Tegoroczna matura rozpoczęła się we wtorek 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nazajutrz maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki, a w czwartek przeprowadzony został egzamin z języka angielskiego (na poziomie podstawowym; egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowany został na piątek).
W przyszłym tygodniu – od poniedziałku 10 maja do piątku 14 maja – będą się odbywać egzaminy z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie,chemii na poziomie rozszerzonym oraz z języków obcych – m.in. z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego.
W drugiej połowie maja (od poniedziałku 17 maja do środy 19 maja) maturzyści będą przystępować do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym z historii, fizyki, informatyki oraz niektórych języków obcych. Egzaminy ustne (nieobowiązkowe) zaplanowano na 19-21 maja.
Egzamin maturalny w dodatkowym terminie odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Przystąpią do niego osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły zdawać matury w maju. Poprawka odbędzie się pod koniec sierpnia.
Maturzyści, którzy będą zdawali egzaminy w terminie głównym lub dodatkowym poznają swoje wyniki 5 lipca, z kolei wyniki egzaminu poprawkowego abiturienci poznają 10 września.
We wtorek 4 maja maturzyści przystąpili do matury z języka polskiego, a dzień później z matematyki. Na napisanie egzaminu – zarówno z matematyki, jak i z języka polskiego na poziomie podstawowym – maturzyści mieli 170 minut.
Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy) składał się z dwóch części – testu oraz wypracowania. Test składał się z 12 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. Znacznie więcej punktów można było uzyskać z wypracowania – w tej części egzaminu do zdobycia było 50 punktów. Maturzyści mieli do wyboru jeden z trzech tematów: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”; „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”; „Zinterpretuj podany utwór (wiersz Beaty Obertyńskiej Strych – red.). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij”. Wypracowanie miało liczyć co najmniej 250 wyrazów. (ES)
Napisz komentarz
Komentarze