Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 26 grudnia 2024 17:35
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BYLI KOMANDOSI WESPRĄ TERYTORIALSÓW

Byli specjalsi wracają do wojska, by służyć w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Teraz jako terytorialsi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi żołnierzami. Dwóch byłych komandosów JWK w Lublińcu po odejściu z jednostki specjalnej postanowiło służyć jako żołnierze – ochotnicy w śląskiej brygadzie OT. Tu zdobyte przez lata zarówno w Polsce jak i na misjach doświadczenie wykorzystują, by pomagać innym terytorialsom w wojskowym rozwoju. Jak przyznaje jeden z nich, szkolenie ludzi spoza jednostki specjalnej to spore wyzwanie.
Podziel się
Oceń

- Musimy wrócić do podstaw. Wiele rzeczy w działaniach bojowych robimy automatycznie, a tu trzeba się zatrzymać i je krok po kroku wytłumaczyć, pokazać. Nie jest to łatwe, ale daje wielką satysfakcję tym bardziej, gdy widzi się ten zapał naszych młodszych kolegów, ich zaangażowanie i chęć wojskowego rozwoju – podkreśla komandos.
Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas, który w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu był między innymi dowódcą Zespołu Bojowego, przyznaje, że znając od lat obu specjalsów cieszy się, że swoim profesjonalizmem i niezwykłym doświadczeniem we wsparciu militarnym teraz podzielą się z żołnierzami Obrony Terytorialnej.
- To świetny przykład tego jak można wykorzystać wiedzę i umiejętności tak elitarnych żołnierzy, gdy zakończą oni już służbę zawodową. Mam nadzieję, że stanie się to standardem tak jak w Stanach Zjednoczonych gdzie potencjał taki jest zagospodarowany – dodaje płk. Tomasz Białas. 
Byli komandosi prowadzą nie tylko szkolenia podstawowe, ale i specjalistyczne w tym instruktorskie. Niebawem rozpoczną także szkolenia żołnierzy z GPR K9 WOT, których zadaniem będzie nie tylko działanie podczas akcji poszukiwawczo – ratowniczych w czasie pokoju, ale także działanie z psami w czasie wojny. (red) Foto: materiały prasowe


Napisz komentarz

Komentarze

Podatnik 05.11.2021 18:21
"Kiedy praca w ręce parzy wstąp do wojska lub do straży"

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama