- Niewiele już osób pamięta o tamtych wydarzeniach lub zna je z przekazów, dlatego chcieliśmy zrobić wszystko, by zachować pamięć o tym miejscu. Bardzo dziękuję za pomoc mieszkańcom oraz członkom Forum Jurajskiego i Strażnikom Czasu, dzięki którym udało mi się dotrzeć do starych dokumentów z ksiąg parafialnych – mówiła mieszkanka Łośnic Jolanta Frycz-Szewczyk.
W Łośnicach u zbiegu ulic Kolorowej i Łośnickiej znajduje się krzyż i tablica. Jest to miejsce, gdzie pochowano osoby dotknięte chorobą w czasie epidemii. Poświęcenia krzyża i tablicy dokonano w czwartek, 10 czerwca. Szczątki zmarłych wciąż się tu znajdują. Jak przekazuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu, szacuje się, że podczas epidemii cholery pochowano w tym miejscu ponad 200 osób.
- Wśród obecnych była pani Helena Cholewka, której rodzina od strony męża – matka z dzieckiem – byli ofiarami cholery i są tu pogrzebani – informuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu.
Poświęcenia krzyża dokonał proboszcz parafii św. Mikołaja w Kromołowie ks. Krzysztof Fidura, któremu towarzyszył emerytowany kapelan Wojska Polskiego ks. płk Szczepan Madoń. Sołtys Łośnic Lidia Słaboń przekazała Wicestaroście Pawłowi Sokołowi podziękowania za pomoc w odrestaurowaniu zbiorowej mogiły z połowy XIX wieku.
Jak podaje starostwo, w działania mające na celu upamiętnienie wydarzeń sprzed ponad 150 lat zaangażowani byli Teresa Smolarek, Dariusz Szewczyk, Adam Węcel, Jan Tokarski, Mirosław Mól, Mariusz Miśta, Lidia Słaboń i Jolanta Frycz-Szewczyk. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu
MIESZKAŃCY ŁOŚNIC PIELĘGNUJĄ PAMIĘĆ O PRZODKACH ZMARŁYCH NA CHOLERĘ
(Łośnice, Zawiercie) W Łośnicach poświęcono krzyż i tablicę upamiętniającą ofiary cholery i tyfusu. Do epidemii doszło w XIX wieku. Mieszkańcom zaangażowanym w tę inicjatywę zależy na tym, by zachować pamięć o wydarzeniach sprzed ponad stu lat oraz o miejscu pochówku ponad 200 osób, które zmarły na cholerę.
- 02.07.2021 13:42 (aktualizacja 24.09.2023 04:37)
1/5
2/5
Reklama
3/5
Reklama
4/5
5/5
Napisz komentarz
Komentarze