Narodowe Święto Niepodległości jako święto państwowe ustanowiono w 1937 roku (do tego czasu obchody kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości miały charakter wojskowy). W okresie okupacji nie wolno było obchodzić świąt państwowych, choć pamięć o 11 Listopada pozostała w umysłach i sercach Polaków, a wszelkie obchody były bardzo ryzykowne i odbywały się w konspiracji. Po zakończeniu II wojny światowej, w Polsce rządzonej przez komunistów Święto Niepodległości zostało zniesione. Zamiast 11 Listopada obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski 22 lipca (rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN, który w Moskwie zatwierdził i podpisał Józef Stalin). Obchody Święta Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą w 1989 roku.
W wielu gminach powiatu zawierciańskiego oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczynały msze święte w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwach, uczestnicy obchodów 11 Listopada składali kwiaty przy pomnikach i w miejscach pamięci. Tradycyjnie rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego.
Obchodom często towarzyszyły pokazy i prelekcje historyczne, różnorodne wydarzenia artystyczne i sportowe. W Zawierciu, Ogrodzieńcu, Szczekocinach, czy też Żarnowcu w oficjalnych uroczystościach uczestniczyło wiele osób – m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek gminnych i powiatowych, reprezentanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, kombatanci, społeczność szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, mieszkańcy.
Ze względu na pandemię, obchody w ograniczonej formie zorganizowano w Porębie. W środę, 10 listopada przed pomnikiem upamiętniających Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny kwiaty złożyli Burmistrz Ryszard Spyra, Skarbnik Miasta Joanna Mucha, Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Kołodziej oraz radna Barbara Gola. W porębskiej uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele placówek oświatowych, MOPS-u i MPWiK.
Podobnie było w Łazach. Oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się w zmienionej formule i nie uczestniczyło w nich wiele osób. Burmistrz Maciej Kaczyński wraz z dyrektorem MOK Grzegorzem Piłką złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą mieszkańcom Miasta i Gminy Łazy. Towarzyszyły im delegacja z V Szczepu Harcerskiego „Orlich Gniazd” oraz młodzież z ZS im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach.
(es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu, UM Łazy, UMiG Ogrodzieniec, UG Żarnowiec, UM Poręba, UMiG Szczekociny
Napisz komentarz
Komentarze