Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 21:51
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Matura 2021: EGZAMIN USTNY I PRZEDMIOTY ROZSZERZONE NIE SĄ OBOWIĄZKOWE

Przed kilkoma dniami rozpoczęły się egzaminy maturalne. W tym roku obowiązkowe są trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym – język polski, matematyka i język obcy. Nie trzeba podchodzić do części ustnej egzaminu (mogą do niego przystąpić maturzyści, którym egzamin ten będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na studia). W tym roku nie ma też obowiązku przystąpienia do pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% z każdego obowiązkowego egzaminu.
Podziel się
Oceń

Tegoroczna matura rozpoczęła się we wtorek 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nazajutrz maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki, a w czwartek przeprowadzony został egzamin z języka angielskiego (na poziomie podstawowym; egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowany został na piątek).
W przyszłym tygodniu – od poniedziałku 10 maja do piątku 14 maja – będą się odbywać egzaminy z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie,chemii na poziomie rozszerzonym oraz z języków obcych – m.in. z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego.
W drugiej połowie maja (od poniedziałku 17 maja do środy 19 maja) maturzyści będą przystępować do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym z historii, fizyki, informatyki oraz niektórych języków obcych. Egzaminy ustne (nieobowiązkowe) zaplanowano na 19-21 maja.
Egzamin maturalny w dodatkowym terminie odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Przystąpią do niego osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły zdawać matury w maju. Poprawka odbędzie się pod koniec sierpnia.

Maturzyści, którzy będą zdawali egzaminy w terminie głównym lub dodatkowym poznają swoje wyniki 5 lipca, z kolei wyniki egzaminu poprawkowego abiturienci poznają 10 września.
We wtorek 4 maja maturzyści przystąpili do matury z języka polskiego, a dzień później z matematyki. Na napisanie egzaminu – zarówno z matematyki, jak i z języka polskiego na poziomie podstawowym – maturzyści mieli 170 minut.
Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy) składał się z dwóch części – testu oraz wypracowania. Test składał się z 12 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. Znacznie więcej punktów można było uzyskać z wypracowania – w tej części egzaminu do zdobycia było 50 punktów. Maturzyści mieli do wyboru jeden z trzech tematów: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”; „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”; „Zinterpretuj podany utwór (wiersz Beaty Obertyńskiej Strych – red.). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij”. Wypracowanie miało liczyć co najmniej 250 wyrazów. (ES)


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ł3Treść komentarza: zakompleksione pajace. nie ma jak się zasadzić się na ambonie najlepiej przy wcześniej wykopanym poidle i potem rozprawiać o tym perfekcyjnym strzale przy gorzałce. rozgonić ich albo na granicę wysłaćData dodania komentarza: 4.11.2024, 18:54Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama