(Warszawa, Łazy) Pod koniec ubiegłego roku dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach uczestniczyła w spotkaniu z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską i przedstawicielami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Obecnie na rynku pracy poszukiwani są wykwalifikowani kolejarze, dlatego MEN chce zwiększyć subwencję oświatową dla szkół, które kształcą młodzież w klasach o profilu kolejowym. ZS z Łaz zachęca nastolatków do wejścia w mury szkoły, oferując program stypendialny i zagraniczne praktyki.
W grudniu dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach Marzena Orzoł uczestniczyła w spotkaniu z minister Anną Zalewską, które zostało zorganizowane w warszawskiej siedzibie spółki PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Uczestniczyli w nim między innymi prezes zarządu spółki, dyrektorzy spółek PKP PLK oraz dyrektorzy technicznych szkół kolejowych. Uczestnicy grudniowego spotkania rozmawiali o współpracy szkół klejowych z pracodawcami oraz zmianach w prawie oświatowym, mających ułatwić realizację porozumień między placówkami kształcącymi młodych kolejarzy a pracodawcami.
- Pani dyrektor Orzoł w czasie swojego wystąpienia przede wszystkim podziękowała spółce PKP PLK za objęcie uczniów Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego Łazach programem stypendialnym. Poruszyła również kwestię pomocy dydaktycznych, szkoleń dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w spółkach PKP oraz wypracowania jednolitego bardziej szczegółowego programu nauczania dla kolejowych kierunków technicznych – przekazują przedstawiciele ZS im. Gostkowskiego w Łazach. Jak poinformowała podczas spotkania z dyrektorami szkół minister Anna Zalewska, obecnie na rynku pracy poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy kolei. Efektem zapotrzebowania ma być zwiększenie subwencji oświatowej dla szkół kształcących młodych kolejarzy. Szacuje się, że braki w zatrudnieniu w PKP PLK na najbliższą dekadę to blisko 7 tysięcy pracowników.
STYPENDIA, STAŻE I PEWNOŚĆ ZATRUDNIENIA – „GOSTEK” ZACHĘCA MŁODZIEŻ DO NAUKI W KLASACH KOLEJOWYCH
Zespół Szkół w Łazach zachęca uczniów do nauki w klasach kolejowych, oferując im program stypendialny Spółki PKP PLK. Miesięczna kwota wypłacanego stypendium wynosi od 250 do 450 złotych, a warunkami, jakie uczniowie muszą spełnić są: średnia ogólna ocen 3,8, średnia z przedmiotów kolejowych 3,5, zachowanie minimum poprawne. - Dodatkowo uczniowie mogą otrzymać bonus 500 zł ( jednorazowa wypłata za ukończenie roku szkolnego ze średnią z przedmiotów zawodowych na poziomie 4,0). Stypendia są wypłacane od 2 klasy. Po ukończeniu technikum istnieje konieczność podjęcia pracy w PKP PLK i odpracowania czasu pobierania stypendium, nie dłużej niż 2 lata. Drugą spółką PKP, z którą szkoła ma podpisaną umowę stypendialną jest PKP Cargo Tabor. Stypendia w tej spółce są przyznawane na podobnych zasadach – informuje placówka. Dla uczniów szkoła organizuje też praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne u pracodawców. Prócz tego odbywają się również miesięczne wyjazdy na staże i praktyki zagraniczne, które organizowane są w ramach programu Erasmus+ - w tym roku uczniowie wyjechać mają do Włoch.
Zawód kolejarza przeżywa obecnie swój renesans – zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników jest duże, a zdobycie zawodu może być szansą dla młodych absolwentów na znalezienie pewnej i stałej pracy. (es)
Napisz komentarz
Komentarze