Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 19:03
Reklama
Reklama

Drugi lockdown trudniejszy dla zamkniętych branż

24 października na terenie całej Polski wprowadzono tzw. strefę czerwoną. Jej poszerzenie na całą Polskę wiązało się z ponownym ograniczeniem lub zawieszeniem działalności kilku branż: gastronomicznej, fitness, rozrywkowej i sprzedaży detalicznej. Dla tych gałęzi gospodarki to już drugi lockdown w 2020 roku. Trzy dni po wprowadzeniu ograniczeń, 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan wsparcia dla najbardziej dotkniętych kryzysem branż. Tzw. Tarcza Branżowa - dla wielu jest kroplą w morzu potrzeb. Czy po ponad miesiącu od zamknięcia wielu przedsiębiorstw wsparcie finansowe rzeczywiście funkcjonuje?
Podziel się
Oceń

Antykryzysowa Tarcza Branżowa, która została stworzona w celu wsparcia najbardziej dotkniętych kryzysem branż jest dostępna dla przedsiębiorców od przełomu października i listopada. Zakłada ona zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, dotację w wysokości 5 tys. złotych oraz dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Warunkiem uzyskania wsparcia finansowego jest wykazanie spadku przychodów w październiku lub listopadzie o 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Przedsiębiorcy, którzy najbardziej odczuwają skutki obecnego kryzysu, zaopiniowali rządowe wsparcie jako dalekie od wystarczającego. 

BRANŻA GASTRONOMICZNA W GŁĘBOKIM KRYZYSIE 
Restauratorzy jednogłośnie podkreślają, że to trudny czas dla branży gastronomicznej. Jedzenie na wynos lub z odbiorem w lokalu nie rekompensuje strat, a koszty jakie ponoszą firmy z branży gastronomicznej, są bardzo wysokie. Wsparcie jakie zaoferował rząd dalece odbiega od potrzeb przedsiębiorców. Co gorsza, częściowe zamknięcie branży może trwać przez kolejne tygodnie, a wiele wskazuje na to, że nowy rok dla branży gastronomicznej i hotelarskiej rozpocznie się na tych samych zasadach co obecnie. 
„- Trwający lockdown jest jeszcze dotkliwszy, klientów jest mniej również z racji gorszej pogody, przyjeżdża mniej turystów, a w okresie przedświątecznym wielu ludzi stara się być ostrożniejszym w wydatkach. Plany ponownego otwarcia branży przewidywane były na 27 grudnia, jednak wciąż dokładnie nie wiadomo kiedy to nastąpi. Siedzimy jak na szpilkach” – mówi właścicielka Reastauracji Del Corso w Żarkach Olga Sikorska. 
Obroty w wielu restauracjach, jak również w „Del Corso”, spadły o około 80-90 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Wsparcie jakie jest oferowane przez rząd wypełnia jedynie mały procent strat, jakie ponoszą przedsiębiorcy. Mało tego, do wielu wsparcie finansowe lub informacja o jego uzyskaniu nie dotarło do dziś. Wiele lokali gastronomicznych do ponad miesięca nie dostało wsparcia finansowego, ponosząc ogromne straty.

SIŁOWNIE SZUKAJĄ MOŻLIWOŚCI DZIAŁANIA
Ogromnemu wyzwaniu musi sprostać branża fitness, która została całkowicie zamknięta dla klientów. Z usług siłowni i klubów fitness mogą korzystać wyłącznie osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są również baseny, siłownie i kluby fitness, które działają w placówkach wykonujących działalność leczniczą. 
Myszkowski Klub Fitness „Positive Energy” zgodnie z rozporządzeniem wciąż pozostaje otwarty w ramach zajęć sportowych oraz dla osób przygotowujących się do zawodów sportowych. Obowiązkowe jest jedynie podpisanie stosownego oświadczenia. Niestety, skutki częściowego zamknięcia branży, będą jeszcze długo odczuwalne. 
„Lockdown jest niesamowicie dotkliwy dla branży fitness. Niewielu firmom uda się wrócić do płynności finansowej sprzed pandemii. Obecnie frekwencja w klubie jest bardzo zaniżona” zaznacza Mariola Pasikowska z Power Energy w Myszkowie. 
W wakacje, po otwarciu siłowni i klubów fitness po wiosennym lockdownie, ludzie chętnie korzystali z usług siłowni, basenów i klubów fitness, jednak teraz frekwencja spadła ponownie, a trenować mogą tylko nieliczni. 
Branże, które przeżywają drugi lockdown w tym roku, mierzą się z nie lada wyzwaniem. Perspektywa najbliższych tygodni nie zapowiada luzowania obostrzeń. Kiedy zamknięte działalności zaczną się otwierać z powrotem? O po


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: AdolfTreść komentarza: Jak CMC zwalnia to smuteczek, ale jak inna firma w strefie uruchamia zakład czy planuje inwestycje to jedziecie po nich jak po burej suce. Gdzie sens i logika???Data dodania komentarza: 28.12.2024, 07:01Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama