Reduktor ciśnienia powietrza - zasada działania urządzenia w pneumatyce
Sprężone powietrze wykorzystywane jest na szeroką skalę. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że w układach pneumatycznych występują zmiany ciśnienia i właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa regulator ciśnienia powietrza. Jego zasada działania jest niezwykle prosta. Otóż pobiera on energię na wejściu i to w takiej ilości, aby zapewnić jej stały poziom i tutaj nie ma znaczenia, czy zużycie po stronie wyjściowej będzie małe, średnie, czy duże. Oczywiście reduktor ciśnienia powietrza wykorzystywany jest niemal w każdej dziedzinie życia czy przemysłu. Wynika to w dużej mierze z faktu, że działanie reduktora ciśnienia jest bardzo proste. Sprężone powietrze, aby dostać się do urządzenia, musi przełamać opór stawiany przez dedykowany zawór wlotowy. Z drugiej zaś strony występują siły wytworzone przez ciśnienie wewnątrz instalacji.
W zależności która część przeważy, dochodzi do uzupełnienia wartości ciśnienia bądź zamknięcia zaworów. Na tej podstawie można też dojść do wniosku, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Jeżeli chodzi o budowę, to również nie jest ona skomplikowana i choć urządzenia mogą się od siebie diametralnie różnić, to jednak każdy reduktor powietrza powinien posiadać takie elementy jak: zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy, zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy, wskaźnik zdławienia wkładu. Ważnym elementem jest też zawór pilotowy oraz odcinający. Za sprawą wkładu filtracyjnego ze sprężonego powietrza usuwa się ciała stałe, natomiast odpowiednio zastosowane uszczelki zapobiegają wyciekowi czystego medium, które nie jest tanie. Aby reduktor ciśnienia powietrza działał naprawdę poprawnie, należy zawsze wybierać urządzenia certyfikowane, które posiadają odpowiednie atesty.
Reduktor ciśnienia powietrza - jakie zasady bezpieczeństwa należy wprowadzić w trakcie montażu?
Reduktor sprężonego powietrza dobrego producenta jest urządzeniem efektywnym i funkcjonalnym. Jednak należy pamiętać, że nadal nadciśnienie stanowi duże zagrożenie dla ludzi, zwierząt i mienia. Z tego też powodu montaż, demontaż czy czynności serwisowe nie mogą być wykonywane w miejscach, gdzie ryzyko wybuchu jest relatywnie duże. Jednocześnie reduktor ciśnienia sprężonego powietrza musi być zamontowany w mocnych uchwytach. Z kolei przewody powinny być poprawnie doprowadzone, ale też umieszczone na gwintach pojemnika kondensatu. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane pod okiem specjalisty z uprawnieniami. W żadnym wypadku nie należy ich wykonywać samodzielnie. Bardzo ważna jest tutaj wiedza z zakresu funkcjonowania łączy elektrycznych i pneumatycznych. Nie możecie zapominać o tym, że nawet w trakcie serwisowania urządzeń zasilanych energią elektryczną może dojść do iskrzenia, które grozi wybuchem.
Reduktor ciśnienia powietrza - zastosowanie
Reduktor ciśnienia powietrza z zaworem regulującym ciśnienie powietrza ma wszechstronne zastosowanie i to zarówno w życiu codziennym, jak i w przemyśle. Reduktor pneumatyczny stosowany jest w medycynie w urządzeniach do podawania tlenu, ale też w butlach tlenowych używanych przez płetwonurków. Znajduje się też w zbiornikach wysokociśnieniowych, czy instalacjach dystrybucji gazu. Kolejnym ważnym miejscem, gdzie stosuje się reduktor ciśnienia jest oczywiście sektor pożarnictwa, a dokładnie stacje gaśnicze. W przypadku regulacji systemów pneumatycznych czy laserowych systemów tnących również niezbędne jest zastosowanie reduktorów ciśnienia. Nawet w branży chemicznej, motoryzacyjnej czy przetwórczej zastosowanie ma reduktor powietrza. W krajach zachodnich coraz większą popularnością cieszy się poczta pneumatyczna, która pozwala na szybkie przekazywanie informacji. W tym przypadku szczelnie zamknięte pojemniki transportowane są w rurach rozmieszczonych np. w ścianach biurowców. Ten proces jest możliwy właśnie dzięki sprężonemu powietrzu, ale i regulatorach ciśnienia powietrza. Nawet w przemyśle turystycznym stosuje się regulatory. Tutaj mamy na myśli choćby regulatory wodne. Oczywiście zastosowanie mają jeszcze w komorach dekompresyjnych czy pompach ciśnieniowych.
Napisz komentarz
Komentarze