Maciej Świderski jest jednym z pierwszych „pionierów” ochrony i promocji krajoznawczej mniej znanych upamiętnień narodowych i zbytków militarystyki - bunkrów. Dzięki jego skutecznej inicjatywie i zaangażowaniu z sympatykami lokalnej historii, z jednostkami administracji państwowej, odrestaurowanych zostało kilkanaście miejsc pamięci z lat 1863, 1914, 1939, 1944 na terenie Jury. Wyznaczone zostały też ścieżki historyczno-przyrodnicze, łącznie z tablicami opisowymi. Działania ochrony mogił wojennych Macieja Świderskiego dostrzeżone zostały w placówkach konsularnych Austrii, Niemiec, Węgier oraz Czech.
Aktualnie prezes Maciej Świderski prowadzi spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu z tematyki „małych Ojczyzn” wśród młodzieży i starszej społeczności. Pełni funkcję przewodniczącego Sekcji „Ochrony Mogił Wojennych i Fortyfikacji” w Klubie Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz P.T.T.K. w Zawierciu. Jest autorem kilku pozycji wydawniczych z przeszłości naszego regionu. Maciej Świderski miał również wystąpienia w programach Radia Katowice oraz telewizyjnych. Współpracuje z bratnimi organizacjami woj. małopolskiego oraz woj. śląskiego m.in. z Okręgiem Śląskim Związku Oficerów Rezerwy RP.
Za swoją działalność społeczną i promocyjną Jury, był wielokrotnie uhonorowany odznaczeniami państwowymi oraz zagranicznymi. W ogólnej ocenie i uzasadnieniu, Prezydent RP Andrzej Duda nadał Maciejowi Świderskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne działania na rzecz upamiętniania miejsc pamięci narodowej, za popularyzowanie wiedzy historycznej i turystyki krajoznawczej.” Akt dekoracji zaszczytnym odznaczeniem Macieja Świderskiego, odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z rąk wicewojewody śląskiego Roberta Magdziarza.
Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) – drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Order posiada 5 klas: Krzyż Wielki (Klasa I), Krzyż Komandorski z Gwiazdą (Klasa II), Krzyż Komandorski (Klasa III), Krzyż Oficerski (Klasa IV), Krzyż Kawalerski (Klasa V)
Tekst: Damian Liszczyk
Zdjęcia: Maciej Świderski, Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze