Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zawierciu odbyły się na Placu im. Teodora Stosika w środę, 13 kwietnia. Uczestniczyli w nich między innymi Pani Zofia Sokołowska – córka podpułkownika Rudolfa Geyera zamordowanego w Charkowie, posłanka Danuta Nowicka, sekretarz powiatu Tomasz Dzierżanowski oraz członek zarządu powiatu Barbara Kozioł, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski ze swoimi zastępczyniami Małgorzatą Benc i Justyną Miszczyk, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych, nauczyciele i młodzież. Modlitwę w intencji ofiar zmówił proboszcz Bazyliki Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. prał. Jan Niziołek. Z kolei o oprawę artystyczną tegorocznych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu.
Zawierciański apel poległych odczytał asp. szt. Tomasz Dyńka: „13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940r.
Około 15 tys. ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach Wschodniej Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Prawda o Zbrodni Katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Jako winni zostali wówczas wskazani komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołod Mierkułow”.
Zawierciańska Lista Katyńska obejmuje: listę jeńców obozu w Kozielsku (oficerów WP zamordowanych w Lesie Katyńskim w kwietniu i maju 1940 r., spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, na której znajduje się 26 nazwisk związanych z miastem i powiatem zawierciańskim); listę jeńców obozu w Ostaszkowie (oficerów Policji i Straży Więziennej zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r. w Kalininie, spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, na której znajduje się 85 nazwisk związanych z miastem i powiatem zawierciańskim); lista Jeńców obozu w Starobielsku (zamordowanych w siedzibie charkowskiego zarządu NKWD w kwietniu i maju 1940 r. spoczywających na cmentarzu wojennym w Charkowie, na której znajduje się 11 nazwisk związanych z miastem i powiatem zawierciańskim). (es) Foto: UM Zawiercie, Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Napisz komentarz
Komentarze