Dla rodziców to jednak kolejne zmartwienie. Rodzice obawiają się ujawniania wrażliwych danych na temat własnych dzieci, a same dzieci boją się jeszcze większego porównywania wyników sportowych na tle klasy, ale i w skali roku. Dla Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki to tylko typowanie szczególnie uzdolnionych uczniów, „rozwój sportowy” dzieci. Jednak dla nich samych to kolejny test do zaliczenia, kolejny powód do wyśmiania na tle klasy, czy kolejny powód, aby przynieść zwolnienie z WF-u.
Obowiązkowe testy będą dotyczyć uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły ponadpodstawowej. Odbywać się będą raz w roku, na wiosnę. Uczniowie będą musieli skoczyć w dal z miejsca, przebiec 10 razy 5 metrów, zrobić plank tzw. „deskę” oraz beep test- czyli 20-metrowy bieg wahadłowy. Według MEN i MSiT wyniki testów sprawnościowych nie będą wpływały na ocenę z wf-u. Na pewno natomiast będą wpisywane do Ewidencji „Sportowe Talenty”. Data przeprowadzenia testów i wyniki to nie jedyne dane, jakie mają trafić do ewidencji. Rodzice z numerem pesel swoich dzieci mają również podawać ich wiek, wagę czy wzrost.. Są to dane wrażliwe i rodzice są niechętni na wizję udostępniania takich informacji szkole, a w efekcie instytucji publicznej.
„Nie wiem, jak będzie wyglądała kwestia, jeśli rodzic nie zdecyduje się przekazać tych danych. Mnie, jako mamę bardzo szczerze to niepokoi” -Sylwia Kowalska, mama Jana, Fundacja Autism Team, źródło TVN24.
Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę na zastrzeżenia dotyczące zgodności programu z RODO i Konstytucją RP:
„Zakres danych, który będzie trafiał do rządowego systemu „Sportowe talenty”, jest szeroki, a dane będą przetwarzane przecież również w celach quasi-marketingowych. Wszystko będzie odbywało się z mocy samego prawa, bez uzyskiwania odrębnej zgody od ucznia (lub jego rodziców, gdy jest niepełnoletni). Szkoły również nie będą mogły zrezygnować z udziału w programie”- Łukasz Korzeniowski ze Stowarzyszenia Umarłych Statutów.
Cały program „Sportowe Talenty” ma służyć diagnozie sprawności fizycznej polskich uczniów, odkrywaniu sportowych talentów. Jednak dla samych uczniów to kolejny problem do przejścia w trakcie edukacji szkolnej, a jak wiemy jest ich wiele.
Napisz komentarz
Komentarze