Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SESJA WIELU TEMATÓW: OZE, REWITALIZACJA WIEŻY, ŚWIERZB W BUDYNKU SOCJALNYM PRZY ULICY WOJSKA POLSKIEGO

(PORĘBA) 29 marca w trybie zdalnym odbyła się Sesja Rady Miasta Poręba. Radni zajęli się między innymi tematem OZE, rewitalizacji wieży wyciągowej, czy problemów mieszkańców przy ulicy Chopina 3.
Podziel się
Oceń

BURMISTRZ O REMONCIE BUDYNKU POCZTY, SZCZEPIENIACH, REWITALIZACJI WIEŻY ORAZ SPRZEDAŻY DZIAŁEK LEŚNYCH
Na początku sesji burmistrz Ryszard Spyra złożył sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym. Radna Jolanta Łakomska zapytała go o odbiór budynku poczty po remoncie, zwracając przy tym uwagę na nie działające w nim nawiewy. – […] Wynika to z kłopotów z instalacją elektryczną. Jest ona stara, i należałoby ją wymienić. […] Zamówienie nie wymagało wszakże jej wymiany. Dotyczyło zainstalowania drzwi i remontu schodów wejściowych. […] Problem, który się pojawił, rozwiążemy –odpowiedział jej burmistrz. 
Poinformował on też, że spotkał się z panem Markiem Gajkiem, czyli właścicielem firmy transportowej realizującej przewozy dzieci do szkół w gminie, w celu rozmowy o organizacji transportu mieszkańców Poręby i jej sołectw, na szczepienia Covid-19. Burmistrz zaznaczył, iż zostało zawarte wstępne porozumienie, że firma pana  Gajka będzie partycypowała w tym przedsięwzięciu, przy czym nie został ustalony konkretny harmonogram, bo zgłaszają się kolejne osoby mogące skorzystać z takiego rodzaju transportu, i wszystko dzieje się „w sposób płynny”. – W ubiegłym tygodniu – jeśli się nie mylę - były to cztery osoby.[…] W istocie harmonogram nie jest nam tak naprawdę potrzebny. Jest to techniczny dokument dla kierownik SPZOZ […] Pieniądze, które otrzymuje pan Gajek, pochodzą ze środków wojewody. Należy pamiętać, iż transport przysługuje osobom z określonej  grupy niepełnosprawnych […] – oznajmił R. Spyra.
Radna Jolanta Łakomska poprosiła później o konkretniejsze informacje w związku z tym tematem. – Wszelkie informacje o tym, kto może skorzystać z transportu, w jakim czasie, i w jakiej formule, władną jest tutaj kierownik SPZOZ w Porębie. W najbliższym czasie na słupach informacyjnych pojawi się numer telefonu kontaktowego do tej placówki – zaznaczył gospodarz Poręby.
Wieża wyciągowa- pamiątka po przemyśle Poręby
Prócz tego, burmistrz odbył w urzędzie gminy spotkanie w sprawie wieży wyciągowej, celem ustalenia strategii jej rewitalizacji. Dał przy tym do zrozumienia, że środki finansowe, którymi dysponuje gmina, są w tej kwestii „bardzo niewielkie”, ale złożony został projekt dotyczący jej naprawy (na łączną kwotę 365000 zł). 
Ewentualna rewitalizacja zakłada wykonanie nowego stropu między kondygnacją piwniczną, a parterem; nowych schodów; także poprawę muru. – Można by na parterze zorganizować stałą ekspozycję. W tej chwili czekamy na sygnał zwrotny dla naszej propozycji. […] Ustaliliśmy też podczas spotkania, że zainstalujemy w tym roku kamerę, która pozwoli na stałą obserwację wieży […]. Ponadto przeprowadzimy – także w tym roku - procedurę zawarcia umów, pozwalających na wykonanie murali na ścianach budynków sąsiadujących z wieżą […]. Ostatecznym celem jest otwarcie wieży dla zwiedzających. 

Lasy Państwowe odkupią prywatne? Tylko jak będzie więcej chętnych
Ponadto, 26 marca burmistrz odbył spotkanie w nadleśnictwie Siewierz. Jedną z poruszanych spraw, była kwestia ewentualnego odkupienia przez Lasy Państwowe od indywidualnych właścicieli, działek leśnych. – Rozpocznie się wkrótce akcja propagująca tę tematykę. Uświadamiająca naszych mieszkańców, na jakich zasadach finansowych wyglądałaby sprzedaż, i jakie korzyści wynikałyby z tego dla naszych mieszkańców. Musi być  wola większej grupy członków naszej społeczności, bo tylko połączone działki lasu będą tworzyć większy kompleks, typu hektar albo dwa, który mógłby być przedmiotem zainteresowania ze strony Lasów Państwowych. […] Byłoby to bardzo korzystne dla mieszkańców i dla gminy. Sprzedając swoją własność, indywidualni właściciele zyskaliby to, że nie byliby nękani przez służby leśne do wykonywania niezbędnych prac związanych z utrzymaniem lasu, nie płaciliby podatku, a Lasy Państwowe zajęłyby się też problemem uregulowania obrotu prawnego ewentualnej sprzedaży […] – oświadczył burmistrz.

GMINA SPRZEDAJE I DZIERŻAWI NIERUCHOMOŚCI
W czasie sesji podjęto szereg uchwał, które tyczyły się wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości stanowiących własność Gminy: przy ulicy Czarnej Przemszy; dwie przy ulicy Projektowanej; przy ulicy Zakładowej; wreszcie przy ul. ks. Franciszka Pędzicha. W przypadku każdej z powyższych nieruchomości 10 radnych zagłosowało „za” podjęciem uchwały, a cztery osoby zawsze wstrzymały się od głosu. Zanim doszło do głosowań, radny Jarosław Machura powiedział: - Korzystniej jest wynająć niż sprzedać, ponieważ sprzedaje się tylko raz. 
Inną uchwałą podjęta podczas obrad, była uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z dotychczasowymi dzierżawcami kolejnych umów dzierżawy. Chodziło tu o szereg nieruchomości stanowiących własność gminy, a znajdujących się w Porębie, i ich dalszą dzierżawę na okres do 3 lat.) Uchwała ta została przyjęta jednogłośnie. 
Oprócz tego podjęto, między innymi, uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2021 rok; programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt; programu Przeciwdziałania Przemocy oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021-2025; wreszcie Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2021-2024.

PROBLEMY PRZY ULICY CHOPINA 3: MAMY DOŚĆ PIJAKÓW PRZY WEJŚCIU!
Radny Tomasz Turek mówił o liście od mieszkańców ulicy Chopina 3. Zgodnie z jego treścią mieszkańcy budynku przy ul. Chopina 3 zwracają się do władz miasta o pomoc w związku z sytuacją panującą na terenie ich miejsca zamieszkania. Problem stanowią: przesiadujący na ławkach przed budynkiem panowie pijący alkohol, którzy głośno się zachowujących, wulgarnie krzyczą, i oddając mocz w pobliskie drzewo; wystawanie osób w drzwiach wejściowych i spożywanie tam alkoholu; przesiadywanie na parapetach i na korytarzach i picie napojów alkoholowych; sprzedaż przez jedną z osób zamieszkującą budynek ręcznie robionych papierosów; zakłócanie ciszy nocnej przez sąsiadów, którzy sprowadzają do siebie kompanów do picia alkoholu i głośno się zachowują; korytarze zabrudzone przez psy, nad którymi opieki nie sprawują ich właściciele; wreszcie oddawanie przez jednego z mieszkańców moczu na parapety, posadzkę i schody korytarza. - Często nasze problemy składamy do administracji, gdzie nie uzyskujemy pomocy. nie wiemy gdzie się udać, i co zrobić, żeby nasza sytuacja się poprawiła. Chcemy żyć normalnie i spokojnie, nie chcemy wstydzić się, gdy ktoś z rodziny nas odwiedza […]. Sytuacja ta ciągnie się już od kilku lat, i jest coraz gorzej, sprawcy czują się bezkarni i nie dają żyć normalnym ludziom – można przeczytać we wspomnianym liście. W związku z powyższym radny Turek poprosił o jak najszybszą interwencję burmistrza. 
Burmistrz: po epidemii ich wyeksmitujemy
Odnosząc się do problemu przy ulicy Chopina 3, burmistrz zapewnił, iż podjęte zostały kroki zmierzające do eksmisji osób narzuszających porządek. – Czekamy z niecierpliwością, aż antycovidowskie przepisy pozwolą nam na uruchomienie procedury eksmisji, bo są one już orzeczone wobec kilku osób. Gdy tylko nastąpi poluzowanie, zajmiemy się uregulowaniem tej kwestii. Osoby nieprzystosowane do życia zostaną eksmitowane do pomieszczeń przy ul. Wojska Polskiego 2 […] – powiedział Ryszard Spyra. 

INTERPELACJE I ZAPYTANIA RADNYCH
Ewelina Janeczek - wypowiadając się w imieniu klubu Radni Niezależni – zwróciła, uwagę na brak nagrań z posiedzeń komisji rady miasta, zaznaczając przy tym, iż protokoły z nich są bardzo mocno streszczone i niewiele się można z nich dowiedzieć, oraz że nagrania z komisji, w których nie uczestniczą akurat dani radni, nie są im udostępniane; prosząc o zmianę tego faktu. 
Jarosław Machura – w imieniu mieszkańców – zwrócił się z kolei o wyczyszczenie i udrożnienie rowów w ciągu ulic: Niweckiej, Kopernika i Baśniowej. Ich stan nie pozwala na swobodny spływ wody opadowej. Poruszył on także kwestię łatania dziur w drogach: burmistrz odpowiedział mu, że gmina zajmie się tym po świętach, zaczynając od Kierszuli.
Radna Krystyna Rok powiedziała za to, że kamery zainstalowane w mieście nie spełniają swojej funkcji, ponieważ w Porębie jest coraz więcej pomazanych murów.
Radna Elżbieta Kołodziej zaproponowała natomiast zakup przez gminę pojemnika na elektrośmieci (na baterie, żarówki et cetera), czyli odpady, które w tej chwili zakłócają proces segregacji, gdyż są wrzucane do niewłaściwych frakcji. – Sprawdziły się doskonale pojemniki na nakrętki – zaznaczyła.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
Radna Jolanta Łakomska pytała o stan prac nad projektem OZE. Odpowiedzi udzieliła Joanna Kowalska: - […] Został wyłoniony wykonawca pomp ciepła. W najbliższym czasie będziemy podpisywać z nim umowę, czyli będziemy mieć wyłonionych wszystkich wykonawców zaplanowanych instalacji. Jeśli chodzi o wykonawców fotowoltaiki, solarów i kotłów na pellet, to wszyscy oni są w trakcie inspekcji. Do 30 kwietnia mają przedstawić projekty, terminy, w jakich będą realizowane wszelkie instalacje. Największe wyzwanie stanowią kotły na pellet, dlatego że audyty, które były pierwotnie robione, nie zostały przeprowadzone w sposób umożliwiający obecnie realizację tego zadania. Między innymi w związku z tym mamy 13 rezygnacji na 37 zaplanowanych instalacji. Od 13 marca prowadzimy w tej sprawie nabór uzupełniający […] Fotowoltaika cieszy się z kolei dużą popularnością. Mieszkańcy zgłaszają do nas chęć zwiększenia jej mocy. My mamy w tej kwestii jednak dość ograniczone możliwości, bo zakontraktowaliśmy konkretną liczbę instalacji, na konkretne moce, jeśli chodzi o pierwotne audyty […]. Jeżeli chodzi zaś o solary, to są tylko pojedyncze rezygnacje, czy też pojedyncze przeciwwskazania do ich realizacji.
Radna Ewelina Janeczek mówiła też, iż w gminie Łazy chodzą osoby prywatne podszywające się pod urząd miasta, które dają mieszkańcom do podpisania umowy związane z OZE. Poprosiła o zwrócenie na to uwagi. 
ŚWIERZB W BUDYNKU KOMUNALNYM PRZY ULICY WOJSKA POLSKIEGO
Już na sam koniec sesji, burmistrz poinformował, że lekarze stwierdzili wiele przypadków świerzbu pośród mieszkańców budynku komunalnego przy ul. Wojska Polskiego 2. – Zostały podjęte w tej sprawie konkretne działania przez kierownik MOPS-u. Gmina będzie ponosiła koszty leków dla chorych, również koszty odzieży dla nich, a także koszty dezynfekcji pomieszczeń. […] Jest to kolejny niezapowiedziany dla nas wydatek. 
Kolejna sesja rady miasta zapowiedziana została na 26 kwietnia, na godzinę 9:00.
 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama