Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:17
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

SOLIDARNI Z UKRAINĄ- POMAGA KAŻDA GMINA I MIESZKAŃCY

(powiat zawierciański) Od tygodnia w całej Polsce organizowane są liczne zbiórki na rzecz objętej wojną Ukrainy. Pomoc humanitarna potrzebna jest zarówno tym, którzy pozostali na miejscu, ale również licznie napływającym do naszego kraju uchodźcom. Do wielu miejsc, w których organizowane są od tygodnia zbiórki mieszkańcy wszystkich gmin dostarczali żywność, środki higieniczne, ubrania. Niektórzy już w ciągu pierwszych dni wojny na Ukrainie udali się na granicę, by dostarczyć niezbędną pomoc.
Druhowie z OSP z terenu gminy Ogrodzieniec prowadzili zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Foto: Gmina Ogrodzieniec
Podziel się
Oceń

Pomagać Ukraińcom można na różne sposoby – przekazując pomoc rzeczową, finansową lub udostępniając zakwaterowanie dla uchodźców. W ciągu ostatniego tygodnia zbiórki rzeczowe prowadzone były we wszystkich gminach powiatu. Początkowo zbiórki były ogłaszane i prowadzone przez instytucje publiczne, fundacje, stowarzyszenia, a nawet osoby prywatne. Od początku tygodnia zmienił się charakter pomocy organizowanej w całym kraju – mianowicie ma ona być prowadzona w oparciu o wytyczne Kancelarii Premiera w powiązaniu z poszczególnymi województwami. Oznacza to, że obecnie dary można przekazywać do urzędów lub do punktów przez nie wskazanych. Trafią one do magazynów wojewódzkich i następnie mają być transportowane na Ukrainę.
Na początku tygodnia starosta Gabriel Dors zwołał powiatowy sztab zarządzania kryzysowego, na którym przekazał informacje uzyskane podczas poniedziałkowej konferencji z wojewodą. Jak przekazało Starostwo Powiatowe, zgodnie z zaleceniami uchodźcy powinni być w pierwszej kolejności kierowani do miejsc recepcyjnych w hotelach lub placówkach publicznych, mogą to być również lokale komunalne. Finansowanie pobytu uchodźców z budżetu państwa ma określić specustawa. Możliwe, że nie uwzględni ona do finansowania kwaterunków w prywatnych mieszkaniach. Powiat zapewniać ma uchodźcom pomoc psychologiczną, a Szpital Powiatowy w Zawierciu koordynować ma pomoc medyczną dla obywateli Ukrainy. Jak przekazało we wtorek 1 marca Starostwo Powiatowe, środki, które miałyby być przekazane na granicę, powinny zostać przewiezione do bazy w Lublińcu.
Poszczególne urzędy gmin przygotowują bazę danych, w których znajdą się osoby i instytucje oferujące pomoc dla obywateli Ukrainy. Może to być kwaterunek, transport lub inne formy pomocy. Chętni do wpisania do miejskiej bazy danych mogą się w ten sprawie kontaktować ze swoimi gminami.
W Zawierciu mieszkańcy mogą zgłaszać się mailowo lub telefonicznie – [email protected], 666 023 117. W Ogrodzieńcu również tworzona jest baza osób deklarujących pomoc obywatelom Ukrainy – aby się zgłosić do ogrodzienieckiej bazy należy wypełnić formularz i przesłać go na adres mailowy [email protected] lub dostarczyć go do Urzędu Miasta i Gminy. W Łazach osoby, które potrzebują pomocy lub chcą pomóc mogą kontaktować się telefonicznie (numery 48691474445 oraz 326729434 wew. 147) lub mailowa (pisząc na adres [email protected]). Również w Pilicy osoby mogące udzielić pomocy (w różnej formie) powinny wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy i przesłać go na adres [email protected] lub dostarczyć osobiście do urzędu.
Urząd Miasta w Porębie również przygotował specjalny formularz zgłoszeniowy dla mieszkańców, którzy byliby gotowi zapewnić kwaterunek uchodźcom. Dostępny jest on na stronie internetowej umporeba.pl. Osoby, które prowadzą na terenie gminy Szczekociny dom tymczasowy dla obywateli Ukrainy lub chcą taki stworzyć mogą zgłosić się do tutejszego urzędu po pomoc. W tej sprawie można przyjść do UMiG osobiście lub zadzwonić pod numer 034-3557-050 wew.106 lub 887-122-222. Również Urząd Gminy w Kroczycach zachęca do kontaktu mieszkańców, gdyby przyjęli oni pod swój dach uchodźców i potrzebowali wsparcia (można kontaktować się z Urzędem Gminy lub GOPS-em). W Łazach mieszkańcy, którzy zakwaterowali Ukraińców mają się kontaktować z koordynatorem Zarządzania Kryzysowego UM (nr tel. 691474445), w celu skoordynowania pomocy dla potrzebujących. W poniedziałkowy ranek Urząd Miejski informował, że z Łaz wyjechał autokar, który miał przywieźć na teren gminy kobiety z dziećmi, a gmina przygotowywała mieszkania dla tych osób.
Mieszkańcy naszego województwa, którzy są gotowi przyjąć kogoś potrzebującego pod swój dach za darmo (niekomercyjnie) mogą też wpisywać się na listę wojewódzką, ogólnodostępną (tworzona baza znajduje się pod adresem slaskiedlaukrainy.pl).
O przygotowywaniu 50 miejsc tymczasowego zakwaterowania dla osób uciekających przed wojną informował 1 marca Urząd Gminy w Kroczycach. Poręba wyasygnowała ze swoich zasobów komunalnych dwa lokale mieszkalne, które mogą zostać przeznaczone dla uchodźców. We wtorkowe przedpołudnie, 1 marca Gmina Łazy informowała, że na jej terenie zakwaterowano 34 obywateli Ukrainy.
Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy w środę, 2 marca, na terenie Gminy Kroczyce przebywało 14 uchodźców – 2 rodziny z małymi dziećmi. Osoby te spełniły wymagane formalności i zostały zameldowane w Gościńcu Jurajskim w Podlesicach. Wyżywienie i noclegi w całości pokrywa hotel. Uchodźcy, którzy przybyli do gminy Kroczyce mają zapewnioną opiekę lekarską w Skalmed. W kolejnych dniach do gminy przyjechać miało około 20 kolejnych uchodźców (również do Gościńca Jurajskiego).
Informacje o wolnych miejscach kwaterunkowych gmina przekazała do Starostwa. Pomocy dla obywateli Ukrainy w postaci ubrań i produktów żywnościowych udziela kroczycki GOPS i kościoły.
W gminach od pierwszych dni ruszyły zbiórki, przede wszystkim rzeczowe. Mieszkańcy licznie je wspierali, dostarczając między innymi żywność, środki higieniczne, ubrania. Punktami zbiórki bardzo często były szkoły, ośrodki kultury, ośrodki pomocy społecznej, urzędy, remizy Ochotniczych Straży Pożarnych. Druhowie organizowali też zbiórki sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Niektóre gminy (np. Urząd Miejski w Łazach) codziennie aktualizują listę najpotrzebniejszych rzeczy i przekazują swoim mieszkańcom informacje na bieżąco za pomocą swoich stron internetowych lub profili w serwisach społecznościowych. Z niektórych gmin jeszcze w weekend lub na początku tygodnia wyjeżdżały transporty z darami, które miały trafić na granicę polsko-ukraińską.
W Zawierciu, Łazach, Porębie i Starostwie Powiatowym zwołano sztaby kryzysowe lub zespoły zarządzania kryzysowego. Burmistrz Poręby Ryszard Spyra kontaktował się z władzami Winnik, miasta partnerskiego na Ukrainie i przekazał informację, co jest najbardziej potrzebne Ukraińcom pozostającym w kraju. Na terenie Poręby ruszyła zbiórka darów rzeczowych oraz zbiórka pieniędzy – w kilku miejscach pojawiły się puszki, do których można wrzucać pieniądze. Prócz tego gmina uruchomiła też subkonto, na które chętni mieszkańcy mogą przelewać pieniądze. Zbiórkę pieniężną zorganizował też Urząd Miejski w Łazach – prowadzona jest ona w serwisie pomagam.pl. Zebrane w ten sposób pieniądze przekazane mają zostać przez gminę na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
Przez cały czas można też dokonywać wpłat na konta fundacji i organizacji, które również prowadzą zbiórki na rzecz potrzebujących Ukraińców. Aktywnych jest tak wiele zbiórek, że nie sposób wymienić choćby połowy z nich. Zbiórki pieniężne prowadzą między innymi Polska Akcja Humanitarna, Polski Czerwony Krzyż, Unicef, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Caritas Polska, Narodowy Bank Ukrainy (zbiórka na armię), Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, czy też Polska Pomoc Medyczna. To, o czym warto pamiętać przed dokonaniem przelewu, to zweryfikowanie zbiórki, którą chcemy wesprzeć. Gdy upewnimy się kto jest organizatorem zbiórki i jaki cel jej przyświeca, nie pozostaje już nic innego, jak tylko okazać wsparcie – nawet najmniejsza kwota ma znaczenie.
Swoją pomoc okazują również przewoźnicy kolejowi. Darmowe przejazdy dla obywateli Ukrainy oferują spółki PKP Intercity oraz Koleje Śląskie. Z kolei operatorzy sieci komórkowych oferują darmowe rozmowy dla osób dzwoniących z polskich numerów na Ukrainę. Na początku tygodnia Narodowy Funduszu Zdrowia informował, że Ukraińcy mogą otrzymać bezpłatną pomoc medyczną  u lekarzy rodzinnych, w poradniach specjalistycznych lub szpitalach. Zgodnie z zapowiedzią, świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy będzie rozliczał NFZ. Konieczne jest jednak, by obywatel Ukrainy miał zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt po przekroczeniu granicy od 24 lutego w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Wsparcie dla Ukraińców w znalezieniu pracy oferować mają Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy. Zainteresowani mogą bezpośrednio zgłosić się do urzędów, kontaktować się z nimi telefonicznie lub skorzystać z infolinii „Zielona Linia”, dzwoniąc pod numer 19524. Informacje w języku ukraińskim publikowane są również na stronie Publicznych Służb Zatrudnienia. (es)


Druhowie z OSP z terenu gminy Ogrodzieniec prowadzili zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Foto Gmina Ogrodzieniec

Foto: Paula Sobota UM Zawiercie

MOPS Zawiercie

Posiedzenie powiatowego sztabu kryzysowego. Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Rzeczy dostarczano między innymi do UMiG w Szczekocinach. Foto: Jacek Lipa FB

Spotkanie sztabu kryzysowego w Łazach. Foto: Echo Łaz

Sprzęt, jaki dla strażaków z Ukrainy przygotowali druhowie z OSP w Szczekocinach. Foto: OSP Szczekociny

Urząd Miejski w Zawierciu

W spotkaniu powiatowego sztabu uczestniczyli przedstawiciele gmin. Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Zbiórka w Zawierciu. Foto Paula Sobota UM Zawiercie

Foto: Gmina Szczekociny


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama