Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 08:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

75LECIE KOŁA ŁOWIECKIEGO W PORĘBIE

(Poręba) Odbyły się obchody jubileuszu 75-lecia Koła Łowieckiego nr 84 „Poręba” w Porębie. Rozpoczęły się one uroczystą mszą świętą w kościele p.w. św. A. Boboli w Zawierciu - Marciszowie, odprawioną przez ks. Henryka Niemca i ks. Piotra Mizere.
Podziel się
Oceń

W remizie OSP w Zawierciu - Marciszowie gratulacje, najserdeczniejsze życzenia oraz pamiątkowe upominki na ręce Zarządu Koła Łowieckiego „Poręba” złożyli zaproszeni goście m.in.: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Burmistrz Poręby Ryszard Spyra, Wójt gminy Włodowice Adam Szmukier, członek Zarządu Okręgowej Rady Łowieckiej w Katowicach Sergiusz Pośpiech, Łowczy rejonu zawierciańskiego Olga Oleksiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz Grzegorz Cekusa a także przedstawiciele Kół Łowieckich: „Ostaniec” z Zawiercia, „Ryś” i „Orlik” z Siewierza, „Diana” z Ogrodzieńca i „Orle Gniazdo” z Myszkowa.

Koło nasze powstało w lipcu 1947 roku po zarejestrowaniu w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Zawierciu i liczyło 14 członków zwanych w owym czasie „polownikami”. Założycielami i pierwszy zarząd stanowili kol. Franciszek Bendych, Józef Dziechciarek, Józef Ładoń, Henryk Krawczyk i Wilhelm Bugaj, którzy w imieniu koła wydzierżawili tereny polne i leśne od gminy Mrzygłód i Poręba. Początki były bardzo ciężkie, gdyż okres okupacji doprowadził w dużym stopniu do wyniszczenia istniejącego stanu zwierzyny i ptactwa łownego – przypomniał w okolicznościowym referacie prezes Koła Robert Motylewski.

Z kroniki Koła dowiadujemy się, że członkowie koła mocno wzięli się do roboty od podstaw nad odbudową pogłowia zwierzyny łownej, polegającej na racjonalnym dokarmianiu oraz budowie paśników i budek. Praca ta dała zaskakujące wyniki już po 1950 roku. Stan zwierzyny w postaci zajęcy, saren, kuropatw, kaczek, cietrzewi i dzików bardzo się poprawił. Dobra gospodarka Koła, a także troska o dokarmianie doprowadziła m.in., do tego, że stan kuropatw należał do jednych z lepszych w naszym województwie, a dużym „rajem” dla myśliwych były dzikie kaczki w okolicach Marciszowa i nad rzeką Wartą. Kronika podaje też, że w 1973 r. pozyskano m.in. 218 sztuk zajęcy i 339 sztuk kuropatw. Koło prowadziło odłowy żywych zajęcy na eksport w liczbie około 100 rocznie. -Zmiany w ekosystemach spowodowały także nieodwracalne zmiany w liczebności zwierzyny drobnej, która mimo usilnych zabiegów nie może się odrodzić i powrócić do stanów ilościowych z lat 60, 70 i 80 mówią najstarsi członkowie koła. Duży problem stanowią też kłusujące psy, skrzydlate drapieżniki i lisy.

-Koło nasze gospodaruje w obwodzie łowieckim o powierzchni 5586 ha, obejmującym teren Poręby, Zawiercia, Myszkowa i gminy Włodowicemówi łowczy koła Marek Dynowski. Zimowe dokarmianie oraz walka z kłusownictwem to podstawowe zadania Koła, realizowane przez wszystkie lata z powodzeniem. W celu poprawy populacji starają się co roku wypuszczać na łowiska Koła zakupione przez nich bażanty i kuropatwy. W trakcie uroczystości srebrnym medalem za Zasługi dla Łowiectwa Śląskiego otrzymał Adam Szmukier, a pamiątkowe statuetki za wieloletnią działalność w rozwój Kola Łowieckiego w Porębie Krzysztof Mazur i Jacek Kempa.

Pracą koła, którego skład tworzy zgrany i rozumiejący się kolektyw, kieruje zarząd w składzie: Prezes koła – Robert Motylewski, Łowczy koła – Marek Dynowski, Sekretarz – Zbigniew Rudawski, Skarbnik – Norbert Gajos. Przewodniczący komisji rewizyjnej Andrzej Soja, członkowie: Eureniusz Hąc i Zbigniew Turek.

Członkowie koła oraz zaproszeni goście otrzymali okolicznościowe przypinki. Uroczyste obchody pokazały, że Koło jest nie tylko drugim domem dla myśliwych, ale także ważną instytucją społeczną. Uroczystość zakończono biesiadą myśliwska, przy której wspominano minione lata i snuto plany na przyszłość.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama