Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Matura 2021: EGZAMIN USTNY I PRZEDMIOTY ROZSZERZONE NIE SĄ OBOWIĄZKOWE

Przed kilkoma dniami rozpoczęły się egzaminy maturalne. W tym roku obowiązkowe są trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym – język polski, matematyka i język obcy. Nie trzeba podchodzić do części ustnej egzaminu (mogą do niego przystąpić maturzyści, którym egzamin ten będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na studia). W tym roku nie ma też obowiązku przystąpienia do pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% z każdego obowiązkowego egzaminu.
Podziel się
Oceń

Tegoroczna matura rozpoczęła się we wtorek 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nazajutrz maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki, a w czwartek przeprowadzony został egzamin z języka angielskiego (na poziomie podstawowym; egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowany został na piątek).
W przyszłym tygodniu – od poniedziałku 10 maja do piątku 14 maja – będą się odbywać egzaminy z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie,chemii na poziomie rozszerzonym oraz z języków obcych – m.in. z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego.
W drugiej połowie maja (od poniedziałku 17 maja do środy 19 maja) maturzyści będą przystępować do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym z historii, fizyki, informatyki oraz niektórych języków obcych. Egzaminy ustne (nieobowiązkowe) zaplanowano na 19-21 maja.
Egzamin maturalny w dodatkowym terminie odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Przystąpią do niego osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły zdawać matury w maju. Poprawka odbędzie się pod koniec sierpnia.

Maturzyści, którzy będą zdawali egzaminy w terminie głównym lub dodatkowym poznają swoje wyniki 5 lipca, z kolei wyniki egzaminu poprawkowego abiturienci poznają 10 września.
We wtorek 4 maja maturzyści przystąpili do matury z języka polskiego, a dzień później z matematyki. Na napisanie egzaminu – zarówno z matematyki, jak i z języka polskiego na poziomie podstawowym – maturzyści mieli 170 minut.
Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy) składał się z dwóch części – testu oraz wypracowania. Test składał się z 12 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. Znacznie więcej punktów można było uzyskać z wypracowania – w tej części egzaminu do zdobycia było 50 punktów. Maturzyści mieli do wyboru jeden z trzech tematów: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”; „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”; „Zinterpretuj podany utwór (wiersz Beaty Obertyńskiej Strych – red.). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij”. Wypracowanie miało liczyć co najmniej 250 wyrazów. (ES)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama