Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 18:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ZESPÓŁ ForUS – dlaNAS

(Myszków) Kolejny zespół z jednej z myszkowskich szkół bierze udział w olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Dwie uczennice z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie stworzyły zespół forUS – dlaNAS. Nastolatki zajmują się tematyką osób z niepełnosprawnościami. Za pomocą popularnych serwisów społecznościowych przekazują np. informacje o rodzajach niepełnosprawności i ich przyczynach. Jednym z celów, jakie postawiły sobie Judyta i Agnieszka jest edukowanie lokalnej społeczności.
Podziel się
Oceń

W Zwolnionych z Teorii chodzi o to, aby młodzież zrealizowała autorski projekt, który poprawi ich otoczenie. Nastolatkowie mają się przy tym nauczyć nowych umiejętności i poznać ciekawych ludzi. Uczniowie za pomocą specjalnej platformy tworzą swój projekt społeczny. Otrzymują wskazówki, które pomagają w realizacji przedsięwzięcia. Zwolnieni z Teorii to olimpiada. Za finalistę uznani będą ci, którzy zbiorą zespół (do 30 listopada 2021r.), przejdą na etap realizacji (do 13 stycznia 2022r.) i zakończą projekt (do 6 kwietnia 2022r.). Finaliści otrzymają międzynarodowy certyfikat z zarządzania. Najlepsze projekty z całego kraju mogą liczyć na nagrodę „Złote Wilki”.

Projekty mogą mieć różnorodny charakter. Inicjatywy mogą być związane z kulturą, sportem, sztuką, przestrzenią miejską. W zasadzie jedynym ograniczeniem dla nastolatków jest ich wyobraźnia. Mogą połączyć projekt ze swoimi zainteresowaniami i hobby.

W praktyce zadaniem, jakie ma do wykonania młodzież jest zbudowanie zespołu (od 2 do 10 osób), stworzenie pomysłu i zrealizowanie go. Może to zająć od 1 do 8 miesięcy, a za ukończenie projektu uznaje się uzyskanie odpowiedniej liczby beneficjentów przedsięwzięcia.

Jednym z wielu zespołów, jakie powstały w okolicznych szkołach średnich jest forUS – dlaNAS. Tworzą go dwie uczennice klasy trzeciej technikum z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie – Judyta Kukla oraz Agnieszka Lech. Dziewczęta wpadły na pomysł, by realizować projekt edukacyjny dotyczący osób z niepełnosprawnościami.

- Nazwa projektu to forUS - dlaNAS, chcemy nią podkreślić, że warto edukować się dla samych siebie, i pod tą nazwą można znaleźć nas na Facebooku, Instagramie i Tiktoku. W naszym projekcie poruszamy kwestie związane z życiem codziennym i funkcjonowaniem w społeczeństwie osób z niepełnosprawnościami. Zajmujemy się edukacją dzieci i młodzieży w szkołach na terenie naszego miasta – Myszkowa – wyjaśniają Judyta Kukla i Agnieszka Lech.

Jednym z elementów projektu uczennic ZS Nr 1 w Myszkowie jest nawiązanie współpracy z myszkowską Fundacją „poMOCNA”, która zrzesza rodziców dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami. Celem Judyty i Agnieszki jest walka ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności oraz zabranie głosu i wyrażenie siebie przez niepełnosprawnych.

- Chcemy, by osoby z niepełnosprawnościami zabrały głos i mogły wyrazić siebie publicznie bez obaw o odrzucenie, czy też niezrozumienie, bo mimo ciągłego rozwoju świata, stereotypy są wciąż widoczne i krzywdzące. Mamy nadzieję, że choć trochę uda nam się wpłynąć na postrzeganie społeczeństwa, na osoby z niepełnosprawnościami – informują Judyta i Agnieszka z zespołu forUS-dlaNAS.

W ramach projektu dziewczęta prowadzą swoją stronę na Facebooku, mają też konto na Instagramie i TikToku. Publikują tam grafiki i informacje między innymi udaru (jako jednej z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności), wyjaśniają czym jest niepełnosprawność, wskazując jej rodzaje i przyczyny. Judyta i Agnieszka z zespołu forUS-dlaNAS stworzyły też ankietę „Postawy wobec osób z niepełnosprawnościami”. Jej wyniki mają pomóc dziewczętom w ocenie postaw społeczności względem osób z niepełnosprawnościami. Ankieta jest anonimowa. Ponadto zespół forUS – dlaNAS zaplanował prelekcje dla uczniów szkoły podstawowej nr 1 w Myszkowie, które miały się rozpocząć 10 marca. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama