(Wola Libertowska) W Woli Libertowskiej w gminie Żarnowiec ma powstać nowoczesny park wiatrowy. 18 grudnia w remizie strażackiej odbędzie się zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy wyrażą swoją opinię w sprawie budowy wiatraków na terenie ich sołectwa. Inwestorem jest Juwi Energia Odnawialna Sp. z o. o., czyli polski oddział niemieckiej firmy z wieloletnim doświadczeniem w realizacji podobnych inwestycji w Polsce i na świecie. Jeśli plan się powiedzie, będzie to pierwsza farma wiatrowa w powiecie!
Park wiatrowy będzie się składał z pięciu turbin, o mocy 2 MW każda. Łączna moc wyniesie 10 MW, co wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla około 10 tys. gospodarstw domowych. Jedną z najważniejszych korzyści dla mieszkańców gminy będą dodatkowe, wysokie wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków od budowli i od nieruchomości. Rocznie, jak pokazują przykłady z innych gmin gdzie takie turbiny już działają, daje to kwotę ok. 60 tys. zł od turbiny. Dodatkowym atutem jest fakt, że podatki te gmina będzie pozyskiwała niezależnie od sytuacji ekonomicznej przez najbliższe 30 lat.
- Wszystkie turbiny, jakie zostaną wybudowane na terenie parku wiatrowego realizowanego przez firmę Juwi, będą, fabrycznie nowe. Każda z nich to nowoczesna konstrukcja wyprodukowana przez najlepsze firmy z branży. Odległość turbin od zabudowań zagwarantuje mieszkańcom bezpieczne i bezproblemowe sąsiedztwo. Turbiny zostaną ulokowane w odległości dużo większej niż jest to wymagane w polskim prawie. Stanowi ono bowiem, że parametrem jest tzw. próg słyszalności, czyli poziom 40 dB. Taka wielkość, w przypadku turbin wiatrowych, spełniona jest już przy odległości 300-400 m. Planowane usytuowanie turbin w Woli Libertowskiej zakłada 650 m, jako minimalną odległość od zabudowań. Wiatraki stawiane w ramach projektu realizowanego przez firmę Juwi spełniają wszystkie normy prawne prawa polskiego i europejskiego - mówi Joanna Cigorin manager ds. Public Relations i Komunikacji Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o.
Praca turbin będzie stale monitorowana przez system komputerowy. Inwestycja realizowana jest w oparciu o długookresowe pomiary wietrzności, które zostały uzupełnione wynikami rocznej analizy kierunku i siły wiatru. Charakterystykę wiatru badano w oparciu o maszt meteorologiczny, który znajdował się w Woli Libertowskiej (zdemontowany w lipcu bieżącego roku).
CO Z ROLNIKAMI?
Gmina Żarnowiec bardzo mocno związana jest z rolnictwem. Dlatego kluczowe jest pytanie jak inwestycja wpłynie na ich uprawy.
- Parki wiatrowe nie ograniczają uprawy gruntów oraz hodowli bydła. Można je prowadzić już w odległości kilku metrów od podstawy fundamentu wieży wiatraka. Maksymalna powierzchnia wyłączenia gruntów z produkcji rolnej pod pojedynczą turbinę wynosi 2000 m2 (fundamenty, droga dojazdowa). Pozostała powierzchnia może być bez przeszkód użytkowana rolniczo. Same turbiny w żaden sposób nie wpływają na gleby i wody gruntowe. Farma wiatrowa nie zagrozi lokalnej faunie i florze. Juwi zgodnie z obowiązującym prawem i własnymi rygorystycznymi standardami, dla zachowania obiektywności zleca prace nad raportami o oddziaływaniu na środowisko specjalistycznym firmom zewnętrznym- dodaje.
Obecnie Juwi zatrudnia ponad 1500 pracowników, generując roczny obrót w wysokości około 1 miliarda Euro. Firma zainstalowała około 500 elektrowni wiatrowych, produkujących łącznie około 850 MW. Oddała do użytku również ponad 1500 instalacji solarnych. Juwi posiada swoje przedstawicielstwa w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Czechach, Polsce, Bułgarii, RPA, Indiach, Chile i na Kostaryce. W 2012 roku planowane jest otworzenie oddziału w Singapurze.
Juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o. należy do niemieckiego holdingu Juwi. Firma swoją działalność w Polsce rozpoczęła w 2009 roku z kapitałem zakładowym 1.446.500 zł.
Zbudowała park wiatrowy w Stypułowie, składający się z 3 turbin o łącznej mocy 4.5 MW. Na początku tego roku firma oddała do użytku kolejny park, tym razem w Kartowicach (1 turbina o mocy 1,5 MW). Obecnie realizowana jest budowa parku wiatrowego w Robach, województwie zachodnio – pomorskim.
RUSZAJĄ KONSULTACJE
W Woli Libertowskiej właśnie ruszają konsultacje społeczne. Spotkania z przedstawicielami firmy zostaną zorganizowane 4 i 5 grudnia.
- Przy wyborze lokalizacji parku wiatrowego, pod uwagę brane jest wiele czynników, takich jak: istniejąca infrastruktura, warunki wietrzne, a w szczególności dobro społeczne i ochrona środowiska naturalnego. W tym celu przeprowadzane są konsultacje społeczne, zlecane są badania środowiskowe, ornitologiczne, a także mierzony jest poziom hałasu – zaznacza J. Cigorin.
Dwa wiatraki miały również stanąć w gminie Szczekociny na terenie Tęgoborza i Siedlisk. Inwestorem jest firma WindProjekt. Te dwie konstrukcje mają wzbogacać gminną kasę rocznie o 200 tysięcy złotych.
- Przypuszczam, że wiatraki u nas jednak nie powstaną. 144 osoby podpisały protest przeciwko ich lokalizacji. Sprawę rozpatrzę zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Pewnie będą odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – mówi burmistrz Szczekocin Krzysztof Dobrzyniewicz.
MonikaPolak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze