Do myszkowskiej Policji wpłynęła informacja, że w jednym z domów na terenie miasta dorosły syn wszczyna awantury, podczas których znęca się nad swoją starszą matką. Ze zgłoszenia wynikało, że w trakcie domowych kłótni, 46-letni mężczyzna wyzywa swoją matkę, popycha ją, szarpie i bije. Dzielnicowi niezwłocznie zareagowali na zgłoszenie i podjęli działania. Mundurowy zatrzymali 46-letniego myszkowianina, który spędził noc w areszcie. Następnego dnia usłyszał zarzut znęcania się. Ponadto ustawa antyprzemocowa, która weszła w życie jesienią 2020 roku, umożliwiła policjantom wydanie mężczyźnie nakazu opuszczenia mieszkania, które zajmował wraz z 81-letnią matką oraz zakaz zbliżania się do kobiety. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
CO MOŻE ZROBIĆ POLICJANT?
Myszkowska Policja przypomina, jakimi możliwościami dysponują mundurowi, od kiedy w listopadzie ‘20r. weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Funkcjonariusz ma prawo wydać nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania osobie stosującej przemoc. Może również zakazać jej zbliżania się do mieszkania/domu oraz domowników. Nakazy i zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od razu – od momentu ich wydania.
Nakaz lub zakaz może zostać wydany przez funkcjonariusza w trakcie interwencji, jak również w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Osoba, która otrzyma wskazany wyżej nakaz lub zakaz może zabrać ze sobą tylko przedmioty osobistego użytku i służących do wykonywania pracy oraz przedmiotów należących do zwierząt domowych tej osoby. W późniejszym terminie może jednorazowo zabrać z mieszkania swoje mienie, ale w obecności policjanta i po ustaleniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie. Osoba, wobec której wydano nakaz lub zakaz może też złożyć do sądu rejonowego zażalenie.
- Osoba, wobec której wydanie zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana: do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu, w miarę możliwości numeru telefony, informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie. W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia – wyjaśnia Policja.
Kiedy nakaz/zakaz tracą moc? Po upływie 14 dni od ich wydania, chyba że w tym czasie sąd udzieli zabezpieczenia w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia mieszkania lub zakazanie zbliżania się. Zakaz lub nakaz utracą moc również wtedy, gdy osoba, która dopuszcza się przemocy w rodzinie zostanie tymczasowo aresztowana. (es) Foto: Pixabay
Napisz komentarz
Komentarze