Święto narodowe obchodzone jest od 2006 roku. Data – 14 czerwca – oczywiście nie jest przypadkowa. Tego bowiem dnia w 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów z zakładu karnego w Tarnowie.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady odbyły się również w Zawierciu. Przed pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu złożono kwiaty i zapalono znicze, by upamiętnić tych, którzy zginęli w niemieckich obozach. Uczczono ich również minutą ciszy, a modlitwę w intencji ofiar odmówił proboszcz zawierciańskiej Bazyliki ks. prał. Jan Niziołek. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy reprezentujący Powiat Zawierciański i Miasto Zawiercie, delegacje miejskich szkół i instytucji, służb mundurowych oraz mieszkańcy.
Jak przypomina Starostwo Powiatowe w Zawierciu, z terenu powiatu do obozów koncentracyjnych trafiło około pół tysiąca osób, spośród których wróciło zaledwie 76. Dzisiaj żyją jeszcze 3 osoby, które w czasie wojny trafiły do niemieckich obozów.
- Szanowni Państwo, droga młodzieży. Obóz w Oświęcimiu czyli KL Auschwitz był największym zespołem obozów hitlerowskich na terenach okupowanej Polski. Rozbudowywany na Auschwitz II - Birkenau, Monowitz oraz podobóz Laurahütte Siemianowice Śląskie, w którym ja właśnie byłem – mówił Włodzimierz Gorzelak. – To był podobóz dla dzieci. Było wiele innych obozów i podobozów w innych miejscach Polski, zespół Auschwitz był jednak największy. Zginęło tam ponad 1 mln 100 tys. osób dorosłych różnych narodowości i ok. 10 tys. dzieci. Auschwitz był przerażającym symbolem nazizmu. W obozach na terenie Europy zginęło łącznie ponad 9 mln osób dorosłych, w tym ponad 500 tys. dzieci. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu, UM Zawiercie
Napisz komentarz
Komentarze