“Dopalacze! Bieg do śmierci” to hasło przewodnie kampanii profilaktycznej, organizowanej kilka lat temu przez Policję w całym kraju. Słowa te nie tracą na aktualności, a dopalacze wciąż stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które po nie sięgną.
Czym są dopalacze? To różne substancje lub ich mieszanki, które mają działanie psychoaktywne - mają wywołać efekt narkotyczny. Dopalacze mogą jednak wywoływać różne reakcje, a osoba, która po nie sięgnie tak naprawdę nie wie, jak zareaguje jej organizm. Ponadto nigdy nie można być pewnym, jaki jest skład dopalaczy i co się w nich znajduje.
Mogą powodować np. bezsenność, nudności, wymioty, bóle głowy, drgawki, problemy z oddychaniem, palpitacje serca. Dopalacze mogą też doprowadzić do śmierci.
Oprócz powyższych, dopalacze mogą wywołać urojenia, agresję, przeraźliwy lęk oraz doprowadzić do prób samobójczych. Zażywanie dopalaczy przekłada się na jakość relacji międzyludzkich. Osoba, która bierze dopalacze może czuć nienawiść do innych ludzi, wycofać się z kontaktu z bliskimi i znajomymi, stracić dotychczasowe zainteresowania i cele życiowe.
-Dopalacze doprowadzają osobę zażywającą do skoncentrowania uwagi wyłącznie na ich zażywaniu. Dopalacze UZALEŻNIAJĄ!- podkreśla Policja.
Środki występują w zasadzie w każdej postaci - płynu, proszku, suszu, tabletek i granulatu. Często ich opakowania były kolorowe i przypominały opakowania słodyczy. Bywały one sprzedawane jako pochłaniacze wilgoci, odświeżacz powietrza, nawóz do kwiatów lub “produkty kolekcjonerskie”.
Osoby, które znalazły się w kłopotach lub chciałyby pomóc komuś bliskiemu mogą korzystać z telefonów zaufania:
- Narkomania - 800 199 990 (czynny codziennie w godz. 16-21);
- Uzależnienia behawioralne - 801 889 880 (czynny codziennie w godz. 17-22).
- Antynarkotykowa poradnia internetowa - www.narkomania.org.pl
- Aplikacja “Drug Stop”
-Przypominamy! Udzielanie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3. Kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi temu, kto udziela małoletniemu takich środków lub substancji. Nakłanianie małoletniego do użycia dopalaczy podlega tej samej karze. Udzielenie, ułatwianie albo nakłanianie innej osoby do użycia takiego środka w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej jest zagrożone karą pozbawienia wolności do roku do 10 lat. Jeżeli sprawca działa tak wobec osoby małoletniej podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Posiadanie znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3- dodaje zawierciańska Policja. (mc) Grafika: policja.pl
Napisz komentarz
Komentarze