Zakup ubezpieczenia OC
Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a do jej wykupienia zobowiązani są wszyscy właściciele samochodów. Bez odpowiedniej polisy nie można jeździć po publicznych ulicach, a za każdy dzień zwłoki będzie nas czekać kara finansowa. Nikt z nas nie chciałby się na nią narazić, więc, zamiast ryzykować, lepiej od razu rozejrzeć się za stosownym ubezpieczenie. Do tej pory zwykle wiązało się to ze spotkaniem z agentem w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, czy też poza siedzibą firmy. Jednak z biegiem czasu zaczęto oferować też wygodniejsze formy zakupu polisy, w tym na przykład za pośrednictwem Internetu i więcej na ten temat na stronie https://wypowiadamoc.pl/.
Co ciekawe, interesujący nas produkt możemy nabyć nie tylko za pośrednictwem strony www wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale także przez porównywarki online. To profesjonalne, ale bardzo proste narzędzie, które zapewniają nam dostęp do ofert od wielu różnych ubezpieczycieli i to w jednym miejscu. Wystarczy wypełnić krótki formularz swoimi danymi, a już po chwili będziemy mogli zapoznać się z ofertami dostosowanymi do swoich potrzeb. Później wystarczy wybrać najlepszą i dopełnić formalności związanych z zakupem ubezpieczenia OC.
Przedłużenie/wypowiedzenia umowy OC
Jednak to dopiero początek, ponieważ skoro w kilku krokach możemy wykupić ubezpieczenie OC, to możemy być też pewni, że nie będzie trudności przy przedłużeniu umowy u obecnego ubezpieczyciela. Do tego wiele firm z branży pozwala na wypowiedzenie umowy OC przez Internet, w tym na przykład w Ergo Hestia (https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-ergo-hestia) nie będzie z tym problemu. To oczywiście dla nas dobra wiadomość, ponieważ nie musimy szukać oddziału swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, ani też umawiać się na spotkanie z agentem.
Wystarczy sporządzić odpowiedni wniosek o wypowiedzenie umowy OC, zawrzeć w nim najważniejsze dane (swoje, towarzystwa ubezpieczeniowego oraz informacje związane z pojazdem, którego dotyczy polisa), podać podstawę prawną, która pozwala nam na taki krok i po złożeniu podpisu, wysłać drogą mailową lub bezpośrednio przez formularz. Oczywiście powinniśmy liczyć się z tym, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może wyznaczać inne warunki wypowiedzenia umowy OC online, więc lepiej się z nimi zapoznać, ponieważ w ten sposób przyśpieszymy wszystkie procedury.
Zgłoszenie zbycia lub nabycia auta
Na pewno warto też wspomnieć, że online można zgłosić zbycie lub nabycie auta. Nie będzie też problemów ze zgłoszeniem przekazania pojazdu jako darowizny komuś z bliskich. Aby jednak w taki sposób dopełnić wszystkich formalności, trzeba mieć profil zaufany. Na jego założenie jest kilka sposobów, a jednym z łatwiejszych okazuje się wykorzystanie internetowego konta bankowego (o ile nasz bank ma taką opcję). Procedura nie zajmuje dłużej, niż kilka minut, a po jej dopełnieniu, można przejść do zgłoszenia zbycia lub nabycia auta. Nie obejdzie się jednak bez podania kilku jakże ważnych informacji o pojeździe. Jeśli chcemy zgłosić nabycie auta, to musimy podać markę, typ i model samochodu, a także numer VIN.
Do tego też konieczne jest podanie danych zbywcy, czy skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdzi nabycie pojazdu, a więc na przykład umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, czy umowa darowizny. Zgłaszając zbycie pojazdu, wystarczy podać dane nowego właściciela, a także skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza przeprowadzoną transakcję. Wypełniony wniosek należy wysłać do wydziału komunikacji właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Może to być starostwo powiatowe, urząd miasta (jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu), czy urząd dzielnicy (dotyczy to mieszkańców Warszawy).
Sprawdzenie historii auta
Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć, że online można sprawdzić pełną historię samochodu. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność zwłaszcza przy zakupie używanego pojazdu, ponieważ można bardzo szybko zweryfikować, w jakim jest stanie technicznym, czy jest to pojazd powypadkowy, czy też kradziony. W zebraniu przydatnych informacji pomoże nam Centralna Ewidencja Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych, ponieważ zapewnia dostęp do aktualnych danych o pojazdach.
Wystarczy wejść na odpowiednią stronę www, a następnie podać numer rejestracyjny samochodu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a już po chwili będziemy mogli zapoznać się z raportem o ważności obowiązkowego badania technicznego, ubezpieczenia OC, czy nawet o tym, ilu właścicieli miał dany pojazd. Jeśli zebrane dane okażą się niewystarczające, to zawsze możemy skierować się na inne serwisy, w tym również na płatne.
Napisz komentarz
Komentarze