Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 00:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Pęcherzyk żółciowy – niewielki narząd, poważne dolegliwości?

Pęcherzyk żółciowy, popularnie nazywany woreczkiem, to niewielki narząd w naszym organizmie, którego zadaniem jest magazynowanie i uwalnianie żółci, niezbędnej do skutecznego trawienia tłuszczów. Niestety, istnieją czynniki, które mogą zakłócać jego prawidłowe funkcjonowanie, a w konsekwencji powodować problemy zdrowotne – np. kamicę. W jakich sytuacjach wzrasta ryzyko problemów z woreczkiem żółciowym? Kiedy należy udać się do specjalisty? Na te pytania odpowiada dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medycznego Damiana.
Podziel się
Oceń

Woreczek żółciowy może pomieścić maksymalnie 70 mililitrów żółci. Narząd ten „napełnia się” w sytuacji, gdy nie spożywamy pokarmów, natomiast uwalnia żółć do dwunastnicy, po spożyciu posiłku. Dzięki temu możliwe jest trawienie tłuszczu pożywienia, a w konsekwencji również wchłanianie witamin z grupy A, D, E i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Nie zawsze jednak wszystko funkcjonuje prawidłowo.
Wśród najczęściej pojawiających się schorzeń pęcherzyka żółciowego znajdują się m.in.:
Kamica pęcherzyka żółciowego – to najczęściej pojawiająca się dolegliwość dotycząca tego narządu naszego ciała. Ryzyko pojawienia się problemu wzrasta wraz z wiekiem – szacuje się, że może dotyczyć nawet 40 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn po ukończeniu 60. roku życia. Wśród innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy wyróżniamy: stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i terapii hormonalnych, cukrzycę i otyłość.
Kolka żółciowa, czyli dolegliwość, za którą często nie stoją widoczne nieprawidłowości. Wielokrotnie diagnozowana jest niemal przez przypadek, np. przy okazji innych badań diagnostycznych – USG brzucha. U pacjentów, u których kolka żółciowa występuje objawowo, mogą pojawić się m.in.: wzdęcia, częstsze odbijanie się, a także poczucie przepełnienia oraz ucisku w nadbrzuszu. W skrajnych przypadkach pojawia się bardzo intensywny ból, promieniujący w stronę kręgosłupa, któremu mogą towarzyszyć wymioty czy duszności.
Łagodne kolki żółciowe można leczyć środkami rozkurczowymi oraz przeciwzapalnymi, które po konsultacji z lekarzem, możemy nabyć bez recepty. W wielu przypadkach będzie to jednak rozwiązanie doraźne – nawet jeżeli niewielkie objawy ustąpiły, powinniśmy pozostać w kontakcie z lekarzem prowadzącym. Jeżeli bowiem dolegliwości będą powracać, zasadne może okazać się usunięcie pęcherza żółciowego.
Zapalenie woreczka żółciowego – schorzenie to najczęściej występuje jako powikłanie po kamicy żółciowej – szacuje się, że dolegliwość może dotyczyć nawet 15 proc. pacjentów. Pojawia się wówczas, gdy składniki obecne w żółci nie mogą być usunięte z woreczka i doprowadzają do jego uszkodzenia, co otwiera drogę do zakażenia bakteryjnego.
Wśród „typowych” objawów związanych z zapaleniem woreczka żółciowego należy wymienić ból zlokalizowany w prawym podbrzuszu, który może utrzymywać się nawet kilka godzin. Dolegliwości te są zdecydowanie bardziej intensywne niż w przypadku kamicy. Do innych symptomów należą: lekko podwyższona temperatura ciała oraz przyspieszone bicie serca. Niezbędne w tych przypadkach jest stałe kontrolowanie stanu zdrowia – jeżeli bowiem objawy narastają, a dodatkowo pojawiają np. wymioty, nudności, dreszcze czy gorączka, wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza, w celu weryfikacji czy nie doszło do tzw. perforacji, czyli pęknięcia woreczka żółciowego. Jeżeli diagnoza potwierdzi to przypuszczenie, niezbędna będzie operacja. 

Dr n. med. Dariusz Maj, gastroenterolog z Centrum Medyczne Damiana 
Nowotwór woreczka żółciowego – wykrywalność tej choroby waha się w granicach 3 proc. Podobnie jak w przypadku poprzedniego schorzenia, jest następstwem powikłań po kamicy żółciowej. Bardzo często nie daje żadnych dolegliwości, dopiero pojawienie się żółtaczki powoduje, że pacjenci zgłaszają się do lekarza.
Dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym można skutecznie minimalizować, jeśli odpowiednio wcześniej je wykryjemy oraz wdrożymy odpowiednie leczenie. Gdy tylko zaobserwujemy, że organizm daje nam wskazówki (np. poprzez dolegliwości bólowe w okolicy woreczka żółciowego), poinformujmy o tym fakcie lekarza podczas wizyty w gabinecie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama