We wtorkowy poranek, 23 marca do 73-letniej kobiety przyszło dwóch mężczyzn, którzy podali się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej. Zawiercianka wpuściła do mieszkania obcych mężczyzn, którzy rzekomo mieli sprawdzić instalację wodno-kanalizacyjną. W czasie, gdy kobieta była w łazience razem z „pracownikami spółdzielni”, kolejna osoba weszła do mieszkania. Gdy rzekomi fachowcy wyszli, kobieta spostrzegła, że w jej torebce nie ma pieniędzy. Jak informuje zawierciańska Policja, 73-letnia zawiercianka straciła blisko 600 złotych.
To jednak nie jedyny przypadek oszustwa, do jakiego doszło w ostatnim czasie na terenie miasta. W poniedziałek, 29 marca 3 tysiące złotych straciła 80-letnia zawiercianka, a dzień później 84-latka straciła 14 tysięcy złotych. Do obu kobiet też przyszły osoby, które udawały pracowników administracji.
- Działanie sprawców było podobne. Kobieta i mężczyzna podszyli się pod pracowników spółdzielni mieszkaniowej, weszli do mieszkania i odwrócili uwagę lokatorek. Kobiety po wyjściu rzekomych pracowników administracji zorientowały się, że zostały okradzione – relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu.
Funkcjonariusze ostrzegają wszystkich mieszkańców i apelują o ostrożność. Przypominają, by nie wpuszczać do mieszkania obcych osób. Podczas wizyty kogoś, kto podaje się za przedstawiciela spółdzielni, wodociągów lub gazowni, może nam towarzyszyć sąsiad – warto poprosić kogoś o taką pomoc. W razie zagrożenia lub oszustwa, można zadzwonić na numer alarmowy 112.
Zawierciańska Policja wymienia podstawowe zasady, o których powinni pamiętać seniorzy: - Nie wpuszczaj do mieszkania nieznanych osób. Nie pozostawiaj nieznanych osób bez nadzoru. Wymień się numerami telefonów z sąsiadami. Zapytaj, czy możesz liczyć na ich obecność podczas wizyty administratora budynku, hydraulika, czy pracownika gazowni. Nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki. Nie otwieraj drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek. Sprawdź, kto za nimi stoi. Jeżeli nie znasz tej osoby rozmawiaj przez zamknięte drzwi. Zadzwoń do sąsiada i poproś o jego obecność. Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą jednostką policji tel. 112.
BLISCY I SĄSIEDZI POWINNI TRZYMAĆ RĘKĘ NA PULSIE
Osoby bliskie i rodziny seniorów powinny porozmawiać z osobami starszymi i ostrzec ich o niebezpieczeństwie. Pomimo licznych apeli i wielu powtarzających się informacji o oszustach, którzy okradają lub wyłudzają pieniądze od starszych osób, wciąż dochodzi do wielu takich zdarzeń. Starsze osoby cały czas padają ofiarami oszustów, którzy czasami modyfikują sposoby działania. Dlatego warto rozmawiać z seniorami i przypominać im, co można zrobić, aby ustrzec się przed oszustami.
Również sąsiedzi powinni zainteresować się losem starszych osób. - Zainteresujcie się, kto puka do ich drzwi. Być może dzięki wam, seniorzy nie padną ofiarami oszustów - przekazuje Policja. (es)
Napisz komentarz
Komentarze