Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 14:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Zaczerwienione i podrażnione oczy? Sprawdź, czy dotyczy cię Zespół Suchego Oka [ZRÓB TEST]

Zmagasz się z uczuciem pieczenia i wysuszenia powierzchni oka, a może zdarza się, że pojawia się z nich wydzielina i dokucza Ci zaczerwienienie? Dbałość o zdrowie oczu jest kluczowa, szczególnie w ostatnich latach, kiedy to rozwój elektroniki sprawił, że nasz wzrok narażony jest na emitowane przez nią niebieskie światło. Jeśli doskwierają Ci powyższe objawy to możliwe, że zmagasz się z Zespołem Suchego Oka. Sprawdź, czy to schorzenie dotyczy też Ciebie!
Podziel się
Oceń

Czy grozi Ci ZSO - TEST 
1. Pracujesz przy komputerze kilka godzin dziennie? 
2. Często oglądasz telewizję? 
3. Nosisz na co dzień soczewki kontaktowe? 
4. Przebywasz w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych? 
5. Zażywasz leki antyhistaminowe?
 
Jeśli na powyższe pytanie w większości Twoja odpowiedź była twierdząca, oznacza to, że jesteś narażony na ZSO, ponieważ masz kontakt z najważniejszymi czynnikami ryzyka, które do niego prowadzą. Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże zadbać w odpowiedni sposób o Twój wzrok. 
Zespół Suchego Oka to wieloczynnikowa choroba filmu łzowego i powierzchni oka, która wiąże się z występowaniem bólu i pogorszeniem widzenia. Okuliści zauważają, że ZSO dotyka coraz powszechniej osoby dorosłe. Dotyczy od 11 do 17% z nich, w tym od 5 do 30% to osoby po 50. roku życia. Czy w przypadku tego schorzenia możemy już mówić o chorobie cywilizacyjnej? Co to oznacza i co zrobić, by nie znaleźć się w tych niechlubnych statystykach.


ZSO – choroba stylu życia? 
Stwierdzenie „choroba cywilizacyjna” brzmi bardzo poważnie. Niestety wciąż na liście pojawiają się nowe schorzenia, które zaczynają dotykać coraz większą liczbę ludzi. Nazywa się tak te przypadłości, które występują we wszystkich społeczeństwach i choć nie są zakaźne szybko się rozprzestrzeniają. Za tempo wzrostu występowania odpowiada głównie rozwój cywilizacji, który wpływa na negatywną zmianę stylu życia, do której zaliczyć można zmniejszenie aktywności fizycznej, nieprawidłową dietę, stres czy zmęczenie, które sprawiają, że otyłość, depresja czy cukrzyca stają się wszechobecne. Do chorób o charakterze globalnym, do których powstania i wzrostu zachorowań przyczynił się postęp cywilizacyjny dołączają kolejne schorzenia, mające wpływ także na tarczycę, serce czy oczy.
Jak radzić sobie z ZSO? 
W dzisiejszych czasach ciężko ograniczyć korzystanie z ekranów, gdy zwykle wymaga tego nasza praca, a po niej jeszcze lubimy odpocząć przeglądając social media lub czytając newsy w smartfonach. Trudno unikać klimatyzowanych pomieszczeń, gdy klimatyzator znajduje się w większości sklepów i biur. Jak więc postępować i co zrobić, by chronić oczy przed przykrymi konsekwencjami?
Jednym ze sposobów postepowania w ZSO rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) jest suplementacja kwasów omega-3. Kwasy tłuszczowe stanowią podstawowy materiał budulcowy błon komórkowych, a kwas DHA (będący jednym z rodzajów kwasów omega-3), jest składnikiem siatkówki oka. Dlatego kwasy te pomagają w zmniejszeniu objawów ZSO, zwiększeniu produkcji łez i ograniczeniu ich parowania. Organizm człowieka nie potrafi wytwarzać ich sam, dlatego tak ważna jest zróżnicowana dieta bogata m.in. w ryby, oleje czy orzechy, a pomocna może okazać się także dodatkowa suplementacja. Najlepiej sięgnąć po wygodne w stosowaniu kapsułki, zawierające kwasy omega-3 (np. Ocuvite Complete). Dodatkową zaletą będzie zawartość w składzie także witamin (C i E), luteiny, zeaksantyny oraz cynku. Optymalnie dobrane składniki pomagają w utrzymaniu prawidłowego widzenia, chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowa suplementacja pomoże w zadbaniu o wzrok od wewnątrz. Opr. red


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama