W dn. 26-30 czerwca 2019 r. w Szczekocinach odbył się II Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur. Organizatorami festiwalu byli: Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny Jacek Lipa, Zespół Szkół w Szczekocinach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach, Organizacja Żydów Szczekocińskich, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach, Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Pięciodniowe prezentacje dotyczyły osobliwości kulturowych miasta, także prezentowanych po raz pierwszy, jak choćby wizyta i wspomnienie córki pisarza Pawła Jasienicy – Pani Ewy Beynar Czeczot.
Miejscem spotkania mieszkańców miasta i wspomnieniem okresu szczekocińskiego Jasienicy był pałacowy pawilon, w którym w latach 1946-1955 mieszkał pisarz ze swoją rodziną. Tu córka pisarza, władze miasta i przedstawiciele organizacji pozarządowych odsłonili tablicę upamiętniającą pobyt Pawła Jasienicy w Szczekocinach. Oto treść tablicy: „W tym budynku w latach 1946-1955 mieszkał i tworzył Paweł Jasienica 1909-1970. Pisarz, autor „Polski Piastów”, „Polski Jagiellonów”, „Rzeczpospolitej Obojga Narodów” 29 czerwca 2019. Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic.”
Wiele lat upłynęło zanim pojawiła się tablica upamiętniająca związki Jasienicy ze Szczekocinami. Warto przypomnieć, iż okres szczekociński pisarza wiąże się z prośbą o pomoc i pracę nauczycielską dla szwagierki Stanisławy Adamowicz oraz o mieszkanie dla żony Władysławy i córki Ewy. Mieszkający i pracujący w Szczekocinach Jasienica (właściwe nazwisko Lech Leon Beynar) został przyjęty do Związku Literatów Polskich.
Pozostałe wydarzenia II Szczekocińskiego Festiwalu Dialogu Kultur to m. in: spacer ul. Senatorską z przewodnikiem z wystawą archiwalnych zdjęć dawnej ulicy, był Dzień Awangardy wiążący się z otwarciem galerii „Neon” i wspomnienie artysty awangardowego ze Szczekocin Juliana Jończyka. Drugi dzień – Żydowski z modlitwą kadisz, odbył się na dawnym cmentarzu żydowskim w Szczekocinach. Imprezą towarzyszącą było spotkanie z pisarzem Mikołajem Grynbergiem. Był także Dzień Romski w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach z udziałem Romów i wystawą prac prezentujących kulturę i tradycje romskie. Na zakończenie swój występ zaprezentował zespół „Romano”. Dzień Jana Ciechanowskiego - ostatniego właściciela zespołu pałacowo-parkowego z końca XVIII w., zgromadził licznie przybyłych mieszkańców Szczekocin i okolic w tzw. sali balowej szczekocińskiego pałacu.
Warto odnotować oprawę muzyczną, która towarzyszyła II Szczekocińskiemu Festiwalowi Kultur. Były to występy: Kwartetu Świętokrzyskiego, lokalnego zespołu wokalnego „Arytmia”, kapeli „Maciejowa Kapela”. Ta ostatnia zachęcała mieszkańców Szczekocin do udziału w potańcówce nad rzeką Pilicą, przy. ul. Senatorskiej.
Czesław Orliński
Napisz komentarz
Komentarze