Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 16:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

FORTUM Z ODPADÓW ZROBI PALIWO

W Zawierciu na terenie należącym do gminnej spółki zajmującej się odpadami czyli ZGK Zawiercie fińska firma Fortum wybuduje zakład produkujący paliwo z odpadów. Produkt trafi w całości do elektrociepłowni Fortum w Zabrzu która w 2019 roku zaczęła do „wsadu” dokładać właśnie paliwo RDF. Właśnie takie paliwo, które powstaje z resztek tworzyw sztucznych, zabrudzonych papierów, różnych pozostałości po sortowaniu odpadów, których kaloryczność jest ciągle zbyt wysoka, aby było możliwe ich składowanie, a jednocześnie są to odpady zbyt zabrudzone, aby nadawały się do odzyskania. Instalacja firmy Fortum pozwoli zagospodarować większość odpadów produkowanych przez mieszkańców Myszkowa i okolic które trafiają właśnie na składowisko w Zawierciu. Teraz kaloryczne odpady, których składowanie jest bardzo kosztowne, będą przerabiane na paliwo RDF.
Od lewej Krzysztof Tomczak prezes ZGK Łukasz Konarski Prezydent Miasta i Piotr Górnik -Prezes Fortum Polska
Podziel się
Oceń

Instalacja Fortum w Zawierciu ma przerobić w całości 20 tys. ton takich odpadów, z którymi teraz Zawiercie nie ma co zrobić. Rocznie instalacja będzie miała moc przerobienia 100.000 ton odpadów. To oznacza, że 80% odpadów jakie będą przerabiane  w Zawierciu, trafi tu z okolicznych powiatów. 
O planach budowy przedstawiciele Fortum, ZGK Zawiercie i Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski mówili podczas konferencji prasowej 18 września w Hotelu Zawiercie.
Piotr Górnik Prezes Fortum Polska przybliżył czym zajmuje się firma: -W Częstochowie Fortum w modernizację elektrociepłowni zainwestował 130 mln Euro, ten zakład w 35 % spala biomasę. Elektrociepłownia w Zabrzu wybudowana kosztem 870 mln zł zupełnie od podstaw jest najnowocześniejszym takim zakładem w Polsce, od 2019 roku przystosowanym do spalania paliwa RDF, które powstaje z odpadów, które wcześniej tylko mogły być składowane, gdyż nie było co z nimi zrobić.
Co i jak będzie produkowane w Zawierciu omówił Krzysztof Karolczak z Fortum: -W Polsce na składowiskach mamy 4 mln ton frakcji kalorycznej, drogiej w składowaniu,  z której może powstawać paliwo RDF, jednak zbyt mało mamy instalacji (ciepłowni, elektrociepłowni) przystosowanych do spalania RDF. Nasza elektrociepłownia w Zabrzu spali rocznie 250 tys. ton paliwa RDF, z czego 100.000 ton docelowo będziemy produkować w Zawierciu. 
Co dokładnie powstanie w Zawierciu? 
W hali o powierzchni 3, 1tys. mkw zostania zamontowana instalacja, która w dużym uproszczeniu rozdrobni odpady, oddzielone zostaną frakcje organiczne (resztki ziemi i roślin), kolejne elementy wyłapią resztki wartościowych surowców, jak metale, plastiki i te wrócą jako surowce do ZGK Zawiercie. Produkt końcowy, to bezwonne paliwo. Zakład zatrudni zgodnie z planem 10 osób, ale takie inwestycje zawsze generują zatrudnienie w ich otoczeniu: transport, usługi. Koszt budowy i wyposażenia firma planuje na 20 mln zł. 
Jeszce w tym roku firma Fortum planuje uzyskać pozwolenie na budowę,  już złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Budowa ma ruszyć w I kwartale 2021, by we wrześniu 2021 wyprodukować pierwszą partię paliwa. 
Sebastian Tomczak z Fortum kilka razy podkreślał minimalną uciążliwość zakładu dla otoczenia i nacisk na bezpieczeństwo pożarowe. Rzeczywiście, zagrożenia pożarowe w podobnych zakładach to istotny problem, o czym przekonała się firma VIG, której hala produkcji paliw alternatywnych dwukrotnie w ciągu kilku lat spłonęła w Myszkowie. Choć przyczyny za każdym razem były inne i nie wynikały z zaniedbań. 
-Czy takie zagrożenia, jakie dotknęły VIG, firmę stąd, były brane pod uwagę, gdy mówił pan o dużym nacisku na bezpieczeństwo pożarowe?
K. Karolczyk, Fortum: -W zakładzie zastosujemy system detekcji zagrożeń i system gaszenia najwyższej światowej klasy szwedzkiej firmy Firefly. 
 

Padły też pytania o lokalizację: dlaczego w Zawierciu, dlatego w tym miejscu? I o korzyści dla miasta i spółki komunalnej.
Prezydent Łukasz Konarski: -Negocjacje z inwestorem trwały 2 lata, lokalizacja w sąsiedztwie składowiska odpadów była jedyną jaką rozważaliśmy. Nie zgodziłbym się na lokalizację zakładu w innej części miasta. 
Przedstawiciele Fortum podkreślali, że o lokalizacji inwestycji w Zawierciu zdecydowało położenie w podobnej odległości od dwóch elektrociepłowni: w Zabrzu, która już współspala paliwo RDF i Częstochowie- która będzie go używać w niedługiej przyszłości. Położenie obok wysypiska jest też najlepszą lokalizacją, gdyż te dwa zakłady  się uzupełnią, surowiec ze składowiska będzie transportowany na niewielką odległość.
– Instalacja, jaką chcemy zbudować w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nie nadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać. To bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk i tajemniczych pożarów składowisk – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama