Szkoły ponadpodstawowe mogą wnioskować do MON o zezwolenie na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego od dwóch lat. Ma to służyć upowszechnianiu edukacji w zakresie obronności. Założeniem Ministerstwa Obrony Narodowej jest zasilenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej ochotnikami oraz – w dalszej perspektywie – zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych oraz wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie.
Rada Powiatu podjęła uchwałę ws. utworzenia oddziału przygotowania wojskowego w Technikum nr 1 w Myszkowie,wchodzącego w skład Zespołu Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie. Wcześniej zgodę na przygotowanie wymaganych dokumentów do opracowania wniosku wyraził Zarząd Powiatu.
W oddziale przygotowania wojskowego realizowane będzie kształcenie ogólne, a dodatkowe zajęcia edukacyjne stanowić mają szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego. Jak czytamy w sprawozdaniu z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym, nadzór pedagogiczny nad tym programem sprawował będzie Minister Obrony Narodowej. MON ma możliwość udzielania dotacji celowej organowi prowadzącemu szkołę w wysokości do 80% kosztów zakupu raz na 5 lat (w technikum) w całości albo w części wyposażenia specjalistycznego dla całego oddziału przygotowania wojskowego oraz kosztów zakupu wszystkich elementów ubioru dla każdego ucznia oddziału w klasie pierwszej. Ponadto organowi prowadzącemu szkołę może być udzielone wsparcie w formie dotacji celowej w wysokości do 50% kosztów realizacji inwestycji służących procesowi kształcenia w oddziałach przygotowania wojskowego. W przypadku uzyskania zezwolenia Ministra Obrony Narodowej, zostaną utworzone oddziały przygotowania wojskowego kształcące w dwóch kierunkach: technik pojazdów samochodowych – 15 osób; technik logistyk – 15 osób.
Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Powiatu, od 1 września 2022 roku w Technikum nr 1 w Myszkowie działać będzie oddział przygotowania wojskowego. Realizowane w nim będzie kształcenie ogólne, a dodatkowe zajęcia edukacyjne będą z zakresu przygotowania wojskowego. Szkolenie obejmować ma szkolenie zasadnicze w klasach I-IV w formie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz obóz szkoleniowy w formie zajęć praktycznych w klasie V technikum. W OPW zajęcia teoretyczne realizowane będą w formie wykładów, dyskusji, inscenizacji zachowań lub pokazów multimedialnych, a zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń, musztry bojowej lub pokazów działania.
W szkole zatrudnieni mają być oficerowie służb mundurowych. Na terenie szkoły odbywać się będą szkolenia teoretyczne i częściowo szkolenia praktyczne, a obóz szkoleniowy (i część szkolenia praktycznego) odbywać się będzie na terenie jednostki patronackiej.
Uczniowie, którzy będą się kształcić na kierunku technik logistyk, oprócz zajęć obowiązkowych (takich jak język polski, język obcy, historia, podstawy przedsiębiorczości, biologia, fizyka, chemia, matematyka, wf, informatyka itd.) będą mieli przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym – BHP, język angielski zawodowy, gospodarka magazynowa, magazyny przyprodukcyjne, magazyny dystrybucyjne, logistyka transportu oraz usługi logistyczno-transportowe. Będą mieli również szkolenie wojskowe.
Z kolei na kierunku technik pojazdów samochodowych przedmioty, jakie uczniowie będą mieli w kształceniu zawodowym teoretycznym to BHP, rysunek techniczny, podstawy konstrukcji maszyn, budowa pojazdów samochodowych, elektrotechnika i elektronika, diagnostyka i naprawa pojazdów samochodowych, elektryczne i elektroniczne wyposażenie pojazdów samochodowych, przepisy ruchu drogowego, organizacja przedsiębiorstwa samochodowego oraz język angielski zawodowy. W kształceniu praktycznym uczniowie będą uczęszczać na takie przedmioty jak obsługa i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych, diagnostyka podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych oraz organizowanie i nadzorowanie obsługi pojazdów samochodowych. Podobnie jak uczniowie na kierunku technik logistyk, również będą mieli szkolenie wojskowe. (es) Foto: zs1kwiatkowski.com
Napisz komentarz
Komentarze