Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 05:42
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Matura 2021: EGZAMIN USTNY I PRZEDMIOTY ROZSZERZONE NIE SĄ OBOWIĄZKOWE

Przed kilkoma dniami rozpoczęły się egzaminy maturalne. W tym roku obowiązkowe są trzy egzaminy pisemne na poziomie podstawowym – język polski, matematyka i język obcy. Nie trzeba podchodzić do części ustnej egzaminu (mogą do niego przystąpić maturzyści, którym egzamin ten będzie potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na studia). W tym roku nie ma też obowiązku przystąpienia do pisemnego egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30% z każdego obowiązkowego egzaminu.
Podziel się
Oceń

Tegoroczna matura rozpoczęła się we wtorek 4 maja egzaminem z języka polskiego. Nazajutrz maturzyści przystąpili do egzaminu z matematyki, a w czwartek przeprowadzony został egzamin z języka angielskiego (na poziomie podstawowym; egzamin na poziomie rozszerzonym zaplanowany został na piątek).
W przyszłym tygodniu – od poniedziałku 10 maja do piątku 14 maja – będą się odbywać egzaminy z języka polskiego, matematyki, biologii, geografii, wiedzy o społeczeństwie,chemii na poziomie rozszerzonym oraz z języków obcych – m.in. z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego.
W drugiej połowie maja (od poniedziałku 17 maja do środy 19 maja) maturzyści będą przystępować do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym z historii, fizyki, informatyki oraz niektórych języków obcych. Egzaminy ustne (nieobowiązkowe) zaplanowano na 19-21 maja.
Egzamin maturalny w dodatkowym terminie odbędzie się w pierwszej połowie czerwca. Przystąpią do niego osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogły zdawać matury w maju. Poprawka odbędzie się pod koniec sierpnia.

Maturzyści, którzy będą zdawali egzaminy w terminie głównym lub dodatkowym poznają swoje wyniki 5 lipca, z kolei wyniki egzaminu poprawkowego abiturienci poznają 10 września.
We wtorek 4 maja maturzyści przystąpili do matury z języka polskiego, a dzień później z matematyki. Na napisanie egzaminu – zarówno z matematyki, jak i z języka polskiego na poziomie podstawowym – maturzyści mieli 170 minut.
Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom podstawowy) składał się z dwóch części – testu oraz wypracowania. Test składał się z 12 zadań, za które można było uzyskać maksymalnie 20 punktów. Znacznie więcej punktów można było uzyskać z wypracowania – w tej części egzaminu do zdobycia było 50 punktów. Maturzyści mieli do wyboru jeden z trzech tematów: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”; „Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury”; „Zinterpretuj podany utwór (wiersz Beaty Obertyńskiej Strych – red.). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij”. Wypracowanie miało liczyć co najmniej 250 wyrazów. (ES)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama