Sierpień jest idealnym miesiącem na pierwsze jesienne porządki. Ogród każdego roku wymaga gruntownego sprzątania, dlatego najlepiej zrobić to w momencie, kiedy pogoda jeszcze sprzyja. Trudno uporządkować wszystko w zaledwie jeden dzień, ale takie urządzenia jak myjka parowa do ogrodu zdecydowanie przyspieszą proces sprzątania, a jednocześnie pozwolą zrobić to gruntowanie. Co więc warto zrobić jeszcze w sierpniu w swoim ogrodzie, aby we wrześniu cieszyć się jesienną aurą?
Ogród przy domu, działka czy zielony skwer przy mieszkaniu – bez wzglądu na to, co posiadamy, każdego roku przed nadejściem zimy trzeba je uporządkować. Sprzątamy wszystko: od kostki brukowej, poprzez meble ogrodowe, aż do płotów i tarasów. Jesienne porządki są nieuniknione, dlatego warto zastanowić się, jak można ułatwić sobie to zadanie i zacząć wcześniej.
Przekwitnięte kwiatostany i kwiaty cebulowe
Sierpień w ogrodzie jest idealnym miesiącem do porządkowania rabat, pielenia czy „porządkowanie” roślin. Dlatego przez cały ten miesiąc warto usuwać przekwitnięte kwiatostany róż i bylin. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre gatunki jeszcze w tym samym roku powtórzą kwitnienie.
Jeżeli marzymy o zakwiecanym i kolorowym ogrodzie, pod koniec sierpnia zaczynamy sadzenie niektórych gatunków kwiatów cebulowych (np. krokusów, przebiśniegów i lilii białej). Aby uchronić cebule przed gryzoniami i szkodnikami, warto pamiętać, aby sadzonki były w ażurowych plastikowych koszyczkach dedykowanym do roślin cebulowych.
Myjka parowa, dmuchawa do liści i podstawowe narzędzia jak sekator czy grabie powinny być zawsze w pogotowiu. Sprzątanie nie musi być tak wymagające, jeśli tylko wiemy, w jaki sposób najlepiej wyczyścić konkretne powierzchnie. Sierpień jest dobrym momentem na coroczne porządki, warto wykorzystać go w pełni.
Gadżet do sprzątania ogrodu
Późnym latem i wczesną jesienią w każdym ogrodzie jest też mnóstwo pracy porządkowej. Jest na to jednak sposób. Dzięki gadżetom ogrodowym, uporamy się ze wszystkim szybciej i znacznie dokładniej. W tym celu można wykorzystać środki chemiczne albo coś bardziej uniwersalnego i ekologicznego. Myjka parowa do ogrodu (np. marki Ariete) to urządzenie, które nie tylko wyczyści każdą porowatą powierzchnię w ogrodzie, ale sprawdzi się również przy sprzątaniu domu.
Meble ogrodowe i grill
Teoretycznie wiele mebli ogrodowych jest odpornych na trudne warunki atmosferyczne, w praktyce – zawsze lepiej jest o nie zadbać. Po całym sezonie, krzesła, fotele i stoły wymagają gruntownego czyszczenia. Można to zrobić tradycyjnie, czyli wyszorować ręcznie, ale w przypadku chociażby rattanu, będzie to bardzo czasochłonne zadanie. Doskonale sprawdza się w tym celu myjka parowa do ogrodu, która jest w stanie usunąć brud ze wszystkich zakamarków. Urządzenie ma na tyle dużą moc, że bez użycia chemii – czyli ekonomicznie i w pełni bezpieczne – doczyści nie tylko meble ogrodowe, ale też grilla.
Umycie kratek żeliwnych lub emaliowanych jest żmudnym i czasochłonnym zajęciem, ale myjka parowa do ogrodu bez trudu usunie przypalony tłuszcz i resztki jedzenia. To bardzo wszechstronne i uniwersalne urządzenie, dzięki któremu jesienne porządki będą znacznie łatwiejsze, a ogród zostanie w pełni uprzątnięty i przygotowany na nadejście chłodnych dni.
Czyszczenie kostki i mebli ogrodowych warto, aby było ekologiczne, ponieważ najczęściej odbywa się właśnie na trawniku czy w okolicach kwiatostanów. Dlatego warto zwracać uwagę na alternatywne rozwiązania, które nie wymagają chemii, a dzięki wysokiej temperaturze mycia zabijają bakterie i usuwają brud. Taka opcja zdecydowanie lepiej sprawdzi się w ogrodzie i będzie bezpieczna dla trawy i kwiatów.
Zabezpiecz rośliny na zimne wieczory
Oprócz czyszczenia, równie ważne jest zabezpieczenie wszystkich miejsc, które mogą ucierpieć w pierwsze zimne wieczory. Nie można zapomnieć w szczególności o kwiatach i roślinach – one potrzebują osłony przez mrozem, aby zimno im nie zaszkodziło.
W sierpniu i wrześniu, warto też pamiętać o przycinaniu krzewów i drzew. Do cienkich gałązek wystarczy zwykłe nożyce ogrodowe lub sekator, ale grubsze gałęzie wymagają wykorzystania piły ogrodowej. Tego typu prace najlepiej wykonać, kiedy na roślinach są jeszcze liście. Dzięki temu unikniemy usunięcia zdrowych gałęzi.
Ścięte gałęzie oraz liście, będą świetną osłoną dla kwiatostanów, które są wrażliwe na zmiany pogody i wymagają szybkiego osłaniania przed chłodem. Dlatego już na koniec lata zbierz je w jedno miejsce albo przygotuj do osłonięcia nimi wybranych roślin.
Na koniec warto dodać, że koniec sierpnia i początek września to jedne z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Praca w nim może być przyjemnością, jeżeli tylko rozłożymy zadania w czasie i wykorzystamy do tego odpowiednie gadżety. Opr. red.
Napisz komentarz
Komentarze