Ksiądz biznesmen: nie tylko wódka!
Działalność gospodarczą ksiądz Marek Niewiadomski zakłada, jak wynika z rejestrów CEiDG 1 kwietnia 2020, z siedzibą w Zabrzu, ul. Tuwima 3A/3. Działalność ma być też prowadzona w Rzeszowie, przy ulicy Zamkowej 13. Czym się zajmuje firma? Zgodnie z wpisem może handlować sprzętem medycznym i ortopedycznym, ale też bielizną, odzieżą, perfumami. Może też w detalu i hurcie handlować samochodami. Księdza biznes ma więc możliwości i perspektywy szerokie. Ale jeszcze tego samego dnia ks. Marek zawiesza działalność. Firma pojawia się 8 sierpnia 2020 w Zawierciu, gdzie w tamtejszym Urzędzie Miasta ksiądz Marek zmienia tzw. „przeważające PKD”. Ksiądz Marek od teraz ma się zająć głównie handlem alkoholem, piwem, winem. Może też zakładać bary i restauracje. 18 sierpnia do nazwiska dodaje nazwę KONCEPT. To już robi w Myszkowie i w tym urzędzie występuje o koncesję na sprzedaż alkoholu. 31 sierpnia 2020 dostaje trzy koncesje, ważne do 2024 roku. Na sprzedaż alkoholu poniżej 4,5%, od 4,5 do 18% i powyżej 18%. Może otwierać sklep i handlować wódką. Ale wcześniej musi zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej na terenie gminy Myszków. Ksiądz Marek wydaje się być ostrożny. Tę zmianę w rejestrze, dodanie nowego adresu firmy: Myszków ulica Kościelna dokonuje w… Ogrodzieńcu. W tamtejszym Urzędzie Miasta i Gminy Ogrodzieniec zgłasza też 21. września 2021 że zamyka firmę, kończy działalność. 22 września 2021 w rejestrze CEiDG Ministerstwo Rozwoju i Technologii oficjalnie potwierdza, że działalność gospodarcza firmy KONCEPT Marek Niewiadomski, ksiądz Marek Niewiadomski została definitywnie zakończona. Księdza czekają teraz kłopotliwe remanenty, rozliczenia z Urzędem Skarbowym. I inny problem: co zrobić z morzem wódki, piwa, i wina?
Uznaliśmy, że trzeba zapytać Biskupa Gliwickiego ks. Jana Kopca o ocenę legalności handlu wódką przez proboszcza z Herb. Oczywiście jako obywatel, zgodnie z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej ksiądz Niewiadomski może mieć nawet sieć sklepów z wódką. Ale chyba z prawem kościelnym, nie mówiąc już o etyczności prowadzenia właśnie takiego biznesu, może ksiądz Marek być ma bakier.
Ciekawe co o przedsiębiorczości proboszcza Marka Niewiadomskiego pomyślą parafianie z Herb, jak przeczytają ten artykuł?
Redakcja otrzymała krótką odpowiedź Kurii Gliwickiej:
„Szanowny Panie Redaktorze, bardzo Panu dziękuję za przesłanego maila oraz dołączone do niego pytania.
Pragnę Pana poinformować, że Kuria Diecezjalna w Gliwicach nie wydaje zgody na handel napojami alkoholowymi. Wydaje się, że handel wspomnianymi napojami nie licuje z celami i zadaniami, które stoją przed osobami duchownymi.” -Pozdrawiam serdecznie.
ks. Krystian Piechaczek Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej w Gliwicach
To tylko fragmenty artykułu, który ukazał się w Kurierze Zawierciańskim nr 39 z 24-09-21, dostępny również w wydaniu elektronicznym na eprasa.pl
Napisz komentarz
Komentarze