiej komunikacji miejskiej: „-Dzisiaj przewóz roweru nie jest możliwy. Nie jest też zasadne porównywanie różnych przewoźników. Każdy ma inny tabor, zamawiany z innym celem i dla innej grupy podróżnych”. 
Tabor ZKM-u nie jest dostosowany do przewozu rowerów, ponieważ w autobusach znajdują się miejsca przeznaczone jedynie dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Jednak grupa podróżnych korzystających z usług komunikacji miejskiej w Zawierciu, nie różni się znacząco od grup korzystających z tej samej usługi w Siewierzu, Częstochowie, czy Dąbrowie Górniczej. Nie możemy więc zrozumieć, ani znaleźć racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego po całym Śląsku i Zagłębiu z rowerem wsiądziemy do miejskiego, a w Zawierciu nie.

ZKM Zawiercie tłumaczy się.. zagrożeniem dla „życia i zdrowia

Uzasadnieniem decyzji ZKM-u Zawiercie o zakazie przewozu rowerów jest podstawa prawna – kodeks karny, ustawa prawo przewozowe oraz kodeks cywilny. Jak podkreśla rzecznik prawa pasażera, regulamin nie pełni funkcji aktu prawnego, a jest czymś w rodzaju umowy. „-Jako podmiot komunalny, zawsze działamy na podstawie i w granicach przepisów prawa, czyli przykładowo nigdy nie wolno nam - jak i reszcie osób przebywających na terenie RP - narazić człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 kk), a tym mógłby być przewóz roweru w przestrzeni pasażerskiej, która nie jest do tego przeznaczona. Czym innym jest przewóz wózka inwalidzkiego czy wózka z dzieckiem w miejscu do tego fabrycznie przygotowanym” – podkreśla Maciej Zaremba.
W najbliższej przyszłości, nie są spodziewane zmiany w regulaminie ZKM Zawiercie, dzięki którym możliwy byłby przewóz roweru. „-Wszelkie ewentualne zmiany zależą nie tylko od możliwości technicznych, które są w tej chwili ograniczone, ale również od rzeczywistego zainteresowania pasażerów. Świadczymy usługi zbiorowe dla mieszkańców, za pieniądze publiczne i jakiekolwiek znaczące zmiany - od rozkładu jazdy po ingerencję w pojazdy, ale tylko te niebędące obecnie na gwarancji - muszą być uzasadnione potrzebami zbiorowości” – tłumaczy Maciej Zaremba z ZKM Zawiercie. 


ZASADY PRZEWOZU BAGAŻU W AUTOBUSACH ZKM-U

W regulaminie przewozu osób i bagażu ręcznego pojazdami ZKM Zawiercie znajdującym się na stronie internetowej przewoźnika, określono zasady dotyczące przewozu bagażu ręcznego. W § 15 wymienione są przedmioty, które nie podlegają opłacie podczas przewozu w pojazdach komunikacji miejskiej. Są to: bagaż ręczny o wymiarach nie przekraczających 60x40x20 cm, wózki inwalidzkie oraz dziecięce, narty, sanki oraz deski snowboardowe. Z kolei bagaż ręczny przekraczający wymiary 60x40x20 cm może być przewożony pod warunkiem wykupienia dodatkowego biletu.
W miastach, w których przewóz rowerów w autobusach jest dozwolony, jednoślad należy stawiać w miejscu przeznaczonym dla wózków inwalidzkich i dziecięcych. W takim przypadku rower musi być pilnowany przez osobę przewożącą, by nie stwarzał zagrożenia i nie utrudniał podróży innym pasażerom. 
Kwestia zagrożenia, jakie stwarza wobec pasażerów jednoślad znajdujący się w środku autobusu jest jednym z głównych argumentów przeciwko wprowadzaniu możliwości przewozu rowerów w pojazdach ZKM Zawiercie. „-W przypadku gwałtownego hamowania nieprzymocowany rower zadziała jak ogromny pocisk. I tu wracamy do prawa karnego i zakazu stwarzania zagrożenia zdrowia i życia” – podsumowuje Maciej Zaremba
Obecnie, tabor ZKM Zawiercie składa się głównie z niskopodłogowych, mniejszych busów MMI Urby oraz większych modeli Solaris Urbino 10,5 i Solbus SM12. W przypadku, gdy autobus jedzie pusty lub podróżuje nim kilku pasażerów – a takie sytuacje często się zdarzają – przewóz roweru nie byłby żadnym utrudnieniem. Mimo tego, na dzień dzisiejszy w autobusach linii ZKM Zawiercie w żadnym przypadku roweru nie przewieziemy i nic nie zapowiada zmian w tym kierunku. 
Piotr Suszek, Foto: Facebook ZKM Zawiercie 
 

nasz komentarz: 
Tłumaczenie ZKM Zawiercie odbieramy jako „nie da się i już”, „nie zawracajcie nam tym…”. Moim zdaniem zasłanianie się kwestiami  bezpieczeństwa do nadużycie i nadinterpretacja przepisów. W miejskim jeździmy nieprzypięci, stojąc. Jak coś się stanie, np. wypadek, to wszyscy się przewrócą rozbijając głowy, czasem łamiąc kości. Przewrócą się jak rowery. ZKM Zawiercie używa przecież podobnych autobusów jak wszyscy, tylko niewielka część taboru na Śląsku ma miejsca dla rowerów. W transporcie rowerów można wprowadzić zdroworozsądkowe zasady, np.: obowiązek przypięcia roweru do rurki, zablokowania hamulców, np. opaską. I np. dodatkowy zapis, że kierowca może odmówić przewozu roweru, gdy autobus ma komplet pasażerów. 
Zawierciański regulamin w ZKM to tylko dokument, można go zmienić, poprawić. Ale ZKM mówi: NIE.
Jarosław Mazanek 

Aktualizacja z dnia 2022-04-11: wygląda na to, że ZGK Zawiercie po cichu zmieniło regulamin tak, że przewóz rowerów jest formalnie zakazany w Zawierciu! Mówi o rowerach par. 12 regulaminu przewozu osób i mienia zawierciańskich autobusach. Rok temu tego zapisu nie było!


Napisz komentarz

Komentarze

Pasażerka niestety 15.04.2022 08:53
Ale za to kierowcy mogą palić papierosy wewnątrz pojazdu, prowadzą pojazd i palą. Psów też za bardzo nie lubią. Za to pijaczyska śmierdzące mają jazdę gratis i wysiadkę pod domem.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wojtasTreść komentarza: stać ich na sponsoring a nie stać na ekrany/osłony na oświetlenie, które przeszkadza mieszkańcom ulicy Myśliwskiej. To wiele pokazuje o intencjach kierujących tym przedsiębiorstwem. A do tego jakby prezentowali podejście w postaci -"wybudowaliśmy wam zakład na 200 miejsc pracy więc morda w kubeł"Data dodania komentarza: 21.02.2025, 12:36Źródło komentarza: Elemental został sponsorem szczypiornistów CMC Virtu VIRET. To tę firmę mieszkańcy ulicy Myśliwskiej zamierzają pozwać o odszkodowanie J Autor komentarza: Jarosław Mazanek, dziennikarzTreść komentarza: Czyta pan to w internecie na smartfonie z Androidem, więc proszę ostrożnie te buty pucować bo jeszcze ekran się zaryzuje! A tak na poważnie to można jeszcze dodać, że mówił jeszcze Mentzen, że nie zgadza się na wysyłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. Typowy pacyfizm rosyjski typu: nie nasza wojna, przestępcy z Ukrainy zabierają nam pracę i kobiety i podobne bzdury. Niedawno jeden z konfederatów chciał zostać radnych w Żarkach, bez powodzenia, a na ulotce pisał, że będzie łapał pedofili uczących w żareckich szkołach (wyśmiano go w szkole za te pomysły), straszył wzrostem przestępczości powodowanej przez "obcych". Poprosiliśmy o dane policji, ta nie odnotowała żadnego wzrostu w gminie Żarki przestępczości której sprawcami byliby obcokrajowcy. O pacyfiźnie wielu osób, zwykle z Konfederacji, którzy "nie będą umierać za Kijów" pisałem w innym artykule, niestety też tylko w sieci, więc do "podcierania" musi Pan użyć ponownie smartfona. Było tam o chlubnych tradycjach polskiego oręża, gdy pogoniliśmy Ruskich do Moskwy (1610) i pod Kijów (25.041920). To fakty historyczne. A teraz spekulacja: z rządzami tchórzy i ruskich agentów spod różnych pacyfistycznych partyjek w Polsce to raczej Putin nas zajmie do Odry lub dalej.Data dodania komentarza: 7.02.2025, 10:40Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 22:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: DamianTreść komentarza: kandydat, m. in. atakując osoby LGBP, konkurenta Rafała Trzaskowskego nazwał „Tęczowym Trzaskowskim”. Popiera dobrowolny ZUS (a więc i dobrowolność życia bez emerytury i bezpłatnej służby zdrowia), uproszczenie podatków. (JotM) Ktoś kto streścił Sławomira Mentzena to ignorant i bezmózg, kurier Zawierciański nadaje się jedynie do wytarcia ubłoconych butówData dodania komentarza: 6.02.2025, 16:50Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: krisTreść komentarza: gdzie tu są bluzgi w pozostałej części. Jako człowiek operujący zawodowo słowem pisanym raczej powinien pan znać definicję wyrazu "bluzgi, bluzgać". I na koniec zupełnie bezpodstawnie przyrównuje mnie pan prawicowych zacofanych prymitywów. Czyli chce mnie obrazić i jednocześnie zarzucić coś co nie ma miejsca. Mógłbym powiedzieć tym samym manipulacyjnym, zaczepnym, pasywno-agresywnym sposobem - że postępując w ten sposób widzi pan tylko lewicowy wykolejony punkt widzenia, czegoś czego niema, który teoretycznie walczy o wolność dla każdego i różnorodność, ale w praktyce... pod warunkiem że ta różnorodność jest z naszej lewicowej bańki i odpowiada tylko naszym poglądom. A resztę należy cenzurować, bo to prymitywy zacofane. Jak łaskaw był pan to podkreślić.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 09:50Źródło komentarza: Wicepremier Gawkowski myli się w ocenie zagrożeń bezpieczeństwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Troszkę pogubili się zwolennicy wspólnoty. Jak się podejmuję budowy domu to myślę czy ją dowozić będę beczkowozem czy z wodociągu pod warunkiem, że podejmę wysiłek i udam się do RPWiK aby uzyskać przyłącze. Światło, gaz , podobnie. Chyba,że dogadam się z sąsiadem, który użyczy mi dostępu do swoich ujęć. Ale kto ma takie rzeczy podpowiedzieć jak się całe życie mieszka w bloku gdzie wszystko załatwia Spółdzielnia. A swoją drogą ciekawe dlaczego połowa sąsiadów nie przyswoiła sobie argumentacji wspólnotowców.Może warto przedstaawić czytelnikom inne argumenty. No chyba że ktoś uważa że ich już słuchać nie wartoData dodania komentarza: 4.02.2025, 23:55Źródło komentarza: Nie chcą spółdzielni, założyli pierwszą w wieżowcu wspólnotę. SM Hutnik kara ich zapowiedzią odcięcia wody
Reklama
Reklama
Reklama