Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BITWY UŁANÓW: SZCZEKOCINY 1939r. I KOMARÓW 1920r.

Rodzina Pułkowa 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego w Krakowie przesłała dla szkoły i środowiska Szczekocin wydawany od wielu lat Komunikat, w tym roku nr 29. Prezes Rodziny Pułkowej Jakub Krzysztof Czekaj dziękuje organizatorom obchodów w Szczekocinach rocznicy bitwy z 3 września 1939 r. oraz bitwy pod Komarowem, niedaleko Zamościa z 31 sierpnia 1920r. - ostatniej wielkiej bitwie kawaleryjskiej w historii Europy. Dowódcą zwycięskiej bitwy pod Komarowem był płk. Kornel Krzeczunowicz.
Podziel się
Oceń

Specjalne podziękowania dla mieszkańców, władz samorządowych oraz organizatorów corocznych obchodów w Szczekocinach zostały przesłane przez Jakuba Czekaja na ręce: Alicji Koper – Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego; Jolanty Wójcik – Wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Szczekocinach „Nasza Szkoła”; Czesława Orlińskiego Prezesa Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach.
Dn. 3 września 2017 r. Społeczna Szkoła Podstawowa w Szczekocinach przyjęła imię 8 Pułku Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. Z datą 3 września 1939 r. wspominamy 3 i 8 Pułk Ułanów, które pod Szczekocinami (Tęgobórz, Domki) starły się z niemiecką dywizją lekką. Co roku przy pomniku 8 Pułku Ułanów w Szczekocinach środowiska uczniów, mieszkańców Szczekocin i okolic, Rodziny Pułkowej z Krakowa spotykają się na patriotycznej uroczystości. 
Uczestnikiem bitwy o Szczekociny był Michał Wołejko, żołnierz 8 Pułku Ułanów ur. 6 lutego 1916 r. w Gierwałach na Litwie. Oto fragment jego wspomnień: „Dnia 1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa i pułk nasz wyruszył na granicę w Woźnikach, gdzie czołgi niemieckie zaatakowały nas. Następnego dnia w lasach janowskich zestrzeliłem samolot niemiecki. Dnia 3 września dotarliśmy do Szczekocin i tam była prawdziwa bitwa w której sporo z nas zginęło...”
Pod Szczekocinami zginęli Jan Kuś, kpr Suski, ułan Mikołaj Bankowski, ułan Mikołajek (pochowani na cmentarzu w Szczekocinach), ułan Stanisław Stachowski (pochowany na cmentarzu w Nakle) ułan Andrzej Jarek (pochowany na cmentarzu w Słupi).
Cud nad Wisłą, zwycięska bitwa warszawska z 1920 r. to lekcja historii, która łączy minione pokolenia ze współczesnymi. Na pomniku Józefa Piłsudskiego w Zawierciu, wspominamy legionistów ze Szczekocin, uczestników wojny bolszewickiej: Józefa Adamczyka (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości), Stanisława Górskiego, Wojciecha Dziubę, Jana Gaździckiego, Lonarda Gaździckiego, Aleksandra Grycnera, Jana Drożdzowskiego (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości) Teodora Kałużyńskiego  (odznaczonego Krzyżem i Medalem Niepodległości) Józefa Makiełło, Antoniego Strzeleckiego, Ludwika Wojciechowskiego. Zweryfikowany również Jan Górski i Piotr Pisarski. W obronie Warszawy zginął harcerz druh Beno ze Szczekocin. 
Wiele wspomnień przekazał Jan Gaździcki ps. Kazik– szesnastoletni uczeń progimnazjum rosyjskiego z Zarzecza Szczekocin, ochotnik, żołnierz 2 Pułku Legionów, odznaczony Krzyżem Legionów oraz Medalem Polska Swojemu Obrońcy 1918-1921, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. 
Syn Jana Gaździckiego dziś prof. dr. hab. Jerzy Gaździcki z Warszawy kontynuuje tradycje niepodległościowe rodziny. Jako chłopiec ps. Gołąb wraz z ojcem Janem brał udział w Powstaniu Warszawskim. Obecnie jest prezesem jednego ze środowisk kombatanckich Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz autorem niedawno wydanej książki „Pamięć o Powstaniu Warszawskim na Powiślu”. 
 



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama